Bilim ve teknoloji alanlarında herhangi bir sıra gözetmeden kendini kanıtlamış insanların kısa biyografilerini sizlerle paylaşıyorum. Bu yazımızda herhangi bir sıralama bulunmamakta olup elbetteki bu isimler harici bilim ve teknoloji alanında kendini ispat etmiş ismi yer alan çok kişi mevcuttur. Ancak en çok bilinen isimleri sizler için bir araya getirmeye çalıştık. Bilim ve teknoloji geniş kapsamlı çalışmaları ve icatları olan bir çok isim. Dünyamıza katkıları azımsanmayacak kadar fazladır. İşte o isimler.

Albert Einstein

Einstein, yıllar sonra amcasına borcunu şöyle dile getirir: “Çocukluğumda yaşadığım iki önemli olayı unutamam. Biri, beş yaşımda iken amcamın armağanı pusulada bulduğum gizem; diğeri on iki yaşımda iken tanıştığım Öklit geometrisi. Gençliğinde bu geometrinin büyüsüne girmeyen bir kimsenin ilerdi kuramsal bilimde parlak bir atılım yapabileceği hiç beklenmemelidir!”

1900 yılında üniversite eğitimini tamamlayan Einstein, üniversitede asistan olmak istiyordu. Fakat bu isteğini gerçekleştiremedi. Bunun üzerine bir süre özel dersler verdikten sonra İsviçre’deki bir patent ofisinde işe girdi. 1909’da Zurich Üniversitesi’nde profesör oldu. 1914 yılında Almanya’ya döndü ve Berlin Humboldt Üniversitesi’nde profesör olarak görev yaptı.
1921 yılında ‘fotoelektrik etkinin ne olduğunu açıklamasından ötürü’ Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı. Hitler’in Yahudilere uyguladığı baskılardan dolayı Almanya’dan ayrılmak zorunda kaldı. Önce Belçika’ya oradan da İngiltere’ye gitti. Son olarak ise ölümüne kadar yaşayacağı Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Burada Princeton Üniversitesi’nde görev yaptı. 1940’da Amerikan vatandaşlığına geçti. 1955’te hayatını kaybetti.

Kuantum mekaniğini yetersiz ve geçici sayan çağımızın (belki de tüm çağların) en büyük bilim dehası, kendi yolunda “yalnız” bir yolcuydu; çocukluğa özgü saf ve yalın merakı, evren karşısında derin hayret ve tükenmez coşkusuyla ilerleyen bir yolcu!

Thomas Edison

Thomas Edison, ünlü bir Fizikçi ve mucittir. 1847 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinde doğmuştur. Yedi kardeş olarak bir aileye sahiptir. Okul başladığında öğretmenleri tarafından zeka geriliği nedeniyle okuldan uzaklaştırılmıştır.

 

Hayatına trenlerde gazete satarak devam eden Edison, Fizik ve Kimya bilimlerine ilgi duymuştur. Fizik ve Kimya ile ilgili haberleri takip eden Edison, ilgisini daha da arttırarak kendi laboratuvarını kurmuştur.

Kazandığı paralarla kurduğu laboratuvarında birçok icat yapmıştır. Elektrikli oy sayma makinesi çalışmasıyla patent elde etmiştir.

Elektrikli çalışmalarına devam eden Edison, kimyasal çalışmalar da yaparak ampulü bulmuştur. Karbon flamalı aydınlatma sistemi olan ampulün patentini almıştır. Böylece meşhur olmuştur.

Edison iki kez evlenmiştir ve altı çocuk sahibi olmuştur. 18 Ekim 1931’de New Jersey’de ölmüştür.

 

Nikola Tesla

Nikola Tesla 1856 yılında Hırvatistan’da dünyaya geldi. İnanılmaz bir hafızası vardı. Altı dili çok rahat konuşabiliyordu. Gratz’daki Bilim Enstitüsü’nde 4 sene Matematik, Fizik ve Mekanik okudu. Ama onun esas ilgi alanı elektrik oldu.

O dönemlerde elektrik henüz emekleme dönemini yaşayan çok yeni bir bilim dalı durumundaydı. Babası papazdı. Hiçbir zaman okuyup yazamamasına rağmen, annesi halk arasında pratik ev aletleri mucidi olarak bilinirdi. Ona göre Tesla, yaratıcı dahi olmaya adaydı.

Papaz olması için babasının zorlamasına karşı çıkarak, genç Tesla, mühendislik mesleğinde ısrar etti.
Annesi de onu destekledi, fizik ve matematikte bilgisini arttırırken Graz’daki Politeknik okuluna girdi ve Prag Üniversitesi’nde eğitimine devam etti. Yabancı teknik eserleri okuyabilmek için, orada, yabancı dil kursuna devam etti.

Anadili olan Sırpça ve ailece bildikleri Almancaya ek olarak İngilizce, Fransızca ve İtalyancayı da öğrendi.

Prag’daki tahsilini 1880’de bitirdikten sonra, Budapeşte’de lisans üstü yaparken, profesörüyle alternatif akımın özelliklerini tartıştı. Sonra bir Paris telefon şirketinde çalışmaya başladı. Burada doğru akım motorları ve dinamolar konusunda geniş ve önemli tecrübeler edindi.

Oradayken çalıştığı döner makineleri korumak için regüle edici kontrol cihazları icat etti.
Akkor telli ampul daha icat edilmemişti bile. Tesla 1884 yılında ABD’ye geldi

Tesla dünyanın ilk hidroelektrik santralinin de mucidiydi. Niagara Şelalesi’nin üzerinde kurulu olan ilk hidroelektrik santral, “Tesla” imzasını taşıyordu.

Otomobillerde kullanılan ilk hızölçeri de Tesla icat etti. Ömrü boyunca 800 icadın patentini aldı.87 yaşında hayata veda etti.

 

Niels Bohr

Niels Bohr fizikçi olup atomların incelenmesi ve yapısal atom analizi üzerine çalışmalar yapmıştır. Danimarkalı olan Bohr, nobel ödülünü kazandıktan sonra dünya çapında bir fizikçi olmuştur.

Atomun tam olarak nasıl bir yapıda olduğunun ortaya konulmaya çalışıldığı yıllarda Bohr atom modelini ortaya koyan ünlü fizikçi bir de yeni bir element keşfederek bohriyum adını verdi. İkinci dünya savaşında kendisine nükleer bomba yapması istekleri geldi ancak o bunlardan kaçtı ve reddetti.

İskandinav Teorik Fizik Enstitüsü’nün ilk başkanı unvanını savaştan sonra 1957 senesine gelindiğinde aldı

Jack Dorsey

Sosyal paylaşım ağı Twitter’ın kurucuları arasında yer alan Jack Dorsey, 2008 yılına kadar da şirketin yöneticisi konumundaydı. Küresel iletişim anlamında oldukça önemli bir adım olan Twitter’ın yanı sıra mobil ödeme sistemi olan Square’in de kurucusu olan Dorsey, Amerika’nın 40 yaş altındaki en güçlü CEO’ları arasında bulunuyor.

Steve Jobs

Bilgisayar endüstrisinin en başarılı isimleri arasında yer alan Steve Jobs, Apple markasının da kurucu ortaklarından. Birçok kişinin ilham kaynağı olan isim, Next Computer ve Pixar Animasyon Stüdyoları’nın da kuruculuğunu üstlenmiş ve Apple şirketini de zirveye çıkarmıştır. Ayrıca Walt Disney şirketinin de en büyük hissedarı ve yönetim kurulu üyesi olan mucit, 2011 yılında pankreas kanserinden dolayı hayatını kaybetti.

Bill Gates

Microsoft’un kurucusu ve yazılım mimarı olan Bill Gates, aynı zamanda 75 milyar doların üzerindeki serveti ile dünyanın en zengin insanlarından biri. İlk şirketini 1972’de kuran Bill Gates, bundan 3 yıl sonra henüz 30 yaşındayken Microsoft’u kurdu. Bu sayede kişisel bilgisayar kullanımının yaygınlamasına büyük katkı sağlayan Gates aynı zamanda yardım severliği ve kurduğu vakıf il dağıttığı yardımlarla da tanınıyor.

Jack MA

E-ticaret alanında dünya devi olan Alibaba Grup’un kurucusu ve başkanı olan Jack Ma, Alibaba’nın en büyük hissedarları arasında yer alan Softbank’ın da yönetim kurulunda bulunuyor. Çinli iş adamının asıl mesleği ise İngilizce öğretmenliği.

Elon Musk

SpaceX şirketinin kurucusu ve baş tasarımcısı, Tesla Motors’un kurucu ortağı ve ürün mimarı olarak görev alan mucit, bunların yanı sıra PayPal’in de kurucuları arasında bulunuyor. Teknoloji tarihine adını kazıyan ünlü isim, uzay ve alternatif enerji teknolojileri konusunda da çalışmalar sürdürüyor.

Mark Zuckerberg

Tüm dünyanın kullandığı sosyal paylaşım ağı Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, dünyanın en genç zenginleri arasında yer alıyor. İlk başlarda Harvard Üniversitesi öğrencilerinin buluşma noktası olmak amacıyla kurulan Facebook,  kurulduktan sonra 18 ay içinde  Amerika’nın ve sonra da dünyanın en büyük arkadaşlık sitesi haline gelmiştir. Ünlü bilgisayar programcısının Facebook dışında da girişimler yapmaya ve eşiyle birlikte vakıf işleri yürütmeye devam ediyor.

Yazar

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Bir yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pinle