Elon Musk‘ın başında olduğu özel uzay şirketi SpaceX, kısa süre önce Starship için kilit rol üstlenen Starhopper ile önemli bir başarıya imza attı. İşte detaylar; Elon Musk, daha önce de sık sık gündeme geldiği üzere SpaceX ile geleceği değiştirecek bir roket üzerinde çalışıyor. İşte bu Starship isimli roket için bir Starhopper isimli test roketi bulunuyor. Geçtiğimiz haftalarda ilk kez kısa süreli havalanma denemesi yapılan ve bu deneme kapsamında yerden sadece ufak bir mesafe de olsa kalkan ya da Musk’ın deyişiyle “zıplayan” roket, bu sefer çok daha ciddi bir şekilde test edildi. Deneme kapsamında 150 metre yukarıya çıkış yapan ve dikey olarak geriye inen test roketi, bu denemede hiçbir sorun yaşatmayarak firmayı sevindirmiş durumda.Tasarımından dolayı halen bir su kulesine benzetilen Starhopper, bundan sonra daha başka uzun mesafeli deneme kalkışına çıkacak deniyor.
Tek bir motorla monte edilmiş, gerçeğinden daha kısa olan Starhopper test aracının Teksas lansman alanında havalanma testi yapılırken motorun çalışmaya başlamasından birkaç saniye sonra prototip roket başarıyla havalandığı ve birkaç saniye sonra geri indiği görüldü.

SpaceX mühendisi Kate Tice, “Starship, müşterilerimize düşük maliyetli ve güvenilir lansman hizmetleri sunmak ve gezegenler arası bir uçuş sistemi olarak hizmet etmek için tasarlanmış, yeniden kullanılabilir bir sistemdir.” ifadelerini kullanarak projenin önemli noktasına temas etti.
30 metre uzunluğunda, 8 metre genişliğinde ve paslanmaz çelikten üretilen roket hakkında geçtiğimiz aylarda açıklamalarda bulunan Elon Musk, “Birkaç ay içerisinde test uçuşuna hazır olacak.” demişti. SpaceX firmasının kısa sürede test işlemlerini tamamlaması ve testi başarıyla sonuçlandırması ilgili çevrelerce süreci hızlandırma açısından olumlu gelişmeler olarak belirtiliyor.

SpaceX Starship Projesi
Starship Elon Musk’ın SpaceX bünyesinde gerçekleştirdiği önemli projelerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Gelecek için büyük önem arz eden Starship roketinin, 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketlerine ek olarak Dragon kapsülünün yerini alması ve uzay seyahatine çıkması amaçlanıyor.
Bu roketle birlikte 2022 yılında kızıl gezegen Mars‘a ilk kargo görevini yapmak isteyen SpaceX Şirketi, dünyanın en güçlü roketi ile birlikte hayallerini daha ciddi boyutlara ulaştırmış durumda. Kalkışta tamı tamına 11.8 milyon pound itme kuvveti üretecek ve bunu “Raptor” motorlarıyla sağlayacak olan roket, açıklandığı kadarıyla Falcon Heavy’den daha büyük ve daha fazla yük taşıyabilecek. Henüz dış görünüşü ile ilgili son rötuşların tamamlanmadığı belirtilen roketin son halinde pencerelerinde yer alacağı belirtiliyor.

HER SEFER 2 MİLYON DOLARA MAL OLACAK
Musk, Dünya ile Mars’ın uçuş için uygun mesafeye yılda iki kez yaklaştıklarından, kaynak naklinin yaklaşık 20 yıl alacağını belirtti. Musk, her bir seferin SpaceX’e iki milyon dolara mal olacağını da sözlerine ekledi.
Eylül ayının sonunda, SpaceX gazetecilere Mars ve diğer gezegenler arası misyonlara yönelik uçuşlar için tasarlanmış Starship’in tamamlanmış halini gösterdi. Musk, yaklaşık 20 km yüksekliğindeki ilk uçuşun bir iki ay içinde gerçekleşeceğini belirtti.
SpaceX, Starship’in prototipini daha önce başarıyla test etmişti. Starship’in ilk test örneği olan Starhopper 150 metreye kadar yükselerek bir dakika süren uçuştan sonra yere dikey iniş yapmıştı.
Starship Mk1 uzay aracı prototipi, Teksas’taki Boca Chica test sahasındaki basınç testi sırasında patladı.
Patlama sonrası roketten gaz çıkışı oldu.
SpaceX yetkilileri, roketin üst bölümünün yerinden ayrıldığını ve test alanının yakınına düştüğünü açıkladı.
SpaceX kurucusu Elon Musk, şirketin hasar görmüş Starship Mk1 prototipini tamir etmeyeceğini çünkü roketin yalnızca belirli teknolojileri test etmek için kullanıldığını söyledi.
SpaceX şimdi roketin daha gelişmiş modifikasyonlarının üretilmesi için çalışmayı amaçlıyor.
Söz konusu roket kargo ve yolcu taşımacılığı için tasarlanmış, her bir kalkışının 900 bin dolara mal olacağı ifade edilmişti.
Musk, operasyonel maliyetlerde hesaba katıldığında her bir seferin 2 milyor dolar tutacağını duyurmuştu.
Starship’in sistemi yeniden kullanılabilir şekilde ve 100 yolcu kapasiteli şekilde tasarlanmıştı.
Şirketin temmuz ayı içinde de güneş sistemi etrafında uçmasını tasarladığı roketin prototipi Starhopper alevler içinde kalarak başarısız bir kalkış testi yapmıştı.

Kaynak
Log.com.tr
Popüler science dergisi
Wikipedia.com

Yazar

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Bir yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pinle