Saygın bilim dergisi Nature’da Liverpool Üniversitesi’nden Paleoekoloji profesörü Keith Dobney ve Adelaide Üniversitesi’nden Paleomikrobiyolojist Laura Weyrich’in aralarında olduğu bir grup bilim insanı yayınladıkları bir makalede günümüzden binlerce yıl önce yaşamış olan ve modern insan ile yüzde 99.7 oranında aynı DNA dizilimine sahip olan Neandertallerin yaşamı hakkında şaşırtıcı bir keşfe imza attı.
Araştırmacılar günümüzden 42 bin ile 50 bin yıl önce yaşamış 4 Neandertal’in, ikisi Belçika’daki bir mağarada, ikisi ise İspanya’daki bir mağarada olmak üzere, diş kalıntılarını inceledi.
Araştımanın sonuçlarından biri Belçika’da yaşamış olan 2 Neandertalin İspanya’dakilerden çok daha farklı bir beslenme düzeni olduğunu ortaya serdi.
Bilim insanları ayrıca Neandertal dişlerindeki plakta bulunan bir bakterinin genomunun tamamına yakınını çözdü.
Bu bakterinin bugün modern insanın ağzında rastlanan aynı türdeki bir bakteri olduğu ortaya çıktı.
Böylece Neandertaller (Homo Neanderthalensis) ile insanların (Homo Sapiens) aynı mikroorganizmaları paylaştığı ortaya koyuldu.

BAZI NEANDERTALLER DİŞ AĞRISINI GEÇİRMEK İÇİN ASPİRİN VE PENİSİLİN’İN DOĞAL HALİNİ KULLANMIŞ
Belki de en ilgi çekici keşif İspanya’daki Neandertallerden birinin kalıntılarından geldi.
Buna göre diş apsesi ve bağırsak parazitinden muzdarip olduğu tespit edilen insansı atamızın diş plağında ağrı kesici aspirinin aktif maddesi olan salisilik asit üreten bir ağacın ve penisilin üreten Penicillium mantarının DNA’larına rastlandı.
Konu hakkında temkinli bir açıklama yapan Dobney “Neandertaller kendilerini tedavi mi ediyordu? Bunu bilmiyoruz. Eğer daha fazla hastalığa sahip bireyde bu örneklere rastlarsak o zaman onların sofistike bir tıbbi bilgiye sahip olduklarının iyi bir kanıtını elde etmiş olacağız” dedi.

İSPANYA’DA BULUNAN NEANDERTALLER ETLE BESLENMİYORDU
Bilim insanları bir zamanlar Neandertallerin sadece et yediğini ve bu beslenme düzeninin onların çevresel koşullara uyum sağlamasını engelleyerek soylarının tükenmesine yol açtığını savunuyordu.
Ancak Nature’da yayınlanan araştırmanın sonuçları bunun böyle olmadığını gösteriyor.
Belçika’daki Neandertallerin tüylü gergedan, koyun ve mantarla beslendiği ancak İspanya’daki El Sidron mağarasında bulunanların hiç et yemediği keşfedildi.
Buna göre İspanya’daki mağarada bulunanların dişlerinde mantar, çam fıstığı ve orman yosunu kalıntılarına rastlandı.
Bu sonuç onların sadece çevreye çok iyi uyum sağladığını değil aynı zamanda insansı yaşama ilginç bir şekilde geçtiklerini gösterdi.
Çünkü El Sidron mağarasında bulunan Neandertallerin mikrobiyomları (vücuttaki mikroorganizma nüfusu) Belçika’da bulunanlara göre daha fazla şempanze ve insan toplayıcıların mikrobiyomlarına benziyor.
Profesör Dobney “Belki de et yenmeyen toplayıcı yaşam stili insansı mikrobiyomun merkezidir. Sadece yaşam stili değişince mikrobiyomlar değişmeye başlar” dedi.
İlk Homo Sapiensler 70,000 yıl önce Afrikadan göç etti. O zamanlar Homo Sapiensler Dünyayı diğer iki ırk olan Homo Neandertaller ve Homo Denisovalılarla paylaşıyordu. SapiensAvrasyaya geçti ve Neandertallerle karşılaşıp üredi. Günümüzde bu Avrasya soyundan gelen SapienslerNEandertal genleri taşımaktadırlar. Bilim insanları Asya ve Avrupalı insanların genlerinin ortalama %2 sinin Neandertal genleri olduğunu keşfetti.
Sahra altı Afrikalı insanların ataları ise Afrikayı hiç terketmedikleri için onların genlerinde hiç Neandertal geni yoktur. Homo Sapiens Neandertaller ve Denisovalılarla çiftleşmiştir.
Çünkü bu üç tür de aynı atadan (Homo Heidelbergensis) gelmektedir. Bir grup Homo HeidelbergensisAfrikayı 500,000 ile 600,000 yıl önce terketti.
Ve yolculukları sırasında birbirlerinden ayrıldılar.Batı Asya ve Avrupaya göç eden grup Neandertaller dediğimiz ırk olmuştur. Diğer grup ise Doğu Asya tarafına göç eden Denisovalılardır. Homo heidelbergensis ise Afrikada kalmış ve Homo Sapiens haline gelmiştir.
Homo sapiensin Neandertalleri yediğinden kesin emin olamasak bile Neandertallerin birbirlerini yediklerini biliyoruz. Evet, Neandertaller birer “yamyam” dı. Sonuçlara bilim insanlarının, 40,000 yaşında 5 farklı Neandertalin kemiklerinde yaptıkları analizler sonrasında ulaşıldı.
Kemiklerin tamamı, Neandertallerin avladıkları hayvanların kemiklerini kırdıkları biçimlerde kırılmıştı. Neandertallerin, kendi türleri ile beslenmelerinin sebepleri hala açıklanmış değil. İlk olarak, Neandertal, ilk sapiens ve hatta modern sapiens etleri bile besleyici değildir.
Neandertaller büyük ve daha besleyici olan at, bizon, geyik ve mamut gibi etraflarında gezinen hayvanları avlarlardı.
Araştırmacılar Neandertallerin, kemik ilikleri için birbirlerini yediklerini öne sürmektedir. Kemiklerin içindeki iliğe ulaşılabilecek şekilde kırılmış olması bu teorinin doğru olması olasılığını artırıyor.
Araştırmacılar ayrıca Neandertallerin kültürel sebeplerden ötürü veya kendi bölgelerinin güvenliğini dışardan gelen Neandertalere karşı korumak için birbirlerini yemeye başlamış olabileceklerini düşünmekteler.
Neandertallerin hızla tarih sahnesinden çekilmelerinde kuşkusuz bizim doğrudan atamız kabul edilen modern Homo sapienslerin rolü büyük oldu. Tüm canlılar için ge-çerli olan doğa kanunu Neandertallerin de bir ölçüde yazgısını belirlemişti: Güçlü olan güçsüzü yok eder.
40 binyıl öncesinde Kromanyon insanları İspanya’nın Cantabria ve Catalonia bölgelerine gelip yerleşmişti. Son Neandertaller ise Pireneler’in kuzeyinde binlerce yıl daha yaşamaya de-vam edecekti.
Öyle anlaşılıyor ki Neandertaller bu yörelerde giderek sayıca azaldı ve yaklaşık 30 bin yıl öncesinden itibaren de tümden yok oldu. Neandertallerin bilim dünyasındaki kimliği Homo neanderthalensis’tir.


Kaynak
Sputniknews.com
Beyinsizler.net
populer science dergisi
bilim ve teknik dergisi

Yazar

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Bir yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pinle