IIS Output Cache Önbellekleme Kullanımı ile Site Hızlandırma
22 Eylül 2017 Yorum 0 1348 Görüntüleme

IIS Output Cache Önbellekleme Kullanımı ile Site Hızlandırma

IIS Output Cache Önbellekleme Kullanımı ile Site Hızlandırma yöntemi ile sitelerinizi çok hızlı açılır duruma getirebilirsiniz. Ancak bu yöntem anlık xml güncellemesi yapan eticaret sitelerinde önbellekleme yaptığı için xml verilerini tam güncel tutmamaktadır. Bu durum içinde xml dosyalarınızı ayrı bir subdomaine kurmanız ve ayrı bir worker proccess ile çalıştırma yapılarak aşılacak bir durumdur.

IIS 7 ve üzeri sürümlerinde bu yöntem ile mükemmel sonuçlar alınmış ve test edilmiştir. Yapılacak işlemler IIS servisimizi açıyoruz. Sites kısmında cache yapılacak sitemizi buluyoruz ve tıklıyoruz.

 

 

 

Daha sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan ayarlamaları yapıyoruz.

 

 

 

Buradaki ayarların anlamları ise aşağıdaki gibidir.

User Mode Caching => Kullanıcı moduyla cache(önbellekleme) Açılacak bir ayardır. Kernel Mode Caching kısmınıda burada yaptıgınız ayarın aynısı ile ayarlayınız.

File Cache Monitoring (Dosya Önbellekleme monitörü)

Using File Notifications => kullanılan dosya Değişikliğini önbellekleme

At Time İntervals=> Önbellekleme zaman ayarı ( Burada gireceğiniz süre kadar önbellekleme yapılır)

 

Bu işlemleri yaptıktan sonra IIS servislerini restart ederek 1-2 dk içinde sitenizi çok hızlandığını görebilirsiniz. Bu işlemleri sabit sayfalı yazılımlarınızda yapmanızı tavsiye ederim. Sürekli güncellenen örnek eticaret siteleri gibi sistemlerde xml servislerine cache olacağı için eticaret sitelerindeki ürün güncellemelerini anında yansıtmayacaktır.

Önceki Linux Tünelleme İle Yeni IP Adresi Eklemek
Sonraki Zeki İnsanların Alışkanlıkları ve Yaşantıları

Yazar hakkında

keykubad
keykubad 165 Gönderiler

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Yazara ait tüm yazılar

Diğer yazılarımız

Güvenlik 0 Yorum

Linux Sunucuda Bilgileri Gizleyerek Güvenlik Sağlamak

Sunucunuzun dışarıya bir takım ufak bilgileri aktarması sonucu bir takım saldırılara karşı ufak bir kapı açmış sayılırsınız. Bu tür ufak bilgiler bile kötü düşünceye sahip kullanıcıların sunucunuz üzerinde bir takım

Bilim ve Teknoloji 0 Yorum

Her Mobil Uygulama Güvenli Değildir GetContact Cia Whatsapp Takip

Ülkemizde fazlasıyla çılgınlık haline gelen whatsapp takip,numaramı nasıl kaydettiler,arayan numarayı görmek gibi illegal uygulamalar apple store,Google play store uygulama havuzlarında rağbet görmektedir. Hemde tam bir çılgınlık durumunda olan uygulamalar ile

Sunucu Yönetimi 0 Yorum

Bulut Teknolojisi ve Sanallaştırma Sistemleri

İşlemci ve Ram gücü yüksek sunucuların çıkması ile birlikte sanallaştırma teknolojileride paralel olarak gelişme göstermiştir. Web sitelerini barındırma işleri haricinde kişisel bilgisayarlarımızda bile işletim sistemleri denerken,yazılım kodlaması yaparken bu teknolojiyi

0 Yorum

Herhangi bir yorum yapılmamış!

İlk yazan olabilirsin bu yazıyı yorumlamak istermisin?

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.