İngiltere Spacebit Uzay Aracı

İngiltere Spacebit Uzay Aracı

Küçük bir robot, çok yakında Ay’a iniş yaparak İngiltere’yi uzay yarışında etkili bir konuma getirebilir. Londra merkezli bir şirket olan Spacebit, İngiltere tarihinde bir ilki gerçekleştireceklerini ve Ay’a 4 ayaklı bir robot göndereceklerini açıkladı.

Spacebit kurucusu ve CEO’su Pavlo Tanasyuk, “Amacımız, oraya gitmek ve insanlığın keşfedebileceği neler var bunları görmek. Araç, karanlığa gidip sonsuza dek donmadan önce Ay’da 10 gün geçirecek.” ifadelerini kullandı.

AY’A GİDEN EN AKILLI ARAÇ OLACAK
Spacebit‘e göre, 1,5 kilogram ağırlığında olan araç, bugüne kadar Ay’a giden en akıllı robot olacak. Dik yokuşlar, taşlı bölgeler ve zorlayıcı alanlar için de uygun olarak üretilen uzaya aracı, +130 ve -130 santigrat derece arasındaki zorlu hava koşullarına dayanabilecek.

İLK GÖREV 2021’DE
Spacebit’ten yapılan açıklamaya göre, uzay aracının ilk görevi 2021 yılında başlayacak ve fırlatma esnasında Amerikalı bir şirket olan Astrobotic‘in ürettiği bir roket kullanılacak.

Araç Lav Tünellerini Keşfetmek Üzere Tasarlandı
Aracın 2021 yılının haziran veya temmuz ayında Mare Serenitatis (Sükûnet Denizi) bölgesine inmesi planlanıyor. Yüzeyi dolaşarak ölçüm yapacak ve keşif verilerini toplayacak olan araç, batarya ile çalışıyor ancak yine de enerji almak için üstünde güneş panelleri de bulunmakta. Ayrıca özçekim yapabileceği iki kamera da robot üzerinde mevcut. 130 C ve eksi 130 C dereceye kadar dayanıklı olacak şekilde tasarlanan araç, bir Ay günü boyunca keşif yapabilecek.
Robotta tekerlek yerine bacak kullanılmasının sebebi ise ileride yapılacak olan keşiflerde lav tünellerine girilebilmesini sağlamak ki bu daha önce yapılamamış. Tanasyuk, lav tünellerine tekerlekler ile girilemediğini, bu yüzden böyle bir tasarım yaptıklarını belirtiyor.
Bu keşif robotuyla da lav tünellerine girebilmeyi umduklarını söyleyen Tanasyuk, aracın Ay günü süresince keşif yapacağını, 10 güne kadar yüzeyde kalacağını belirtti.

Londra’da düzenlenen New Scientist Live bilim festivalinde yapılan duyuruya göre İngiltere Ay’a araştırma yapmak üzere araç gönderecek ve göndereceği araç bugüne kadar olanlar gibi tekerlekli bir araç olmayacak. Örümcek gibi kolları olan araç Ay’ın olumsuz coğrafyasında örümcek gibi hareket etmesi planlanan yeni araç 10 cm çapında bir küp ve 4 bacaktan oluşuyor. Bacakları takılıyken toplam ağırlığı 1,5 kg olan araç Ay’a yük taşıma hizmetleri programının bir parçası olarak Mayıs ayında Nasa tarafından 79,5 milyon dolar (62,3 milyon £) verilen Astrobotic Peregrine tarafından aya taşınacak .

Astrobotic Peregrine taşıyıcısı 2021 Temmuz da Ay’a iniş yapacak ve Spacebit dahil bir çok markadan eşit miktarda aracı Ay’a gönderecek.
Ayın pürüzlü yüzeyinde daha detaylı araştırmalar yapmak üzere gönderilecek olan bu 4 ayaklı robot beklenen başarıyı sağlarsa Spacebit Rover gelecekte daha detaylı robotları üretip Ay’a gönderecek.
Aracın yapımında rol alan Londra merkezli Spacebit şirketi, test çalışmasının yapılacağı yeri tam olarak açıklamadı ama Jebel Hafeet Al Ain’deki dağların ve bu bölgedeki “mağaralar ve yeraltı dağ geçitlerinin” ay yüzeyinin altındaki lav tünellerine yakın bir yapıda olması nedeniyle ideal olduğunu açıkladı.
İlk olarak Japonya Havacılık Araştırma Kurumu tarafından 2017 yılında keşfedilen Ay’daki bu tünellerin, bir kaç kilometre boyunca uzadığı, çok geniş ve uzun olduğuna inanılıyor. Spacebit’e göre bu özellikler, tünelleri insanlar için Ay’da yaşayabilecekleri en uygun potansiyel yerler haline getiriyor.
Spacebit İş Geliştirme Sorumlusu Charles Lauer yaptığı açıklamada ‘’İnsanlar, Ay yüzeyinde güvende olmak için muazzam bir korumaya ihtiyaç duyarlar, aksi takdirde kanser olurlar. Yüzeyin altına indiğinizde doğal korumaya, daha iyi bir sıcaklık ortamına ve güvenli bir radyasyon ortamına sahip olursunuz’’ diye konuştu.
Charles Lauer; ‘’Deliklerin (lava tünelleri) nerede olduğunu biliyoruz ancak daha orada daha önce kimse bulunmadı’’ diyor.
Tekerlek yerine bacakları olan türünün ilk örneği olan bu araç, örümceğin hareketlerini taklit ediyor; sekiz yerine dört bacağı bulunuyor. Örümcekler mağaralarda rahat eden hayvanlar ve Spacebit’in örümcekten esinlenerek dizayn ettiği bu aracın Ay’da daha önce bulunan tekelekli araçlardan daha başarılı olması bekleniyor. Spacebit’in kurucusu Pavlo Tanasyuk, bununla ilgili olarak “Her şey doğal ortamında gerçekleşecek” diyor.
Bir ay inişi Dünya’nın en yakın dünya dışı varış yeri olsa da, Ay çalışmaları hala oldukça zordur. Bu yıl, Hindistan ve İsrail yaptıkları çalışmalarda başarısız olmuştu. Ancak İngiliz şirketi Spacebit başarılı olursa, Çin, Rusya ve ABD de çalışmaya katılacak.
Spacebit özel olarak finanse edilen bir şirkettir. Tanasyuk, açıklanmayan bir miktar karşılığında 2015 yılında şirketi satmış, bu da onun ‘Avrupalı Ellon Musk’ olarak isimlendirilmesine neden olmuştu. Uzay keşifi Tanasyuk için bir çocukluk hayaliydi.
Pavlo Tanasyuk’un şirketi, Ukraynalı Yuzhnoye ile geliştirdikleri Lunar Lander-Hopper adını verdikleri aracı önümüzdeki iki-üç yıl içinde Ay’a göndermeyi hedefliyor.
Lunar Lander-Hopper’ı diğer tasarımlardan ayıran en büyük özelliği, indiği yerde sabit kalmaması ve Ay’ın başka bir yerlerine birden fazla kez inebilmesi sayesinde geniş yüzey araştırması yapabilecek olması.
Spacebit’e göre, Lunar Lander aracı; 150 kilogram veya daha fazla yük taşıma kapasitesi, bir iniş noktasından başka bir noktaya 50 kg veya daha fazla yük taşıma kapasitesi ve ay yüzeyindeki üç uzak iniş noktasına 20 km mesafeye kadar gidebilecek şekilde tasarlanacak.
Uydu veya kamera gibi taşınacak teçhizatın her bir kilosu ise 1 Milyon Dolar’a mal olacak.
Spacebit, sahip olduğu teknolojileri Dubai Airshow’da sergiliyor.

Uzay alanında çalışma yürüten ülkelerin veya firmaların Dünya’nın uydusu olan Ay’ı araştırma serüveni devam ediyor. İngiltere merkezli Spacebit, 2021 yılında Ay yüzeyine keşif amaçlı olarak bir robot göndereceklerini söyledi.
Bir startup şirketi olan Spacebit, robotun Ay yüzeyindeki dar alanlarda rahatlıkla ilerleyebilmesi için tasarımını buna göre geliştirdi. Robot 1 kg ağırlığa, dört adet bacağa ve kutu şeklinde bir gövdeye sahip.
Şirket, robotu bilim ve teknoloji etkinliği New Scientist Live’da halka duyurdu. Yetkililer, robotun ABD merkezli uzay robotu şirketi Astrobotic ile birlikte 2021 yılında Ay’a gönderileceğini, görevinin 10 gün süreceğini ve bu süre zarfında bilim adamlarına görüntü ve diğer farklı verileri göndereceğini söyledi.
Astrobotic’in CEO’su John Thornton, “Bacaklar dik, kayalık araziler için daha iyi olabilir” dedi. Spacebit CEO’su Pavlo Tanasyuk ise İngiltere’den Ay yüzeyine ilk ulaşacak aracın bu görev sayesinde olacağını söyledi.
Oldukça hafif ve kullanışlı olarak tasarlanan robotun başarılı olarak görevini yerine getirip getiremeyeceğini, süreçte bir aksilik yaşanmazsa 2021 yılında hep birlikte göreceğiz.

Kaynak
Hackpress.com
Korfezhaberi.com
How it works

Önceki Göbeklitepe Tapınakmı?
Sonraki Krallar ve Padişahların Gut Hastalığı

Yazar hakkında

keykubad
keykubad 243 Gönderiler

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Yazara ait tüm yazılar

Diğer yazılarımız

Wordpress 0 Yorum

Yeni Tema Hakkında

Herkese merhaba yaklaşık 2 senedir aktif kullandığım eski temamı artık yenileme zamanı gelmişti.Yıllar geçtikte web teknolojileride geliştiği için mobil uyulu ve bootstrap bir tema buldum üzerinde bayağı geliştirmeden sonra şuan

Antik Çağ 0 Yorum

Kadim Kuş Krallığı ve Piramitler

Kuş Krallığı Antik mısırda yer etmiş eski ve kadim uygarlıklardan biridir. Kuşitler, bir dönem Mısır krallığını fethedip yeni firavun hanedanlığınıda almışlardır. Tarihin pek bilinmeyen bu kadim uygarlığı hakkında Yapılan arkeolojik

Haberler 0 Yorum

Şiddet İçeren Oyunlar

Gençlerin şiddet içeren oyunlara ilgisi hız kesmeden artmaya devam ediyor. Sanal bile olsa bu kadar şiddet ebeveynleri ve eğitimcileri oldukça endişelendiriyor. Şiddet içeren oyunlarla ilgili ebeveynler nasıl önlemler alabilir ve

0 Yorum

Herhangi bir yorum yapılmamış!

İlk yazan olabilirsin bu yazıyı yorumlamak istermisin?

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.