Kafa Nakli Ameliyatı Araştırması

Kafa Nakli Nedir ?
Hücrelerin oksijensiz şekilde daha uzun yaşayabilmeleri için operasyon öncesinde, donörün vücudunun ve alıcının kafasının ısısı düşürülerek, donörün ve alıcının kafası aynı anda kesilir. Önce boyun çevresindeki dokular kesilir ve ana damarlar küçük tüpler kullanılarak birbirine bağlanır. Sonra her ikisinin de omurilikleri kesilir ve daha sonra hareket kabiliyetini kaybetmeyen ancak beyin ölümü gerçekleşen kişinin bedeni ile, bedeni hasarlı kişinin kafası birleştirilir. Bunu yapabilmek için alıcı ve vericinin omuriliklerinin uçları poli etilen glikol adlı madde ile yapıştırılarak, sonraki aşamada kaslar ve damarlar dikilir. Sergio Canavero kafa nakli için yapılan çalışmalar doğrultusunda bu işlemin yapılması aşamasının özetini bu şekilde ifade etmiştir.
Bu nakli gerçekleştirmeye çalışan önce fare,maymun ve sonrasında Çin’de cansız kadavaralar ile kafa naklini yapan doktorumuzu kısaca tanıtalım.

Prof. Dr. Sergio Canavero kimdir?
Torino Üniversitesi’nden mezun olan Sergio Canavero, Philadelphia’da, Tıpta Yabancı Hekimlik Denklik Sınavı ‘nı başarıyla geçerek Stokholm’de bulunan Karolinska Hastanesi’nde Nöroşirürji Departmanı’nda misafir hekim olarak görev yaptı. Çin’de bulunan Harbin Tıp Fakültesi’nde ise fahri profesör unvanına layık görülmüştür.

Maymuna kafa nakli yapıldı
İtalyan beyin cerrahı Sergio Canavero bir maymun üzerinde kafa naklini başarıyla gerçekleştirdiğini ve insanlar üzerinde kafa nakli yapmaya hazır olduğunu iddia etti.
Independent gazetesinde yer alan habere göre, Canavero deneylerinin bir insan kafasını başka bir bedene nakletme planının doğru yolda olduğunu gösterdiğini savundu.
Canavero’nun ekibi kafa nakli yapılmış bir maymunun video görüntülerini ve resimlerini yayınladı. Görüntülerde ayrıca omurilik sinirleri hasar görmüş, sonra da bu sinirleri birbiriyle kaynamış farelerin bacaklarını hareket ettirebildiği görülüyor.
İtalyan Profesör Sergio Canavero, dünyanın ilk kafa naklini Çin’de bir ceset üzerinde gerçekleştirdi. 18 saat süren operasyonda uzmanlar kopuk bir başı omurgayla, sinirlerle ve kan damarlarıyla yeniden bağladı.

Canlı Deney için Çinli Gönüllü bulundu
Sergio Canavero ise yeni bir gönüllü hasta arayışını Çin’de sonlandırdı. Harbin Tıp Üniversitesi’nden bir meslektaşı ile birlikte, Çinli bir gönüllü bulduklarını açıkladı. Bazı bilim otoriteleri tarafından eleştirilen operasyona Canavero’nun güveni tam ve kendisi hala iyimser. Hatta kendisi tıptaki ilerlemenin çok hızlı olduğunu, bundan birkaç ay önce gerçekleştirilmesinin imkansız olduğu şeyleri şimdi yapabildiklerini dile getirdi.

Kafa Nakline Eleştirileriler
Peki bu yeni kafa nakli? Yaşayan bireyler üzerinde bile yapılmadı! Denekler cesetlerdi. Dr. Burnett şöyle söylüyor:
“Beni mükemmeliyetçi olarak yaftalayabilirsiniz; ama eğer ki denekleriniz veya hastalarınız, daha deney başlamadan öldülerse, buna ‘başarı’ demek abartılı olacaktır.”
Madjid Samii, Prof. Sergio Canavero’nun yapmak istediği kafa nakline karşı çıktı ve ekledi: kafa ile vücut arasında sinirsel bir bağ kurulamaz. Ameliyat etik değil.

Şahsi Düşüncem eğer bu nakiller başarılı olur ise bir sürü engelli insan için umut olacaktır. Tabiki bu aşamaya gelene kadar bir çok deney ve canlı olan kanıtlar sonrası bu işlemin yapılması doğru olacaktır. Etik olup olmaması tamamen ayrı bir konu ancak yapılabilirse bir çok kişiye umut olacağı kesin. Tabiki bu işlem için yüksek paralar isteneceği ilk aşamalar için kesin gözüküyor.

Önceki Zeki İnsanların Alışkanlıkları ve Yaşantıları
Sonraki Gizli Güç Esir Ether Nedir?

Yazar hakkında

keykubad
keykubad 142 Gönderiler

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Yazara ait tüm yazılar

Diğer yazılarımız

Haberler 0 Yorum

Nikola Tesla’nın Hastalığı ve Bilinmeyenleri

Nikola Tesla diyince aklımıza elektrik gelir. Edison ile yaşadığı talihsiz zamanları ve onlarca icada rağmen kimsesiz şekilde tek başına ölmesi bilinir. Nikola Tesla zamanının çok ötesinde deha bir mucit olmak

Genel 0 Yorum

Dünya Neden Yaşanabilir Bir Gezegen Hassas Dengeler

Dünya bilim adamlarının ve astronomların şuana kadar gözlemleyebildiği içerisinde yaşam bulunan tek gezegendir. Ayrıca okadar inanılmazki bazı hassas denge unsurları olmasa Dünyamızda yaşanabilir olmayacaktı. Bu dengeler okadar hassas bir şekilde

İnternet 0 Yorum

Dünyanın En Güçlü Kuantum Bilgisayarları Nedir Nerede Kullanılır?

Nedir Bu Kuantum Bilgisayar? Acıktınız ve yemek hazırlamak için mutfağa girdiniz. Kafanızda yemek hazırlamak için bir algoritma var. ilkin ısıtıcı ile su ısıtacaksınız, soğan doğrayacaksınız, ardından havuç ve patates doğrayıp,

0 Yorum

Herhangi bir yorum yapılmamış!

İlk yazan olabilirsin bu yazıyı yorumlamak istermisin?

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.