Uçaklar Neden Beyaz Renkte Boyanır

Uçaklar Neden Beyaz Renkte Boyanır

Uçaklarda neden beyaz rengin tercih edildiğini hiç düşündünüz mü? İşte, karşınızda çoğu hava yolu şirketinin uçaklarda beyaz rengi tercih etmesinin nedenleri!
Dikkat ettiyseniz çoğu hava yolları şirketi, uçaklarında ağırlık olarak beyaz rengi tercih ederler. Yayınlanan bir raporda uçaklarda neden beyaz rengin tercih edildiğinin en büyük nedenleri gün yüzüne çıktı. Bu rapora göre, uçakların beyaz olmasının üç ana sebebi bulunuyor. İşte uçakların beyaz olmasının en önemli üç nedeni:
• Uçağın gövdesindeki çatlak, kırık çiziklerin bir bakışta direkt olarak tespit edilebilmesi,
• Diğer renk seçeneklerine göre daha az maaliyetli olması,
• Oldukça fazla ısı avantajı sağlaması.

Kuş Çarpmalarını Azaltmak…
2011’de Human-Wildlife Interactions’da yayınlanan bilimsel bir yazıda parlak yahut beyaz rengin uçağın görünürlüğünü arttırdığı için çarpışma riskini azalttığını göstermiştir.
Çalışmada farklı havayolu firmalarının kullandığı koyu renkli uçaklarla beyaz renkli uçak korelasyonunda kuş çarpma oranı karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak daha koyu renkli uçakların potansiyel olarak uçak ve arka plan arasındaki renk kontrastını düşürüdüğünü, bu yüzden kuş sürülerinin bu renk ayrımını uzak mesafede tam yapamadıklarını ve kaçmak için yeterli zaman bulamadıklarını öne sürüyor.
Bu Renkli Uçakların Uçmasının Riskli Olduğu Anlamına mı Gelir???
Sivil Havacılık Otoritesi bunu “hayır” diyerek cevaplıyor. Yetkili;”Uçağın boyama şeması ile ilgili ayrıca bir güvenlik noktası olmasına gerek yok” diyor.
Profesör Hansman, farklı renklerdeki uçakların zaman içerisinde güneş ışınlarına maruz kalmaktan renklerinin solmaya ve beyazlamaya meyilli olduğuna da dikkat çekiyor.

Neden Uçak Boyama Zahmeti Çekiliyor???
II.Dünya Savaşı sonrasına kadar çoğu uçak ekonomik sebeplerden dolayı havayolu amblemi dışında boyanmadı yada dekore edilmedi.Hatta modern zamanlarda bile bazı havayolları uçaklarını boyamaktan kaçındılar. Mesela American Havayolları açık alüminyum görünüşlü uçakları ile bilinir. Fakat, bu sayede maliyet olarak tasarruf yapılırken, uçak zorlu hava koşullarına karşı korumasız kalıyor.

Uçağı beyaz renge boyamanın diğer renk seçeneklerine göre daha az maaliyetli olduğunu söylebiliriz. Rapora göre uçağın boyanması, ortalama olarak 2 ila 7 gün sürer. Yapılan boyama işleminden sonra 100 kg bir ağırlığı daha sırtlayan uçak, doğal olarak da uçuş masraflarını arttırır. Şunu belirtmek gerekiyor ki renkli uçaklar, beyaz uçaklara göre daha ucuza satılır. Bunun en büyük nedeni ise satın alınan uçağın satın alınan şirket tarafından kendi renklerine boyanması, ortaya çıkan ek masraflardan dolayı fiyatının düşmesini sağlar.
Son olarak ise uçaklarda düzenli olarak kırık, çatlak ve çizik kontolü yapılır. Rutin olarak yapılan bu işlem sırasında, uçaktaki hasarların daha rahat görülmesi için çoğu hava yolu şirketi beyaz rengini uçaklarında tercih eder. Uçak dışında oluşabilecek her türlü durumu çok rahat bir şekilde belli eden beyaz rengin oldukça fazla avantajı vardır.
Örneğin gece seyir halindeyken talihsiz bir şekilde denizin veya okyanusun masmavi sularına düşen bir uçak, gece yapılan arama kurtarma çalışmalarında diğer renklere göre daha kolay tespit edilir. Bahsettiğimiz bu üç ana nedenden dolayı uçaklarda beyaz rengi daha çok tercih ettiğine şahit olmuş olduk. Tabii her şirket beyaz rengi kullancak diye bir zorunluluk da yok.

Önceki Tarihin En Güçlü Güneş Fırtınası Carrington Olayı
Sonraki Uzaya Gidişin Anahtarı Roketin İcadı

Yazar hakkında

keykubad
keykubad 232 Gönderiler

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Yazara ait tüm yazılar

Diğer yazılarımız

Bilim ve Teknoloji 0 Yorum

Dünya Neden Yaşanabilir Bir Gezegen Hassas Dengeler

Dünya bilim adamlarının ve astronomların şuana kadar gözlemleyebildiği içerisinde yaşam bulunan tek gezegendir. Ayrıca okadar inanılmazki bazı hassas denge unsurları olmasa Dünyamızda yaşanabilir olmayacaktı. Bu dengeler okadar hassas bir şekilde

Bilim ve Teknoloji 0 Yorum

Şekil Değiştiren Programlanabilir Madde

Kendi formunu değiştirebilen madde dediğimizde oda nedir diye sorduğunuzu tahmin edebiliyorum. Bunu anlatmanın en kolay yolu örneklemektir. Mesela bir madde yaptınız küp şeklinde bu maddeyi dikdörtgen bir delikten içeri sokabilirmisiniz

Bilim ve Teknoloji 0 Yorum

Büyük Düşünelim Dünyadaki Herkes Aynı Anda Zıplasa

Çin çok kalabalık bir ülke aynı anda zıplasalar Amerikaya Deprem yaparlar. Bu söylem çocukluğumuzdan beridir vardır. Hepimiz duymuşuz yada bu soruyu sormuşluğumuz vardır.İşte bu sorunun gerçek ve bilimsel yanıtlarını arıyoruz.

0 Yorum

Herhangi bir yorum yapılmamış!

İlk yazan olabilirsin bu yazıyı yorumlamak istermisin?

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.