Japonya‘nın, Güneş Sistemi’nin oluşumunu incelemek için uzaya gönderdiği Hayabusa-2 uzay aracı, 280 milyon kilometre uzaklıktaki Ryugu göktaşına indi.
Japonya Uzay Araştırmaları Kurumu JAXA, Hayabusa-2’nin Türkiye saatiyle bu sabah 02:00’de başarılı bir iniş gerçekleştirdiğini açıkladı.
Uzay aracı Haziran’da üç buçuk yıl süren bir yolculuktan sonra Ryugu’ya ulaşmıştı.
Göktaşının yüzeyinden 10 gram örnek topladığı belirtilen Hayabusa-2’nin 2020’de Dünya’ya dönmesi bekleniyor.

Saniyede 300 metre hızla hareket eden mermi fırlatıldı
İniş sırasında aracın gövdesine bağlı bir örnek toplama cihazından göktaşından toz kaldırmak için yüzeye saniyede 300 metre hızı olan tantaldan yapılmış 5 gramlık bir mermi fırlatıldı. Havaya kalkan tozların bu cihaz tarafından toplanmış olması gerektiği belirtiliyor.

Göktaşının 20 kilometre kadar yukarısında konumlanan uzay aracının geçen Ekim’de yüzeye inmesi planlanmıştı. Ancak bir kilometre çapındaki göktaşının yüzeyinin düşünülenden daha engebeli olduğu anlaşıldı.
C-tipi olarak bilinen bir uzay kayasından oluşan Ryugu’nun güneş sisteminin ilk günlerinden kalma bir Dünyaya Yakın Asteroit (NEA) olduğu belirtiliyor.
Blefast’taki Queen’s Üniversitesi’nden Prof. Alan Fitzsimmons BBC’ye “Karbon açısından zengin olan asteroitlerin, astroit kuşağından koparak nasıl Dünyaya Yakın Asteroit’lere dönüştüklerini bildiğimizi düşünüyoruz. Ama Ryugu’dan gelecek örnekler bize bunun tarihini anlatacak” dedi.
Japonya’nın geliştirdiği uzay aracı Hayabusa2, dünyamızdan 300 milyon kilometre uzaklıktaki bir asteroide inişe geçti. Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), aracın yarın Ryugu adlı gök cismine inmesini beklediklerini duyurdu.
Hayabusa2’nin Ryugu’nun yüzeyinden toplayacağı örneklerin Güneş Sistemi’nin ve yaşamın oluşumuna dair ipuçları vermesi bekleniyor.
İnişin başarılı olması halinde araç, Güneş Sistemi’nin oluşum döneminden kalma gök cismine ikinci kez ulaşmış olacak. Hayabusa2, geçen şubat ayında, asteroidinin yüzeyine 5 gramlık 1 mermi ateşleyerek krater açmış ve yerden kalkan toz örneklerini incelenmek üzere haznesine almıştı.
İkinci iniş, ilkine göre daha hassas görülüyor zira herhangi bir aksilikte Hayabusa2’nin ilk seferde topladığı örneklerin kaybolma riski var.
Misyonun planlara göre gitmesi halinde uzay aracı kraterin merkezine 20 metre mesafedeki bir bölgeye inecek ve henüz tanımlanamayan numuneleri toplayacak. Misyonun son önemli aşamasında toplanacak bu örnekler önümüzdeki yıl Hayabusa2 dünyamıza geri döndüğünde incelemeye alınacak.
Ryugu asteroidinin Güneş Sistemi’nin oluştuğu zaman dilimi olan 4,6 milyar yıl öncesinden kalma büyük miktarda organik materyal ve su molekülleri barındırdığı düşünülüyor. Bu tip asteroitlerin yaşamı dünya gibi gezegenlere getirmiş olabileceği sanılıyor.
Proje için çalışan Kobe üniversitesi profesörü Masahiko Arakawa ise haberi “Bugün hayatımın en iyi günü” yorumuyla karşıladı.
Arakawa, “Yüzey kayalarla kaplı ancak yine de bu büyüklükte bir krater yaratmayı başardık. Bu demek oluyor ki ya bilmediğimiz bilimsel bir mekanizma var ya da Ryugu’nun materyaliyle ilgili özel bir şey” dedi.
JAXA uzmanları, yüzeyin kayalarla kaplı olması nedeniyle açılacak kraterin en fazla 3 metre çapında olmasını öngörüyordu. Ancak kumlu yüzeylerde yaratılan kraterlerin 10 metre çapa kadar ulaşması bekleniyor.
Hayabusa neslinin başarısı
Hayabusa2’nin selefi olan, Japonya’nın ilk asteroit keşif aracı Hayabusa yedi yıl süren misyonunun sonunda, 2010 yılında Ryugu’dan daha küçük bir gök cisminden numunelerle dünyaya geri dönmüştü. Bu misyon uzay araştırmalarında bir dönüm noktası sayılmıştı.
Bayrağı şu ana kadar başarıyla taşıyan Hayabusa2 de bir asteroidin yüzeyinde yapay krater oluşturarak uzay tarihine adını yazdırdı. 2005 yılında NASA’nın Deep Impact projesi kapsamında bir kuyrukluyıldızda krater açılmış ancak bu yalnızca gözlem amaçlı yapılmıştı.
Aralık 2014’te başlatılan Hayabusa2 misyonunun Japonya’ya maliyeti 270 milyon dolar.

Kaynak
Bbc.com
Sputniknews.com

Yazar

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Bir yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pinle