İspanyol araştırmacılar, tıpkı insanlar arasında atılan bir basketbol topunu saymaya odaklanırken insanların bir gorili fark etmemesi gibi, aynı teorinin uzaylı yaşam formlarını tanımak için de geçerli olabileceğini söylüyor.

Nerede olursa olsun bir gorili fark edeceğini düşünürsün. Ve muhtemelen, kör değilseniz ya da dikkatiniz dağılmamışsa, fark edersiniz. Ayrıca bahçenizden geçen uzaylıları da fark edeceğinizi umuyorsunuz. Beklentilerinize uysalar ve bunları fark edecek araçlara sahip olsaydınız, muhtemelen yakalarsınız. İspanyol Cadiz Üniversitesi’nden Gabriel de la Torre ve Manuel García, ScienceDirect’in Acta Astronautica adlı eserinde , tam burada olsalar bile, “kozmik goril etkisi” nedeniyle onları kaçırıyor olabileceğimizi öne sürüyor.

Goril etkisi”, dikkat dağınıklığının insanların gözlerinin önünde büyük bir maymunu kolayca kaçırmasına neden olduğunu kanıtlayan 2010 yılından kalma ünlü deneydir.
Teknik olarak deney, konuya aralarına top atan insanları izlemesini ve kaç kez geçtiğini saymasını söyler. Saymaya odaklanan gözlemcilerin yaklaşık yarısı, goril kıyafeti giyen bir kişinin, top atanların arasından geçse bile, sahneden geçmekte olduğunu fark edemiyor.

Belki aynı şey uzaylıları tespit etmeye çalıştığımızda da olur. Gözümüzün önünde olabilirler veya bize onları liderimize götürmemizi söylediklerini düşünebilirler, ancak onları görmüyor veya duymuyoruz.
Bazı Dünyalılar, uzaylıların neye benzeyebileceğini tahmin ederek kendilerini eğlendirirler ve sıska parmakları ve fazerleri olan iri gözlü insansılar öyle değil. Hayal gücünün sınırı olmadığı için, tahminler gelişmiş bir jelden duyarlı bir kayaya, uzay gemileri ile ahtapotlara kadar uzanıyor.
Sonra düşünülemez olan var. Ya uzaylı, parçacık fizikçilerinin evrenin çoğunu oluşturduğunu düşündüğü bir tür karanlık maddeden, gizemli bir maddeden (veya birden fazla) oluşuyorsa – ama henüz gözlemleyip tanımlayamadığımız bir şeyi anlamak şöyle dursun?
Aynısı yabancı sinyaller için de geçerli. Bize “Selam dostum iyi tanıştım” versiyonunu veya David Bowie hitlerini telsizle göndereceklerini kim söyledi? Karanlık madde ve karanlık enerji gibi makinemizin algılayamayacağı “karanlık sinyaller” gönderiyor olabilirler.

Kozmik Goril Etkisi
Araştırmacılar, başka bir şeyle meşgulken insanların dikkatsizlik körlüğünü gösteren goril deneyinden esinlenerek 137 kişiyi içeren bir deney yaptı.
Katılımcılar, yapay yapılara sahip hava fotoğraflarını, dağ ve nehir gibi doğal unsurlara sahip fotoğraflardan ayırt etmek zorunda kaldı. Araştırmacılar, katılımcıların bunu fark edip edemeyeceğini görmek için görüntülerden birine goril kılığına girmiş küçük bir karakter eklediler. Deney, orijinal goril deneyine benzer sonuçlar verdi.
Araştırmacılar yine de sezgisel bireylerin fotoğraftaki gorili tanımlama olasılığının daha metodik ve rasyonel olanlara göre daha yüksek olduğunu gözlemlediler. Bunun diğer dünyasal olmayan varlıkları aramaya çevrilmesi halinde, uygulanan mevcut stratejilerin “gorili” tespit edememe ile sonuçlanabileceğini söylediler.

İnsan Algısından Kaçan Boyutlar
Araştırmacılar, akıllı dünya dışı yaşamın muhtemelen bilinmeyen karanlık madde gibi insan algısından kaçan boyutlarda tezahür ettiğini söyledi .
Zor karanlık madde ve enerjinin sınırlı bir anlayışının , özellikle de kendi algılarına dayalı olarak diğer zeki varlıkları görme eğilimleri nedeniyle, insanları yabancı yaşamın sinyallerine körleştirebileceğini söylediler.
“Bu farklılaşmayla yapmaya çalıştığımız şey, diğer olasılıkları düşünmek – örneğin, zihnimizin kavrayamadığı boyutlardaki varlıkları veya neredeyse% 95’ini oluşturan karanlık maddeye veya enerji biçimlerine dayanan zekaları düşünmektir” diyor. evren ve bizim yeni yeni görmeye başladığımız şey, ” diyor de la Torre .

De la Torre, “Bunu diğer dünyasal olmayan zekaları arama sorununa aktarırsak, mevcut stratejimizin gorili algılamamıza neden olup olmayacağı sorusu ortaya çıkar” dedi. “Geleneksel mekan anlayışımız beynimiz tarafından sınırlandırılmıştır ve yukarıdaki işaretlere sahip olabilir ve onları göremeyebiliriz. Belki de doğru yöne bakmıyoruz.”
“Pareidolia” olarak bilinen psikolojik fenomen, orada olmayan bir şeyi görmek, bazen dünya dışı yaşam arayışıyla ilgili tartışmalarda başvurulur. Ancak bilim adamları, önümüzde sinyaller olduğunu ve onları kaçırdığımızı iddia ediyor.
Makalede sunulan diğer bir örnek, parlak noktaları ile ünlü cüce gezegen kraterinin krateri Occator’un görüntülerinde görülebilen belirgin bir geometrik yapıdır. De la Torre, “Yapısal zihnimiz bize bu yapının içinde kare olan bir üçgene benzediğini, teorik olarak Ceres’te mümkün olmayan bir şey olduğunu söylüyor” diyor. “Ama hiçbir şeyin olmadığı şeyleri görüyoruz, pididolya denilen psikolojide bir fenomen.”
Ne var ki, nöropsikolog başka bir olasılığa işaret ediyor: “Bunun tersi de doğru olabilir. Önümüzde sinyale sahip olabiliriz, algılamaz ya da onu teşhis edemiyoruz. Eğer böyle olsaydı, kozmik gorilin bir örneği olurdu. Aslında, geçmişte olabilirdi, ya da şu an gerçekleşiyor olabilirdi. ”

Üç tür akıllı medeniyet
Yazarlar, yaptıkları çalışmada farklı olası medenî uygarlık sınıflarını tartışıyorlar. Beş faktöre dayanarak üç türden bir sınıflandırma sunarlar: biyoloji, uzun ömür, psikososyal özellikler, teknolojik ilerleme ve uzayda dağılım.
Tip 1 uygarlıkların bir örneği, teknolojiyi ya da gezegensel kaynakları yanlış kullanırsa ya da bir felaketten kurtulmayı başaramazsa, geçici olabilir. Ancak, sonunda, niceliği ve yerçekimi enerjisini kontrol eden, uzay zamanını yöneten ve galaksileri keşfedebilen üyelerinin uzun ömürlülüğü ile karakterize edilen Tip 2 uygarlığa dönüşebilir.
“Mevcut sınıflandırmaların çok basit olduğunu ve genellikle sadece enerji yönüne bağlı olduğunu biliyoruz. Radyo sinyallerini kullandığımız gerçeği, diğer uygarlıkların da bunları kullandığı anlamına gelmiyor, ya da enerji kaynaklarının kullanımı ve onların bağımlılığı anlamına geliyor. bizimkilerle aynı, “araştırmacılar, önerilerinin teorik niteliğini hatırladığını belirtti.
Üçüncü medeniyet türü olan medeniyet, en gelişmiş, çokboyutlu ve çok-evrenli mekânlarda ve karanlık enerjinin ve maddesinin mutlak bir hakimiyetiyle yaratılabilen ebedi yaşamı olan egzotik varlıkları içerecektir.

Kaynak
www.haaretz.com/science-and-health/cosmic-gorilla-effect-are-aliens-right-here-among-us-1.5992211
www.techtimes.com/articles/224884/20180411/cosmic-gorilla-effect-could-make-humans-blind-to-aliens-in-unknown-dark-matter.htm
www.upi.com/Science_News/2018/04/11/Cosmic-gorilla-effect-could-distract-humans-from-detecting-aliens/4261523458033/

Yazar

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Bir yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pinle