Ülkemizde yüzde 2-3’lük oranda görülen gut hastalığı nedir? Osmanlı döneminde ve daha eski çağlarda padişah, krallarda görülen bir zengin hastalığı olan rahatsızlığın en önemli tedavisi ise iyi beslenmedir. Eklemlerde daha çok sorunların olması, kızarıklık, ağrı ve şişlik etkileri arasında bulunuyor. Özellikle erkeklerde daha sık görülen rahatsızlık, kadınlarda ise menopozdan sonra görülür. Peki, gut hastalığı neden olur, ne iyi gelir ve belirtileri nelerdir? bu sorunun yanıtını sizler için hazırladık. gut hastalığı diyeti, bitkisel tedavisi ve tedavi edilmediğinde ne olur? Sorusunun yanıtını bulabilirsiniz…

GUT HASTALIĞI NEDİR? GUT HASTALIĞI BELİRTİLERİ VE TEDAVİLERİ NELERDİR?
Ayak başparmağı ve diz eklemlerinde oluşan rahatsızlıklar gut hastalığıdır. Eklemlerde biriken ürik asitin neden olduğu iltihaplar sonucunda ayak başparmağı ve diz eklemlerinde rahatsızlıklar oluşur. Bu rahatsızlığa ise gut hastalığı denir.

GUT HASTALIĞINA NE İYİ GELİR?
Gut hastalığına yakalanan bir kişi sorunu giderebilmek için beslenmesine dikkat etmeli, kırmızı et tüketimine dikkat etmeli, kabuklu ve deniz ürünlerini yememesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra c vitamini tüketimi yapılmalı, alkol alımı sınırlandırılmalıdır. Yine aynı şekilde bu dönemde yapılacak diyet oldukça iyi gelecektir.

GUT HASTALIĞI BELİRTİLERİ
Gut hastalığı ülkemizde pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Özellikle genç erkeklerde oldukça sık görülen bu hastalık kadınlarda menopoz döneminden sonra görülür. Kırmızı et, sakatat, aşırı alkol tüketimi bu rahatsızlığın baş göstermesine neden olabilir. Bu rahatsızlığa yakalandığınızı anlamınız ise duruma göre değişkenlik gösterebilir. Ancak eklem ağrıları, ayaklarda şişlik, kızarıklık gibi durumlarda doktorunuza görünmeniz tavsiye edilir.
Kanuni Sultan Süleyman: Doğum: 27 Nisan 1495 / Ölüm: 6 Eylül 1566 / Tahta çıktığı tarih: 1520 Tüm dünyanın tanıdığı Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ı yataklara düşürüp 71 yaşında ölümüne neden olan Nikris ya da günümüzdeki adıyla Gut hastalığını uzmanlar açıkladı. Cihan padişahı Kanuni’yi acılar içinde kıvrandıran bu hastalık, günümüzde de her yüz kişiden 5’ini etkiliyor. Ürik asidin kanda kristalleşmesi sonucu oluşan Kralların hastalığı Gut, geleneksel tıbbın olduğu kadar modern tıbbın da baş belası.

PADİŞAHLARIN HASTALIĞI
Eklemlerde, tuz kristalleri biriktiğinden, hareket kısıtlanması görülür. Ayrıca şekil bozuklukları, eklemlerin görevini yapamaması gibi durumlar ortaya çıkar. Bu tuz kristalleri, deri altında, avuç içinde, parmak uçlarında da şişliklere neden olur. Bir zararı yoktur. Fakat çok büyük olduğu durumlarda alınması gerekebilir. Film çekimi de şişliklerin görülmesini sağlar. Fakat kesin tanısının konması için, eklemlerden alınan sıvıda, ürik asit kristallerinin varlığını tespit etmek gerekir. Bu eklem sıvısı, şişmiş ve ağrılı olan eklemden alınır. II. Mehmet, IV. Murat, II. Bayezid, Osman Gazi ve Kanuni Sultan Süleyman’ın Nikris hastalığına yakalandığı ve oldukça ıstırap çektikleri kuvvetli rivayettir.

KOYUN VE KUZU ETİ YENMEZ
Tedavinin başarılı olması için mutlaka yatak istirahat gerekir. Gıda rejimi uygulanır. Acılı, tuzlu, sirkeli ve şekerli yiyecekler terk edilir. Alkol ve sigara bırakılır. Dana, koyun ve kuzu eti yenmez. Diğer etler, yağ, nişastalı yiyecekler mümkün olduğu kadar azaltılır. Şeker yerine bal kullanılır. Az patates, yağsız beyaz peynir, yağsız süt, yoğurt, enginar, havuç, kereviz, kiraz, lahana, fasulye, zeytin, maydanoz, armut, çilek, erik, karaturp, üzüm, domates ve pırasa yenilebilir. Ayrıca mümkün olduğu kadar çok limon suyu içilir, c vitamini iyi gelir. İlaç tedavisi için mutlaka hekime başvurulmalıdır.”
“BİR NEFES SIHHAT”
Kanuni Sultan Süleyman‘ın, Gut hastalığının ağrı, ateş ve ıstırabı içinde şu beyitleri söylediği rivayet ediliyor:
“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi,
Mefharet didükleri ancak cihan gavgasıdur,
Olmaya baht ü saadet dünyada vahdet gibi.”

Kaynak:
Labakademi
İha.com.tr

Yazar

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Bir yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pinle