Yanlış duymadınız! Kurşun geçirmez ahşap yapıldı. Çelik yelekler kadar sağlam ve kurşun geçirmez özellikleri ile büyüleyici bir ahşap geliştirildi.
Maryland Üniversitesi, College Park (UMD) mühendisleri, şimdiye kadar elde edilenden daha güçlü ve daha sert olan ahşap yapımının bir yolunu buldu. Birçok titanyum alaşımından daha güçlü doğal bir madde oluşturdu.
UMD’den A. James Clark, Mühendislik Fakültesi’nden Liangbing Hu ve araştırma ekibinin lideri “Bu güçlü ahşabı elde etmemizi sağlayan çözüm, doğal odundan 12 kat daha güçlü ve 10 kat daha sert olmasını sağlıyor. Bu, çelik veya hatta titanyum alaşımlarına karşı bir rakip olabilir, o kadar güçlü ve dayanıklıdır ki karbon fiberle de karşılaştırılabilir ancak çok daha ucuzdur.” Dedi.
UMD’nin Clark School’daki ekib üyesi Samuel P. Langley ve Doç. Dr. Teng Li, “Elde ettiğimiz ahşap, Hem güçlü hem de doğada bulunmayan bir kombinasyon” dedi. Ekip, yoğun ahşabın mekanik özelliklerini ölçtü. Çelik kadar güçlü ancak altı kat daha hafif, kırılmaya doğal ahşaptan 10 kat daha fazla enerji harcıyor ve işlemin başında bile bükülebilir ve kalıplanabilir.
Harvard Üniversitesi’nden mekanik ve malzeme profesörü olan Zhigang Suo, “Bu yazıda bildirilen iki adımlı süreç, literatürde bildirilenin çok üstünde yüksek güç elde etti. Ahşabın zenginliği ve diğer selülozdan zengin bitkiler göz önüne alındığında, bu kağıt hayal gücünü arttırıyor.” Dedi.

Finlandiya’daki Aalto Üniversitesi’nde profesör olan Orlando J. Rojas “Benim için en büyük gözlem, yoğunlaşmış ahşabınmekanik performansını en üst düzeye çıkarmak için odun hücreleri arasındaki tutkal olan sınırlayıcı bir konsantrasyondaligninin varlığıdır.”
“Çok az veya çok fazla çıkarma gücü maksimum bir değere kıyasla daha düşüktür, orta ya da kısmi lignin gideriminde elde edilen hidrojen bağlanması ve bu tür polifenolik bileşikler tarafından verilen yapışkan arasındaki ince dengeyi ortaya koymaktadır. Üstelik, olağanüstü ilgi gören, bu yoğunluğun arttırılmış mukavemet ve tokluğa neden olduğu iki özellik genellikle birbirlerini dengeledi. “dedi.

Kimyasal tepkimeler oldukça karmaşık ancak işlemin kendisi gayet basit ve ucuz. Bir şeyin ucuz olmadığını belirtmek için kullandığımız ‘… ağaçta yetişmiyor’ ifadesi burada birebir karşılığını buluyor. Bu yöntem ucuz çünkü tahta, kelimenin tam anlamıyla, ağaçta yetişiyor.
Bu işlemin farklı tahta türlerinde işe yaradığı da belirtiliyor. Neticede ortaya çıkan ‘süper tahta’ güçlü, sert ve hafif olmasının yanı sıra oldukça yoğun bir yapıya sahip. Bu yoğunluk, tahtayı sıkıştırmaya, çizilmeye hatta neme karşı bile dayanıklı hale getiriyor.
Yeni malzeme, uçak ve otomobil yapımında kullanılmasının yanı sıra, çam gibi hızlı büyüyen ağaçların da mobilya yapımında kullanılmasını sağlayabilir. Günümüzde, mobilya yapımında tik, ceviz, meşe gibi daha yoğun ama büyümesi de daha uzun süren ağaçlar kullanılıyor.
Belki yakın zamanda gökyüzünde ahşap bir uçak görmeniz mümkün olmayabilir ama araştırmacılar bu yöntemi hızlandırmanın ve ölçeklendirmenin çok da zor olmayacağını düşünüyor. Brown Üniversitesinden Huajian Gao “Bu yöntemin farklı türlerdeki ağaçlarda uygulanabilmesi ve uygulamanın bu denli kolay olması heyecan verici. Yayımlanan araştırma, hafif ve yüksek performanslı yapı malzemeleri üretilmesi ve bu malzemelerin çok farklı alanlarda kullanılması açısından oldukça umut vadediyor.” diyor. Araştırma Nature dergisinde yayımlandı.4

Yazar

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Bir yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pinle