Dünyada Yanan Cehennem Çukuru
04 Mart 2018 Yorum 0 1297 Görüntüleme

Dünyada Yanan Cehennem Çukuru

1971 yılından günümüze dek yanan ve Türkmenistan sınırları içerisinde bulunan bölge uzak bölgelerden dahi görülebiliyor.

İlk bakışta meteor düşmesi ya da yanardağ sonucu olduğu izlenimini veren cehennem çukuru, SSCB döneminde yapılan bir doğal gaz çalışması sonucu basıncın yanlış verilmesiyle yaşanan bir patlamayla oluşmuş. 1971 yılından oluşan bu çukur o günden bu yana yanıyor.

Cehennem Kapısı (Türkmence: Jähennem derwezesi) veya Derveze Çukuru, Türkmenistan’ın Ahal Vilayetindeki Derveze İlçesinde bir doğal gaz kuyusu. Karakum Çölü’nün ortasında, Derveze kasabasının yakınlarında bulunmaktadır.

Doğalgaz rezervleri çok büyük olan bölgede sondaj çalışması yapan Ruslar, 1971 yılında doğalgazla dolu bir mağaranın ortaya çıkmasına neden oldu. Karakum Çölü, Hazar Denizi’nin doğusunda kalıyor. Hazar Denizi’nin, büyük petrol ve doğalgaz yataklarına sahip olduğunu biliniyor.

350 bin km karelik alanıyla dev bir çöl olan Karakum Çölü’nün içinde yer alan bu krater, 45 yıldır tabiri caizse alev alev yanıyor. Fakat sanılanın aksine bu çukur bir meteor çarpmasıyla oluşmadı. Bu yangının sebebi altında barındırdığı doğalgaz rezervleri.

O tarihte bölgede yapılan bu doğal gaz araması sırasında yanlış taraftan yapılan basınç, burada büyük bir patlamaya neden oldu. Patlamayla birlikte başlayan yangın tam 1971’den beri kesintisiz devam etmektedir.

Gece, gündüz, yaz, kış demeden sürekli yanan bu kraterin yanında ancak bir kaç dakika durmak mümkün. Zamanla bu kratere yerel halk tarafından Cehennem Çukuru adı takıldı. Ateşi sönmek bilmeyen bu kraterin derinliği yaklaşık 60 metre, genişliği ise 120 metrenin üzerinde bulunuyor. Korkutucu görüntüsüne rağmen Cehennem Çukuru, turistlerin ilgisini bir hayli çekiyor.

Önceki SSD Disk Teknolojisi ile Bilgisayarınızı Yüksek Hızlara Çıkarın
Sonraki Cpanel Exim Toplu Olarak Bir Mail Adresini Silmek ve Spam Önlemek

Yazar hakkında

keykubad
keykubad 212 Gönderiler

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Yazara ait tüm yazılar

Diğer yazılarımız

Bilim ve Teknoloji 0 Yorum

Büyük Patlama Big Bang Nedir Kim Tarafından Bulundu

Büyük Patlama ya da Big Bang, evrenin yaklaşık 13,7 milyar yıl önce aşırı yoğun ve sıcak bir noktadan meydana geldiğini savunan evrenin evrimi kuramı ve geniş şekilde kabul gören kozmolojik

Genel 0 Yorum

Takyon Enerjisi Reiki Max Steel Filmi

Max steel filminede konu olan enerji türünü ele alacağımız bu videomuzda hem film hemde gerçek hayattaki bilgilerine yer vereceğiz. Kundalini Reiki kurucusu Ole Gabrielsen tarafından keşfedilmiştir. Takyon enerjinin tohumudur. Kuantum

İnternet 0 Yorum

Sosyal Mühendislik Sahtecilik ve Hırsızlık Mühendisliği

Kısaca Sosyal Mühendislik Nedir ? Sosyal Mühendislik (Social Engineering), internet korsanlarının hedeflerinde yer alan kişiyi aldatarak, istediği bilgileri ele geçirmesini sağlayan bir saldırı tekniğidir. Diğer siber korsanlık terimlerinin aksine sosyal

0 Yorum

Herhangi bir yorum yapılmamış!

İlk yazan olabilirsin bu yazıyı yorumlamak istermisin?

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.