Elon Musk Yeni Ulaşım Sistemi Loop

Elon Musk Yeni Ulaşım Sistemi Loop

Elon Musk‘ın başlangıçta sadece tünel kazma şirketi olarak kurduğu The Boring Company şirketinin ürünlerini ve hizmetlerini takip etmek giderek daha zor bir hale geliyor. İlk etapta sadece otomobiller için otuz kata varan yer altı tünelleri kazacağı belirtilen şirket artık ulaşım şirketi haline gelmiş durumda. Şirketin yakın zamanda hayata geçirmeyi planladığı Loop projesi de toplu taşıma planının bir parçası. Saatte 200-240 kilometre hızla hareket eden kapsüllerde 8 ila 16 yolcunun taşınacağı Loop sistemi ilk olarak Chicago’da uygulanacak. Geçtiğimiz ay şehir yönetimi ile anlaşan şirket, sisteme ait ilk görüntüyü paylaştı.

Alternatif ulaşım araçlarından çok daha hızlı
Chicago’nun şehir merkeziyle O-Hare havalimanı arasında yolcu taşıyacak olan Loop ile yolcular, 29 kilometrelik yolculuğu 12 dakika gibi diğer toplu ulaşım araçlarına kıyasla çok daha kısa bir sürede tamamlayacak. Yer altındaki tünellerde elektrikli kapsüllerin raylar üzerinde hareket edeceği tahmin ediliyordu ancak Elon Musk’ın attığı tweet kafaları karıştırdı. Musk’a göre raylı bir yapı olabilir de olmayabilir de. Buna karşılık elektrikle çalışan ve otonom olarak hareket eden kapsüller kesinlikle Loop sisteminde yer alacak.

Kişi başı ücret 1 dolar!
The Boring Company‘nin sunduğu ulaşım çözümünün en iyi tarafı ise kesinlikle fiyatı. Otobüs biletlerini bile 2 dolar olduğunu belirten Musk, Loop’un kişi başı 1 dolarlık bir ücrete sahip olacağını açıkladı. Loop’un özellikle şehir hayatına metrodan daha iyi uyum sağlayacağını belirten Musk, gelecekte daha fazla istasyon inşa etmek istediklerini de paylaştı.
Metro yerine Loop
Tünel yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda ve 4 metre genişliğinde. Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX’in Kaliforniya’daki merkezinin altından geçen tünel, Boring Company’nin yeni nesil ulaşım araçları geliştirme konusunda bir AR-GE merkezi olarak hizmet verecek.
Yani bu çalışan ilk tünelin, Boring Company’nin tünel sistemi içinde sadece bir örnek diyebiliriz. Gerekli testlerden sonra şirket sırasıyla Şikago ve Washington’a daha uzun tüneller kazacak.
Hyperloop denilen bu sistem dışında, şirketin yine bu sisteme bağlı Urban Loop projesi mevcut. Yayaların ulaşımı için tasarlanan Urban Loop sisteminde podlar mevcut. Dolayısıyla gelecekte hem arabalar hem de yolcuları taşıyacak podlar aynı tüneli kullanacak.

Musk ve Boring Şirketi, sadece otomobilleri değil, yer altı ve yüksek hızlı elektrikli otobüsleri kullanan Los Angeles bölgesindeki yayaları ve bisikletçileri hareket ettirecek “Loop” adında bir yeraltı geçiş sistemi için bir istasyonlar ağını haritalamak için uğraşıyor.
Chicago projesi, bu otobüs tarzı döngü sistemi için ilk pilot proje olarak görünüyor. Saatte 160 km hızla yeraltı elektrikli araçlarda 16 yolcu ve bagaj taşıyacak.
En azından plan bu. Şimdilik gördüğümüz tek bir dar tünelden ileriye doğru giden tek bir Tesla. Boring Şirketi, önümüzdeki birkaç ay içinde Chicago’da daha büyük bir şeye başlayabileceğini söyledi.

Hyperloop Projesinin İlk Testi Gerçekleşti
Önceki yazımızda bahsettiğimiz üzere Hyperloop projesinin hız olarak insanlığa vaadi 240 km/s idi.
Açılış esnasında yine bir Elon Musk üretimi olan Tesla Model X, SpaceX’ in Los Angeles’ teki üssünden O’Leary Station’a elektrikli taşıyıcı mekanizma ile taşındı. Yapılan testte mekanizma saatte 55 km hızla hareket etti.
Hyperloop projesinde araçlar “Paten” denilen elektrikle çalışan bir platform üzerinde taşınacak. Test, söylediğimiz gibi Tesla üzerinden yapıldı ancak Elon Musk Twitter üzerinden yaptığı açıklamaya göre sadece tesla araçları faydalanmayacak.
Tüm elektirikli ve otonom araçlara hizmet verecek. Aynı şekilde tünelde bulunan Boring Loop denilen taşıma araçlarının da yaya ve bisikletlilere hizmet verecek.
Yine de proje beklenileni vermemiş. Electrek, Hyperloop’un fazla sarsıntılı olduğunu söylerken, CNN ise saatte alınan ortalama 55 km/s hızın şirketin istediklerini karşılamadığını belirtiyor.
Eğer işe yararsa
Şirketin projedeki amacı toplu taşıma sistemini geliştirmek ve hatta ilerleyen zamanlarda her bir ofis binasının bodrumunda tünele geçiş yapabilecek verimli -asansör tarzında- bir geçiş yapmak.
Eğer başarılı olursa, tünelle “döngü” denilen bir ulaşım sistemi sağlayacak.Bu da insanların sıkıntısız bir seyahatı anlamına geliyor.

Kaynak
Gelecektech
populerscience

Önceki Bir Yıldız Nasıl Doğar
Sonraki Görünmezliğin Formülü Olan Metamateryaller

Yazar hakkında

keykubad
keykubad 195 Gönderiler

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Yazara ait tüm yazılar

Diğer yazılarımız

Haberler 0 Yorum

Çelikten Daha Güçlü Kurşun Geçirmez Süper Ahşap

Yanlış duymadınız! Kurşun geçirmez ahşap yapıldı. Çelik yelekler kadar sağlam ve kurşun geçirmez özellikleri ile büyüleyici bir ahşap geliştirildi. Maryland Üniversitesi, College Park (UMD) mühendisleri, şimdiye kadar elde edilenden daha

Bilim ve Teknoloji 0 Yorum

Gizemli Efsane Ahit Sandığı

Ahit sandığı, içinde Hz. Harun ve Hz. Musa’nın eşyaları olan, çok değerli ve oldukça da gizemli bir sandıktır. Bu sandık hakkında bilgiler, Kur’an-ı Kerim’de de yer almaktadır. Tarihi kaynaklar ve

Bilim ve Teknoloji 0 Yorum

Beynin Açma Kapama Düğmesi Claustrum

İnsan beyni asırlardır sırları tam anlamıyla çözülemeyen ve bir çok bilginin,anı,yaşam süremizce kaydedilen korku ve heyecanlarımızın saklandığı yerdir. Beyin ile alakalı olarak bilim adamları çok fazla çalışma yapmaktalar. Bilinen en

0 Yorum

Herhangi bir yorum yapılmamış!

İlk yazan olabilirsin bu yazıyı yorumlamak istermisin?

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.