Dünyada Yanan Cehennem Çukuru
04 Mart 2018 Yorum 0 1158 Görüntüleme

Dünyada Yanan Cehennem Çukuru

1971 yılından günümüze dek yanan ve Türkmenistan sınırları içerisinde bulunan bölge uzak bölgelerden dahi görülebiliyor.

İlk bakışta meteor düşmesi ya da yanardağ sonucu olduğu izlenimini veren cehennem çukuru, SSCB döneminde yapılan bir doğal gaz çalışması sonucu basıncın yanlış verilmesiyle yaşanan bir patlamayla oluşmuş. 1971 yılından oluşan bu çukur o günden bu yana yanıyor.

Cehennem Kapısı (Türkmence: Jähennem derwezesi) veya Derveze Çukuru, Türkmenistan’ın Ahal Vilayetindeki Derveze İlçesinde bir doğal gaz kuyusu. Karakum Çölü’nün ortasında, Derveze kasabasının yakınlarında bulunmaktadır.

Doğalgaz rezervleri çok büyük olan bölgede sondaj çalışması yapan Ruslar, 1971 yılında doğalgazla dolu bir mağaranın ortaya çıkmasına neden oldu. Karakum Çölü, Hazar Denizi’nin doğusunda kalıyor. Hazar Denizi’nin, büyük petrol ve doğalgaz yataklarına sahip olduğunu biliniyor.

350 bin km karelik alanıyla dev bir çöl olan Karakum Çölü’nün içinde yer alan bu krater, 45 yıldır tabiri caizse alev alev yanıyor. Fakat sanılanın aksine bu çukur bir meteor çarpmasıyla oluşmadı. Bu yangının sebebi altında barındırdığı doğalgaz rezervleri.

O tarihte bölgede yapılan bu doğal gaz araması sırasında yanlış taraftan yapılan basınç, burada büyük bir patlamaya neden oldu. Patlamayla birlikte başlayan yangın tam 1971’den beri kesintisiz devam etmektedir.

Gece, gündüz, yaz, kış demeden sürekli yanan bu kraterin yanında ancak bir kaç dakika durmak mümkün. Zamanla bu kratere yerel halk tarafından Cehennem Çukuru adı takıldı. Ateşi sönmek bilmeyen bu kraterin derinliği yaklaşık 60 metre, genişliği ise 120 metrenin üzerinde bulunuyor. Korkutucu görüntüsüne rağmen Cehennem Çukuru, turistlerin ilgisini bir hayli çekiyor.

Önceki SSD Disk Teknolojisi ile Bilgisayarınızı Yüksek Hızlara Çıkarın
Sonraki Cpanel Exim Toplu Olarak Bir Mail Adresini Silmek ve Spam Önlemek

Yazar hakkında

keykubad
keykubad 184 Gönderiler

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Yazara ait tüm yazılar

Diğer yazılarımız

İnternet 0 Yorum

Drone Kim Buldu ve Ne Zaman Kullanıldı

Drone Ne Zaman Bulundu ? Herkes tarafından bilinen adıyla insansız hava araçlarının üretimi ve geliştirmeleri 1916 yılında başlamıştır. İlk drone kim üretti sorusunun cevabı ise tarihte A.M. Low olarak yanıt

Haberler 0 Yorum

Bilim ve Teknoloji Başarılı İsimler

Bilim ve teknoloji alanlarında herhangi bir sıra gözetmeden kendini kanıtlamış insanların kısa biyografilerini sizlerle paylaşıyorum. Bu yazımızda herhangi bir sıralama bulunmamakta olup elbetteki bu isimler harici bilim ve teknoloji alanında

Genel 0 Yorum

Antik Çağın Gizemli Bağdat Pili

Antik çağın gizemleri günümüzde arkeologlar tarafından şaşırtıcı keşifler ile devam etmektedir. Bağdat aküsü olarakta bilinen günümüzde kullandığımız pillerin atası sayılacak keşif ve bilgilerini dile getireceğiz. O zamandan bu yana farklı

0 Yorum

Herhangi bir yorum yapılmamış!

İlk yazan olabilirsin bu yazıyı yorumlamak istermisin?

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.