Mistik Etkileri İle Kalp Gözünü Açan Ayahuasca Çayı

Mistik Etkileri İle Kalp Gözünü Açan Ayahuasca Çayı

Türkçe okunuşu ayavaska şeklinde olan ve içen kişiyi mistik yolculuklara çıkaran ayavaska çayı güzel olduğu kadar tehlikeli bir çay. Bilinçsizce kullanımda insanı ölüme kadar götürebilmektedir. “Ne için yaşıyoruz?”, “Mutluluk gerçekte nedir?” gibi günümüz insanının en büyük sorularını cevaplanmasına yardımcı olan, ulaşılması için Güney Amerika’nın ormanlarına gidilmesi gereken, mistik, mucizevi, deneyimleyen insanların tecrübelerini anlatmakta hayli zorlandığı çaydan bahsediyoruz: Ayahuasca. Türkçe’de okunuşu ise Ayavaska.

Ayavaska çayı Güney Amerika’da Peru ve Brezilya’da bulunuyor.
Ayavaska, demlenerek içilen ve DMT ve MAO-I hormonları içeren, bir nevi hayal gördüren bir içecek.
Yüzyıllardır Amazonlarda, şamanların ve şifacıların, fiziksel ve mental sorunları olan hastaları iyileştirmede kullandıkları, onları hayatın özünü anlamaya dair yolculuğa çıkaran, var olmanın doğasını ruhsal yollarla anlamlandırmaya çalışan psikedelik etkileri saatler süren bir içecek.

Ayahuasca Nedir?
Ayahuasca bitkisi, zehirli bir bitki türü olarak son dönemlerde dikkat çeken bir ürün. Türkiye’de olmaması ve faydalarının klasik bitkilere göre daha değişik olması özellikle yüksek gelir grubundan olan kişiler için cazip hale gelmesini sağlamış. Bu bitkinin yetişme yerine bakılırsa Peru’daki Amazon Ormanları olduğu görülebilir. Cobino Kızılderililerinin yüzyıllardan bu yana tüketildiği bu bitki farklı bitkilerle karıştırılarak içilmektedir. Eski dönemlerde şamanlar tarafından kullanılıyor olması isminin Şaman İksiri olarak da anılmasına neden olmuş durumda. Bu bitkinin en önemli ayrıntısı fazla tüketimi halinde bir insanı kolayca öldürebilmesi… Bu özelliği nedeniyle Türkçe ’de de yerini almış durumda ve küçük ölüm benzeri isimler alıyor.

DMT ve Ayahuasca Bitkisi
Ayahuasca bitkisi Brezilya’da, Amazon Ormanları’nın derinliklerinde epey sık kullanılıyor ve bunun için çay saatleri bile düzenleniyor. Bu kadar önem verilmesinin nedeni de hayatın yeniden keşfedildiğine inanılması. Yani bu bitkiyi içen kişilerde bir nevi aydınlanma olduğu belirtiliyor. Bu keşfi sağlayan maddeninse DMT molekülü olduğu belirtiliyor. DMT molekülü, alın boşluğunda gözlerin ortasında yer alan epifiz bezinin salgıladığı bir molekül ve bunun salgılandığı zamanlar doğum, ölüm, derin uyku zamanları… Daha günlük bir ifadeyle söylenirse tüm hayatınızın göz önünden geçmesi gibi bir durum söz konusu oluyor.
DMT maddesi eğer vücuda ayahuasca bitkisi ile alınırsa zihnin gelişeceğine ve algıların değişeceğine inanılıyor. Bir anlamda kalp gözü gönül gözü açılması durumu yaşanıyor. Bu durum bir anlamda ölüm anına da işaret ediyor ve halüsinasyon niteliği de taşımakta. Tabi ki bu söylenen ayahuasca çayı faydaları olarak adledilenler bir iddia ya da felsefe sayılabilir.
Tahmin edileceği gibi DMT maddesi bilim dünyasının yıllardır tartıştığı konular arasında… Bunun nedeni aranan sorularla da ilgili olması, yani normal şekilde algılanamayan bir alemin var olup olmadığı sorusu… Bu noktada da parapsikoloji gündeme geliyor.

Yan Etkileri
Ayahuasca çayı yan etkileri olan bir çay. Bunu çayın amacı ve etki kapasitesini düşününce de tahmin etmek mümkün. En yaygın görülen yan etkilerden biri kusma. Ancak bunun ruhu temizlediği konusunda inanç var. Ayahuasca çayı yan etkilerinden bir diğeri de gerçekte var olmayan ancak insanın var olduğunu iddia ettiği nesneler görmek. Yani halüsinasyona neden olabilmesi… Buna etki eden bazı mantarların da olduğu biliniyor. Önemli bir diğer yan etki de farklı bir boyuta geçme. Farklı âlemlere geçiş, kendini farklı bir cisim gibi hissetme ve görme şeklinde de ifade edilebilir. Ayahuasca çayının bir diğer etkisi de tansiyon yükselmesi ve kalp atış hızındaki artış… Stres, üzüntü, korku, fazla sevinç gibi durumlar kalp üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor. Sonuç olarak klasik bitki çaylarından çok farklı şekilde tüketilmesi gerektiği ve önceden de yapılan hazırlıklarla kullanılması gerektiği sonucuna varılabilir. Ayahuasca çayı faydaları ve yan etkileri ile bilgi verildikten sonra nerede bulunur ile ilgili bilgi verilmiştir.

Ayavaska, daha önce söylediğimiz gibi MAO-I enzimi bulunduruyor. MAO-I enzimi bazı besinlerle, ilaçlarla ya da uyuşturucu maddelerle birleştiğinde oldukça zehirli olabiliyor.
Acı verici, dehşet yaratabilecek etkileri olduğunu söylemiştik. Ayavaska çayının tecrübeli bir şifacı ya da şaman gözleminde içilmesi önemle tavsiye edilir. Böylece şamanlar size yaşadığınız deneyimlerde yol gösterebilir. Ayrıca ayavaskanın sihirli olmadığını, sadece spiritüel bir yolculuk yaşattığını da unutmayın.

Ayavaska diyetine ayine katılmadan bir ay öncesinde başlamanız gerekiyor. Sevdiğinizi söylediğiniz her türlü tüketimlerinizden uzaklaşmanızı amaçlayan bu diyet, onsuz düşünemediğiniz alışkanlıklarınızdan kurtulma ve hayatı bir şeylere ihtiyaç duymadan yaşama yolunu açmanızı sağlayacak. Böyle bir döneme hazırlanırken, yaşayacağınız deneyimin getireceklerine ve de götüreceklerine teslim olmaya başlamanız çok önemli.

Beğenmek ve paylaşmak için:
Önceki Güneşimiz Ölürken Neler Olacak ?
Sonraki Antik Kalıntıları Bulmak İçin Lidar Teknolojisi

Yazar hakkında

keykubad
keykubad 250 Gönderiler

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Yazara ait tüm yazılar

Diğer yazılarımız

Genel 0 Yorum

Sinema Nasıl Bulundu Rüyaları Gerçekleştiren Makinenin İcadı

Evimizdeki izlediğimiz filmlerin ve sinemanın icadının öyküsünü hiç merak ettinizmi ? Bir çok ismin anıldığı sinema hiçte kolay bulunmadı. Peki kimler sinemanın icadına öncü oldu ? Orta çağ’da ve daha

Genel 2 Yorum

Rosetta Taşı ve Antik Mısır Dilinin Çözülmesi

Mısır Hiyeroglif Yazısı Antik Mısır yazısı olan hiyeroglifin 1822’de arkeologlar ve yazı uzmanları tarafından çözülmesi, arkeoloji için bir dönüm noktası oldu. Hiyeroglifin çözülmesinde kilit rol oynayan Rosetta Taşı’nda aynı sözcükler

Bilim ve Teknoloji 1Yorum

HP G62 Laptop Isınma Sorununa Çözüm

Arkadaşlar bilindiği üzere hp model laptoplarda iç fan kısmının yerleşimi yanlış dizayn edildiği için HP marka laptopların çoğunda ısınma problemi hat safhada olmaktadır. Bu ısınma ve ses sorunu hp laptopların

0 Yorum

Herhangi bir yorum yapılmamış!

İlk yazan olabilirsin bu yazıyı yorumlamak istermisin?

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.