Avrupa’nın en kuzen ucu olan North Cape ölmeden gidilmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Peki North Cape tam olarak nedir ?
North Cape ya da Nordkapp isimleri ile anılan yer oldukça kuzeyde bulunuyor. Bu yerin en önemli özelliği ise güneşin asla batmayışı. Doğal olarak güneş tam tepeye de çıkamıyor bu nedenle bölge oldukça soğuk. Sabah ile akşamın ayırt edilemediği bölgeye turistlerin ilgisi oldukça fazla. İlginç olan durum ise güneşin hareketleri, güneş alçalıp yükseliyor fakat batmıyor. Her yıl Norveç’e binlerce turist kazandırıyor. Bunun yanı sıra aslında North Cape ismi bulunduğu şehire ait fakat bölge dünya çapında ünlü olunca şehirden bahsedilmiyor bile.
Seyahat planları yapanlar için muazzam bir bölge fakat çok pahalı olduğunu da belirtmek lazım.
Buralarda Mayıs-Temmuz arasında hava kararmıyor.
Güneş ufuk çizgisine doğru şöyle bir iniyor, batmadan yeniden yükseliyor. Kasım-Ocak aylarında ise hiç doğmuyor.
Nordkapp’ı İngiliz gemiciler keşfetmiş!
16.YY‘da Baltık Denizi yoluyla yapılan ticarete egemen olma mücadelesi veren İngiltere, bir yandan Danimarka’nın uyguladığı gümrük vergileri diğer yandan da Hansa Birliği’nin baskısı altında kalınca Rusya ile ticaret yapabilmek için yeni yollar aramak zorunda kalır. 1553 yılında 3 İngiliz gemici bu zengin topraklara farklı bir yoldan ulaşmak için yola çıkar. İki gemi ve bunların 100 kişiden oluşan mürettebatı, Kuzey Buz Denizi’nde sürüklendikten sonra Murmansk kıyılarında karaya ulaşır ama sert kış ve açlık nedeniyle gemidekilerin hepsi ölür. Rus balıkçılar cesetleri ve kaptanın seyir defterini yaz aylarında bulunca Londra’ya gönderir. Edward Bonaventura adını taşıyan üçüncü gemi ise daha şanslıdır. Norveç kıyılarını izleyerek İskandinav yarımadasının en kuzey burnuna ulaşan kaptan Richard Chancellor buraya “North Cape” adını verdikten sonra Buz Denizi’nde yoluna devam eder. Yakalandıkları fırtınadan Rus balıkçıların yardımıyla kurtulup, Kuzey Dvina Nehri deltasında St. Nikolay (Severodvinsk) manastırı civarına sığınırlar. Kaptan, buradaki ticaret imkanlarını görünce hemen karayoluyla Moskova’ya gider ve Çar II. İvan’dan Dvina’da ticaret yapma ayrıcalığını elde eder.

Dünya’nın en ilginç yerleri arasında
Yazın Güneş’in, üç ay boyunca batmadığı, kışın Güneş’in üç ay boyunca doğmadığı , Aurora Borealis ya da Kuzey ışıklarının olağanüstü dans gösterisinin izlenilebildiği Nordkapp’i, balıkçılığı, fiyortları (Kara parçasının çok içerlerine kadar giren, iki tarafı pek dik ve yüksek olan dar ve derin körfezlere verilen ad) , gelişmişliği, refah ve eğitim düzeyinin yüksek olduğu ülke Norveç’tir. Ek olarak dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkeler arasındadır.

Aslında deniz aşırı olan ülkeler için kullanılmakta olan bu unvan dünyanın eğimi sayesinde, Norveç ve İsveç arasında bulunan Kruttvatnet gölünde canlılık bulmuştur. Her gün böyle bir olay yaşanmadığı için ancak Temmuz ayının belirli günlerinde oraya giderseniz bu olayı yaşama imkânı bulabilirsiniz.

Yazar

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Bir yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pinle