Zeki İnsanların Alışkanlıkları ve Yaşantıları

Zeki İnsanların Alışkanlıkları ve Yaşantıları

Zeki İnsanların Alışkanlıkları ve Yaşantıları

Dünyanın en zeki bilim insanlarının ilginç alışkanlıkları da var. Örneğin ünlü İngiliz matematikçi, gökbilimci ve fizikçi Newton seksten uzak durmanın yararlarından söz ediyor, Yunan filozof ve matematikçi Pisagor fasulyeyi ağzına sürmüyor, ABD’nin kurucularından Benjamin Franklin çıplak ‘hava banyosu’ yapıyordu.

Şimdi Dünya’da en çok bilinen iki zeki insanın karşılaştırmasını yapalım;

Albert Einstein;

Uyku durumu

Uykunun beyin için ne kadar yararlı olduğunu biliyoruz. Einstein bunu çok ciddiye alıyordu. Günde 10 saat uyuduğu biliniyor. Bu, bir Amerikalının günümüzde ortalama uyuduğu 6,8 saatin bir buçuk katıdır.

Her gün yürümek

Einstein her gün yürüyüş yapardı. New Jersey’de Princeton Üniversitesi’nde çalışırken işe yürüyerek gidip geldiği, böylece günde yaklaşık beş km yürüdüğü biliniyor. Aynı şey Darwin için de geçerliydi; o da her gün 45 dakika yürürdü.

Yiyecek ve İçecek

Ne yazık ki Einstein’ın olağanüstü zekâsını neyin beslediğini bilmiyoruz. Ama spagetti yediğine dair söylentiler var.

İnsan beyni, vücut ağırlığının sadece yüzde 2’sini oluşturmakla beraber enerjinin yüzde 20’sini tüketir (ortalama beyin ağırlığı 1400 gram civarındadır, ama Einstein’in beyni 1230 gramdı). Vücudun diğer kısımları gibi beyin de gün içinde ara ara glikoz gibi basit şekerleri tüketmeyi tercih eder. Bunlar ise karbonhidratlardan elde edilir.

 

Sigara içmenin zararları bugün tümüyle biliniyor. Bu nedenle bu alışkanlığın edinilmesini kimse tavsiye etmiyor elbette. Fakat Einstein sıkı bir pipo tiryakisiydi. Piponun sakinleşmeye ve objektif düşünmeye yaradığına inanıyordu.

Einstein’ın ilginç alışkanlıkları arasında çorap giymemesini saymadan geçmek olmaz.

 

Evlilik Durumu

Einstein 2 evlilik yaşamıştır.ilk eşi ile çalışmalarından ötürü zaman bulamamasından kaynaklı olarak geçimsizlik yaşamış ve boşanmıştır.

 

Nikola Tesla

 

Uyku Durumu

Ben uykuyla arası pek iyi olmayan bir aileden geliyorum. Nadir uyurum; uyuyamıyorum. Genellikle günde 1 saat kadar içim geçer.  Birkaç ayda bir, 4-5 saat kadar uyuyabiliyorum ve bu olduğu zaman, adeta şarj olmuş bir pil kadar zinde ve kuvvetli uyanıyorum. Uyku harika bir şey; ama bence her gün o kadar da şart değil.

 

Her gün 15 kilometreye yakın yürüyüş yaparım. Vaktim yeterliyse, bir yere gitmek için asla taksiye ya da başka bir araca binmem. Bunun dışında, her gün uzun ve sıcak bir banyonun ardından soğuk suyla duş alıyorum

 

Yiyecek ve İçecek

Patates muhteşemdir ve bence her gün yememiz gerekiyor. Çok kıymetli mineral tuzlar içerir ve vücut için harika bir nötrleştiricidir.

 

“Et pek yemem. Ama alkol kullanıyorum. Bence bir asır kadar sonra bunca çay, kahve ve tütün tüketmenin “modası geçecek”. Fakat alkol halen kullanılıyor olacak; çünkü bence alkol gerçek bir hayat iksiri. ”

 

Bol süt ve su içiyorum; taze sebze ve balık yiyorum. Balık, yüksek oranda fosfor barındırdığından vücutta çok fazla asidik reaksiyona sebep olur. Fakat diğer yandan, beyin için çok iyidir. Bu sebeple, kararında yemeye çalışırım. Çünkü yaşlı bir vücudunuz varsa asit en büyük düşmanınızdır.”

 

Evlilik Durumu

Tesla; Einstein’dan farklı olarak daha disiplinli bir hayat sürdüğü için evlilik yapmamıştır.

Önceki IIS Output Cache Önbellekleme Kullanımı ile Site Hızlandırma
Sonraki Kafa Nakli Ameliyatı Araştırması

Yazar hakkında

keykubad
keykubad 194 Gönderiler

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Yazara ait tüm yazılar

Diğer yazılarımız

Haberler 0 Yorum

Yaşlanmaya Kesin Çözüm Selenyum

Bütün insanların ortak kaygısıdır yaşlanmak. Gençlikte yapılan her hareketi artık kısıtlı şekilde yapmak. Bazı yapılacak işler için yardım almak ve yüzümüzdeki oluşan kırışıklar bizim yaşlandığımızı gösteren belirtilerdir. İşte yaşlanmayı geciktirme

Genel 0 Yorum

Yeni Tema Hakkında

Herkese merhaba yaklaşık 2 senedir aktif kullandığım eski temamı artık yenileme zamanı gelmişti.Yıllar geçtikte web teknolojileride geliştiği için mobil uyulu ve bootstrap bir tema buldum üzerinde bayağı geliştirmeden sonra şuan

Bilim ve Teknoloji 0 Yorum

Fosil Yakıtsız Güneş Enerjili Uçak

Güneş enerjisiyle çalışan tek kişilik uçakla dünyanın çevresini dolaşmayı hedefleyen İsviçreli pilot Andre Borschberg, Abu Dabi’den başladığı rekor denemesinin ilk ayağını tamamladı. Dünya Turunun 10 Etabına başlayan uçak, kalkışından 16

0 Yorum

Herhangi bir yorum yapılmamış!

İlk yazan olabilirsin bu yazıyı yorumlamak istermisin?

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.