Fizikçi Michio Kaku Gelecek Hakkında Tahminleri

Fizikçi Michio Kaku Gelecek Hakkında Tahminleri

Ünlü fizikçiyi yaptığı belgeseller ve fizik alanında yaptığı çalışmalar ile tanımayan yoktur. Ayrıca yaptığı Bilimin Ta Kendisi belgeselide çok yankı uyandırmıştır. Ayrıca kendisine ait olan Geleceğin Fiziği adlı kitabında’da bu konuları detaylıca ele almıştır.
Teorik fizik ve bilim iletişimi alanında Stephen Hawking’in tahtını alır mı bilinmez, ancak Kaku da çok detaylı araştırmalardan yola çıkarak, bilimi en az Hawking kadar başarılı bir şekilde halka arz ediyor. Harvard mezunu olan Kaku, 25 yıl boyunca New York’ta teorik fizik profesörü olarak çalışma yaptı.

Kaku’ya göre bizi ne endişelendirmeli?
“Bir insanı denetleyen ve “hedefini öldüreceğini” söyleyen drone’lar var. Gelecekte, dronelar insan formunu tanıyacak ve hedefi öldürme iznine sahip olacak. Hatta bir gün bu dronelar o kadar delirebilir ki (bir kısa devre veya ufak bir hata sebebiyle) insan ırkını hiçbir sebep olmaksızın ortadan kaldırmaya çalışabilir. Otomatik öldürme makineleri bugün hakkında endişelenmemiz gereken şeydir, yarın için değil. Ama bunun dışında, robotlar için endişelenmek zorunda değiliz.”

Kaku’ya göre gelecek ölüm makineleriyle dolu:
Günümüzde çoğu insan geleceği düşündüğünde genlerimizin hastalıklara karşı dirençli hale geldiğini, uçan arabaları ve uzay yolculuklarını görebilir. Ancak Kaku’ya göre geleceğin en büyük yeniliklerinden birisi insansız hava araçları (drone) teknolojisi olacak. Ünlü fizikçi, askeri drone sistemlerinin tehlikelerine ilişkin zaten yıllardır uyarıda bulunuyordu. Onları birer ölüm makineleri olarak gören Kaku, yapay zeka desteklerini almaları halinde işimizin zor olacağını söylüyor.

Dünya dışındaki yaşamlar:
“Bu yüzyıl içinde bir uzaylı ırk ile iletişim kuracağız. Bunu da dış uzaydan gelen radyo dalgalarını dinleyerek yapacağız.”

Yapay zekanın evrimi:
Kaku’nun bu konuda belirttiği en net görüş şu şekilde: “İnsanların yaptığı basit görevler, bir robotun yapabileceğinin ötesindedir. Ancak onlarca yıl geçtikten sonra robotlar ve yapay zekalar, en az bir fare kadar akıllı olacaklar. Sonra bir kedi, köpek ve maymun gibi olacaklar. Bu noktada, yüzyılın sonlarına doğru tehlikelileri artacak ve hatta insanların yerini bile alabilirler.”

Yabancı dünyaları kolonileştirme:
Günümüzde bu amaç uğruna çalıştığı bilinen en gelişmiş şirket SpaceX. Elon Musk, 2020’li yıllarda ilk yolculukların yapılmış olacağını söylüyor. Kaku ise bu konuda, “Bir sigorta poliçesi gibi garantiye, bir de yedek plana ihtiyacımız var. Dinozorların bir uzay programı yoktu ve bu yüzden bugün burada değiller. Kimse Dünya’dan çıkıp Mars’a gitmemiz gerektiğini söylemesin, ancak Mars’ta bir yerleşim yeri kurma olasılığımız kesindir.” diyor.

Kripto para ve Bitcoin:
En tartışmalı konulardan birisi olan ve maddi kaygıları bütünüyle dijitalleştiren kripto paralar hakkında Kaku kesin yargılara sahip:
“Sanal paraları, kripto paraları durduramazsınız. Ancak Bitcoin verimli bir endüstri değildir. Diğer taraftan kripto paraların egemen olmalarını engelleyecek bir şey yok”

Otonom arabalar:
Günümüzdeki neredeyse bütün teknoloji devleri bu alana doğru yatırım yapmaya başladılar. Daha geçtiğimiz günlerde Uber’in test halindeki sürücüsüz aracı bir yayanın ölümüne neden oldu. Yani artık trafikteler. Kaku’nın öngörüleri ise şu şekilde:
“Önümüzdeki yıllarda ulaşım dijitalleştikçe, GPS ve radarın rehberliğinde sürücüsü olmayan arabalar kara yollarımızı ele geçirmeye başlayacaklar. Trafik kazaları ve trafik sıkışıklıkları, gelecekteki insanlara göre mitolojik gerçekler gibi kalacaklar. Her yıl binlerce hayat kurtarılacak. ”

Önceki Başka Dünyaların Keşfi Ötegezegen Nedir Nasıl Keşfedilir
Sonraki Evrenin Dili Matematik Her Yerde

Yazar hakkında

keykubad
keykubad 154 Gönderiler

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Yazara ait tüm yazılar

Diğer yazılarımız

Bilim ve Teknoloji 0 Yorum

NASA Yıldızlararası Yolculuğu Voyager Görevleri

NASA’ nın Voyager 1 uzay mekiği resmi olarak yıldızlar arası uzay yolcuğuna çıkan ilk insan yapımı obje oldu. 36 yıl önce fırlatılan uzay mekiği, artık güneşimizden 19 milyar km uzakta

Bilim ve Teknoloji 0 Yorum

Mysql Frag Finder Kullanımı Defrag İşlemi

Defrag nedir ne işe yarar ? Nasıl Defrag yapabilirim? Fragment ingilizcede parça anlamına gelir. Fragmentation ise parçalanmayı gösterir. Defrag de toplama anlamına gelir. Siz hdd ye bi veri yazarken bunlar

Haberler 0 Yorum

Sigarayı Bırakma Maceram Elektronik Sigara Likit ve Sarım İşleri

Sigarayı bırakma maceram yaklaşık iki ay önce başladıÖnce kendi isteğimle bırakmak ve azaltma yoluna gittim normal içtiğim günlerde 15-16 adet günde içerken bırakma isteği ile ancak 12-13 sayısına düştüm.Ek olarak

0 Yorum

Herhangi bir yorum yapılmamış!

İlk yazan olabilirsin bu yazıyı yorumlamak istermisin?

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.