Elektrikli otomobil sınıfında kurulduğu ilk günden itibaren referans niteliğinde işlere imza atan Tesla‘da yeni bir dönem bugün itibarıyla başlıyor. Uzun bir süredir ortada olan dedikoduları ve detaylarıyla takip ettiğimiz ve sizlerle değerlendirdiğimiz kamyon modeli Tesla Semi, Amerika’da düzenlenen etkinlikte tüm dünyanın karşısına çıktı. Bu güne kadar tasarımı itibarıyla kendini az çok belli eden modelin en merak edilen noktası menzil değeriydi. Beklentilerin farkında olan Elon Musk’ın dersine iyi çalıştığına ise açıklanan 800 kilometrelik menzil değeriyle tanık oluyoruz. Karşınızda öne çıkan ilk detaylarıyla Tesla’nın ilk elektrikli kamyon modeli Semi! Tesla’nın şehir dışında 36 ton yük taşırken verdiği 800 kilometrelik menzil değeriyle birlikte Semi için ortaya koyduğu hızlanma değeri de etkileyici. Yük eşiğinin son noktasında 0’dan 96’ya çıkma hızı 20 saniye olarak paylaşılan kamyon bu özelliğiyle geleneksel yapıdaki rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor. Aracın 0’dan 100’e hızlanmasıysa boş haliyle yaklaşık 5 saniye sürüyor. Söz konusu bir kamyon olduğu için menzilin dışında büyük bataryalarının şarj edilmesi de ayrı bir sorun. Tesla tarafından bilgilere göre, sunulacak olan megaşarj noktaları sayesinde sadece 30 dakikalık bir şarla 643 kilometre yol kat etmek mümkün. Standart otopilot özelliği Semi’nin dikkat çeken son noktasıysa süspansiyon yapısıyla alakalı. Elon Musk’ın iddiasına göre sürüş sırasında kamyonun taşığı yük ile bağlantısının kopması imkansız. Jackknife olarak da bilinen bu kopma işleminin önüne geçilmesi adına süspansiyon ve tork iletim sistemi bağımsız yapıda çalışarak bu olayın gelmesini önlüyor. Yani bir anlamda kaybın yaşandığı anlaşıldı o alana güç aktarımı kesiliyor.

Tesla’nın diğer modellerinde gördüğümüz otopilot da Semi’de standart olarak sunulan parçalar arasında. 2019 yılında üretime geçecek olan Tesla Semi için 5.000 dolarlık rezervasyonlar başladı.

Dış tasarım;
Mermiden esinlenilerek tasarımı gerçekleştirilmiş. Tırın aerodinamik yapısı gerçekten muazzam. 0.36cD sürtünme katsayısı var. Bu değer 0.38cD’ye sahip Bugatti Chrion’dan daha iyi.

İç tasarım;
Kabin içi tasarım diğer tırlardan farklı olarak tek koltuk olarak dizayn edilmiş. Koltuk orta kısma yerleştirilmiş. Ön konsola çift ekran konularak mekanik kadranlardan vazgeçilmiş. Ayrıca bu ekranlarda lojistik firmaları için gerekli yazılımlar entegrasyonu sağlanmış. Tır kabin yüksekliği bir insanın ayağa kalkabileceği kadar yüksek.

Performans;
Dorse takılı değilken 0-100km/s hızlanması 5 saniye. Dorse takılıyken ve maksimum ağırlıktayken 0-100kms hızlanması 20 saniye. Bu değerleri dizel bir tırla kıyaslayacak olursak fark daha iyi anlaşılacaktır muhtemelen. Dorse takılı olmayan dizel bir TIR ise 15 saniyede, dorse takılıyken yaklaşık 2 dakika seviyesinde 0-100km/s hızlara ulaşabilmektedir. Bu farkı oluşturan en önemli fark Tesla TIR’ın taşımış olduğu 4 adet elektrikli motor.

“Tesla Abartılıyor mu?”
Tesla TIR 36,300 kg yük çekebiliyor. %5 eğimde yokuş yukarı çıkarken sürekli 105km/s hızda gidebilme özelliği ile tanıtıldı. Tır tam dolum ile 800 kilometre yoö katedebiliyor. Ayrıca 40 dakikalık şarj ile 640 kilometre gidebileceği söylendi. Aracın aktarım parçaları için 1 milyon kilometre garantisi veriliyor.
‘AutoPilot’ özelliğiyle gelecek olan Semi Truck, bu sayede şeridini koruyacak ve sürücüye fren yardımı yapacak.2019 yılında piyasaya sürülecek elektrikli kamyonu almak isteyenlerin 5 bin dolar rezervasyon bedeli ödemesi isteniyor.

Hem Hızlı, Hem Güçlü, Hem De Tasarruflu
Tesla CEO’su Elon Musk, Semi’nin tam şarjla 805 kilometre yol gidebileceğini iddia etti ve bu hesaplamanın 40 ton yük taşıma esnasında ve otoyol hızlarına göre gerçekleştirildiğini açıkladı. Tesla’nın elektrikli kamyonu, şirketin Semi için özel olarak üreteceği Tesla Megacharger ile şarj edilecek. Megacharger ile gerçekleştirilecek 30 dakikalık bir şarj işlemi, sürücülere 644 kilometre yol gitme imkanı verecek. Şirket CEO’su Musk, bunun 6-7 saatlik bir sürüş anlamına geldiğini ifade etti. Demek oluyor ki; kamyon şoförleri yemek molası verdiğinde, bu kısa süreli şarj işlemini de yapabilecek ve uzun yollar boyunca kafası rahat bir şekilde seyir halinde olabilecek.

Şirket, kamyonda bulunan dört bağımsız motorun minimum enerjiyle maksimum gücü ve hızı ürettiğini vurguluyor. Yani buna az yakar, çok kaçar da diyebiliriz. Tesla Semi için seri üretim 2019’da başlayacak. Şirket, aracın 2019 yılında üretilmesinin hedeflenmesine rağmen, müşteriler tarafından yapılacak olan rezervasyonları kabul ettiğini duyurdu. Ülkemizde ve dünyanın diğer ülkelerinde böyle elektrikli araçların kullanımı ne zaman artar, bilemeyiz. Ancak benzinin ve mazotun hızla zamlandığı ülkemizde, bu tür teknolojik gelişmeler gerçekten sevindirici.

“Tesla Model S ile tek şarjda 900Km”
Tabii bu TIR’ı ülkemiz yollarında görmemize daha uzun bir dönem var. Ülkemizde kullanılabilmesi için altyapı çalışmaları yapılması gerekiyor. Umarım en kısa sürede çevre dostu Tesla TIR’ı türkiye yollarında görmek dileği ile…

Kaynak
Pchocası
LOG

Yazar

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Bir yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pinle