Antik Mısır mitolojisi genel olarak Mısır dinindeki tanrılar veya tanrıçalar arasında geçen olaylardan meydana gelmektedir. Horus’un Gözü de bu olaylardan bir tanesidir. Vicdanın kapanmayan gözü olarakta bilinen Horus Gözü Ayrıca Beynimizde yer alan 3. Göz tasfiriylede bilinmektedir.

Osiris, tarımdan sorumlu tanrıydı. Birçok Antik Mısır yazıtında da yeşil renkli tasvir edilmesi de bu yüzdendir. Kız kardeşi İsis’te büyüden sorumlu tanrıçadır. Bir diğer erkek kardeş ise Seth idi ve o kötülüklerin tanrısıydı.
Horus, Osiris ve İsis’in çocuklarıdır. Babasını intikamını alamaya çalışan Horus amcası Seth ile savaşa tutuşur. Seth onu yenemez ama gözünü parçalayıp çıkarmayı başarmıştır (sadece 1 gözünü genel olarak sol göz denir ama çimlerde gösterilen göz sağdır bana göre bakan kişi kendine göre sol demiştir. Bazı kaynaklar gözün çıkarılmasından bahsetmez.)

Horus gözünün parçalarını üstün gayret göstererek tamamlar; ama bir parça eksik kalır bu parçayı da Thoth (bilgelik tanrısı) tamamlar. Horusun gözü artık tastamam olmuştur. İsis, Osiris’i hayata döndürmek için sihirli sözler söyler ve onu hayata döndürmeyi başarır. Fakat Osiris konuşma, duyma vb. gibi yeteneklerden yoksundur. Horus babasına gözünü verir ve yutmasını söyler bu sayede eski güçlerine kavuşabilecektir. Osiris gözü yutar ve eski gücüne kavuşur. Daha sonra Horus gökyüzüne öteki alemlerin tanrılarına ulaşabilmek için büyük bir merdiven yapar ve bunu yaparken Güneş Tanrısı RA ona yardım eder. İsis, Osiris ve Horus birlikte bu merdivenden tırmanırlar ve öteki alem tanrılarının huzuruna varırlar. RA Osiris’i öbür dünyanın kıralı yapar ve Horus ise Yukarı ve Aşağı Mısır’ın kıralı olur, artık oda bir tanrıdır: çünkü Antik Mısır da kral firavunlar aynı zamanda tanrı konumundaydılar.
Horus’un Gözündeki Sırlar
Horus’un gözü öyle alelade bir çizim değildi ve tanının birliğinin kanıtını sunmaktaydı. Açıklayacak olursak bir bütünü önce 2’ye bölersek 1/2 elde ederiz. Bunuda 2’ye bölersek 1/4 elde ederiz. Bu sırayla bölmeye devam edersek sırasıyal 1/8, 1/16, 1/32 ve son olarak 1/64 çıkar. Bu parçaların hepsi toplandığında sonu 63/64 dür (Yukarda anlattığımız mitteki gibi bir parça eksik kalıyor).
Şahin başlı Horus’un yırtıcı kuşların keskin bakışıyla tasvir edilmesi, kişinin hiçbir hareketini gözünden kaçırmayan bir tanrı oluşunu, yani vicdanın gözünden hiçbirşeyin kaçmayacağını simgeler.

Horus’un Gözü, Nazar Boncukları ve Tılsımlar
Eski bir Anadolu inancının camdaki yansımaları İnsanlık tarihi boyunca, her kültürde ve dinsel inançta, göz figürü kötülükleri savan güçlü bir tılsım olarak kabul edilmiştir… Bu figüre, Musevi, Hıristiyan ve İslam kültürlerinin yanı sıra, Budist ve Hindu toplumlarda da rastlıyoruz. Bu ortak gelenek Anadolu’nun 3000 yıl öncesine dayanan cam sanatında yeni bir kimlik kazanır. Anadolulu bir cam ustası, göz figürünün gücünü ateşin gücüyle birleştirerek yepyeni bir tılsım yaratır:
O zamandan bu yana insanlar, kötülüklerden korumak istedikleri her şeye nazar boncuğu iliştire gelmiştir. Yeni doğmuş bebeklerden, bindikleri ata, hatta, evlerinin kapılarına bile… Nazar boncuğu geleneği Anadolu’da hâlâ yaşamaktadır. Sayıları giderek azalan nazar boncuğu ustalarının hünerli elleriyle biçimlendirdiği ışıltılı göz boncukları, Anadolu’dan dünyanın dört bucağına yayılmaktadır.
Horus’un Gözü’nün matematiksel sırrı ne?
Gay Robins ve Charles Shute The Rhind Mathematical Papyrus adlı kitabında şöyle bahsetmiş; “Mısırda yaygın olarak un veya tahıl miktarını ölçmek için kullanılmış ve adına hekat (yaklaşık 4.8 litre) denilmiştir. Daha küçük miktarlar için 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32, 1/64…şeklinde sürekli bir bütünün 2 ye bölünmesi şeklinde giden bu kesir dizisine wadjet gözü olarak da bilinen Şahin başlı Horus’un gözünün bir parçası olarak tanımlanır.”

Rhind Papyrus’unda açıkça ifade edilen bu durum Horusun Gözü de görüldüğü gibi, “glif” diye isimlendirilen parçalardan oluşur. Bu 6 parça da sırasıyla ½ lik kısım duyma, ¼ lük kısım görme, 1/8 lik kısım düşünme, 1/16 kısım koklama ve 1/32 lik kısım tatmayı,1/64 lük kısım ise gözyaşını(merhamet) temsil eder. Ve toplamları 63/64’tür. Anlaşıldığı üzere beş duyu ve düşünce sistemi rasyonel şekilde Horusun gözünde anlam bulmuştur.

Yazar

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

1 Yorum

  1. camil faziloqlu Yanıtla

    umumiyyetle,sumerlere,misirlilere,yunanlara ve s.medeniyyetlere aid tabletleri,simvollari,efsaneleri annunakilerin hesab edek.cunki sadaladiqlarimin hamisi annunakilerin yerdeki bazasinda var.o cumleden horusun gozu.bu mekan kafkaz daqlarinin eteyinde olan ilisu kentidir.bu vaxta qeder oyrenilmeyen tariximizi acsalar dunyanin en birinci dilin mehz turk dili olduqu aydin olacaq.turkler telesin.

Bir yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pinle