Daha önce benzer bir proje Farklı yıldız sistemlerinin keşfi için tasarlanmış ancak faliyete geçmemişti. Bu projede Jüpitere gönderilecek binlerce robot keşif aracı jüpiterin çekim kuvveti ile hız alıp diğer yıldız sistemlerinin keşfi için ve kendi güneş sistemimizdeki gezegenlerin detaylı incelenmesi için projlendirilmişti. Ancak hayata geçirilmedi.

Mars arıları projesi ise ilk önce dünya için düşünülsede sonradan farklı bir gezegen incelemesi için kullanma fikrine NASA tarafından yeşil ışık yakıldı.
Dünya için planlanan bir proje NASA’nın da dikkatini çekmeyi başardı. Proje ilk etapta Dünya’da yapay arıların polen taşıma görevini nasıl üstlenebileceği üzerine yoğunlaşmışken, NASA bu çalışmayı Mars‘ta kullanmayı planlıyor. Nitekim yapay arılar Dünya’dan çok daha ince olan Mars atmosferinde yol alabilecek güçte planlandı.

Robot arıların tıpkı gerçek arılar gibi polen taşıma görevini üstlenmesini sağlamak aktif araştırma alanlarından birisiyken, NASA ise bu arıları Mars’ı keşfetmeye göndermeyi planlıyor.

Yapay arı fikrini açıklamak gerekirse dünya yaşamı gerçek arıların önemi azınsanmayacak derecededir. Ünlü bilim adamı Albert Einstein “Arılar yeryüzünden kaybolursa insanın 4 yıl ömrü kalır” demiştir. Wurzburg Üniversitesi’nin arı uzmanı Prof.Tautz, Einstein’ın sözlerinin bilimsel bir gerçek olduğunu ifade edip : “Arılar taşıdıkları polenlerle 130 bin farklı bitki türünün üremesini sağlar. Bir kovandaki arılar 1 günde 400 kilometrelik bir alanı dolaşarak 1 milyon çiçeğin döllenmesini sağlar. İşte bu sona erdiğinde yenebilen bitkiler ve meyveler ortadan kalkar. Bitkiyle beslenen hayvanlar ve daha sonra da insanlar ölür” şeklinde bir açıklama yapmıştır.

ABD Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından onaylanan araştırma projesi, robot arıların Mars yüzeyinin keşfini nasıl hızlandıracağını inceleyecek.

Alamaba Üniversitesi araştırmacıları ve Japon bilim insanları tarafından gerçekleştirilen erken aşamadaki bir araştırma, robot arıların insanlar ve diğer büyük araçlar için bir hayli zorlu olan atmosferinde zorluk çekmeden görevlerini gerçekleştirebileceklerine işaret ediyor. Araştırmacıların elde ettikleri ilk bulgulara göre, yaban arısı kanatları robotların Kızıl Gezegen’in Dünya’dakine kıyasla 100 kat daha ince olan atmosferinde uçabilmeleri için gerekli kaldırma kuvvetini sağlıyor.

NASA üretilecek yapay arılara “Mars arıları” ismini verdi. Arılar belirli bir üsle birlikte Mars’a gönderilecekler ve çeşitli görevlerde kullanılacaklar. Arıların Mars’ta ulaşılması güç bölgelere daha hızlı ve kısa sürede gidebilecekleri ve çok daha kısa zamanda keşifler yapabilecekleri düşünülüyor.

Üzerlerinde sensörlere ve iletişim cihazlarına sahip olacak olan arılar, bu sayede tekerlekli keşif araçlarından çok daha geniş bir alanı daha hızlı şekilde keşfedebilecek.
Mars Arıları projesi henüz hâlâ çok erken aşamada ve NASA’nın yenilikçi projeleri desteklediği NIAC programına seçilen 25 projeden bir tanesi. Projenin geliştirici ekibi, araştırmanın erken aşamalarını gerçekleştirebilmeleri için NASA’dan 125 bin dolar destek aldılar.

Yazar

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Bir yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pinle