Nasa’nın ilginç projelerinden olan yapay bulut teknolojisi sonunda başarılı oldu. Yapay bulutlar ile yağmur yağdırmayı başaran NASA’nın projesi bir çok yeniliğe öncülük edecek gibi duruyor. Bu proje kapsamında eğer teknoloji diğer gezegenlere taşınabilirse Mars gezegeninde yağmur yağdırıldılırsa neler yapar düşünün. Bu projelerin bazıları belgesellerede konu olmuştur. Sera etkisi yaratıp oksijenli bir Mars ve yaşam düşünceleri için ilk adımlar olarak düşünebiliriz.Su olan her gezegende insanlar yaşayabilir.

NASA uzun zamandır üzerinde çalıştığı yapay bulut konusunda başarıya ulaştı.ABD’de uzay programı çalışmalarından sorumlu kurum olarak bilinen NASA, bir ilke daha imza atarak herkesi şaşırttı.

Kendine Adeta Yapay Bulut Fabrikası Kurdu
Yapay bulut çalışmalarına başlayan NASA, sonunda başarıya ulaştı. ABD’nin Mississippi eylaetinde kentin biraz uzağında bulunan bir mezarlığın yerini değiştirerek kendine adeta bir ‘yapay bulut fabrikası’ kurdu.
Facebook’ta hızla yayılmış olan bu video, NASA’nın Mississippi’deki Stennis Uzay Merkezi’nde gerçekleştirdiği iki farklı roket motoru testini bir araya getirerek oluşturulmuş.
Videonun ilk saniyelerinde uzay mekiğinde kullanılan bir motor olan ve NASA’nın büyük roketi SLS’te kullanılacak olan RS-25’in ateşleme testleri yer alıyor. Videonun geri kalanında ise RS-68 roket motoru testleri yer alıyor.Bu motor United Launch Alliance tarafından üretilmiş ve Delta IV ailesi roketlerde kullanılan bir motor.Ancak motorlar videoda görünmüyor zira özenle gizlenmiş durumdalar.Bununla beraber de suni yağmur oluşumundaki kimyasal reaksiyonlar tekrar gündeme gelmiş oldu.Bu tür videolarda yapay bulut oluşumu fikrinin tersine gerçek olabilecek şey ise roket motorlarının yağmur yağdırabileceği.

Testler esnasında ortaya çıkan buhar yükselerek havada soğur.Sonrasında ise tekrar suya dönüşerek yağmur şeklinde tekrar yeryüzüne düşebilir.Elbette testlerin amacı hava şartlarını değiştirerek yağmur yağdırmak değil.Bunun sadece motor testlerinin keyifli bir yan etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca motor testlerinde ortaya çıkan buhar sudan oluştuğu için atmosfere de herhangi bir zarar vermiyor.
BBC televizyon kanalı da bu olayı görüntülemek üzere bölgeye gitti. Hidrojen ve oksijenin birleşiminden oluşan bu bulut, bildiğiniz su buharı oluşturuyor. Yaklaşık 1 saat gibi kısa bir sürede de yağmur yeryüzüne düşüyor.

Yazar

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Bir yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pinle