Görünmez Virüsler Çiçek Hastalığı

Görünmez Virüsler Çiçek Hastalığı

Çiçek hastalığı nedir? Çiçek hastalığı çok bulaşıcı ve zayıflatıcı ve zaman zaman da ölümcül olan bir hastalıktır. Bu açıklamaları New York’ taki South Nassau Toplulukları Hastanesi’ nde bulaşıcı hastalık uzmanı ve epidemiyolog olarak çalışan Dr. Aaron Glatt çiçek hastalığını bu şekilde tanımlamıştır: Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’ ne göre, 1980′ den önce, hastalığa yakalanan her 10 kişiden 3′ ü bu hastalık yüzünden ölmüştür. Sonuç olarak, çiçek hastalığı ortadan kaldırılmadan önce yüz milyonlarca insanın ölümüne neden olmuştur.’ İnsan nüfusu üzerindeki bu yıkıcı etkisine rağmen, çiçek hastalığı 1977 yılına kadar hastalığı ortadan kaldıran dünya çapında bir aşılama çabası sayesinde artık bir tehdit olarak görülmemektedir. Çiçek hastalığı; insanlığın, tamamen kökünü kazıdığı bilinen tek hastalıktır

Çiçek Hastalığının Belirtileri
Çiçek hastalığına variola (çiçek) virüsü sebep olur. ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne göre bu virüsün dört farklı tipi vardır ve neden oldukları semptomlar da virüsün şiddetine göre değişir.
Virüs hapşırma, öksürme ve konuşma yoluyla yayılan nem damlacıklarının içinde bulunduğu hava yoluyla bulaşır. Virüsün bu şekilde bulaşması kadar yaygın olmasa da;kişinin, virüslü bir kişinin dokunduğu şeylere dokunması ile devirüs yayılabilir.

Çiçek hastalığı için kuluçka süresi genellikle 12 ila 14 gün arasındadır, bu da Mayo Klinik’e göre bir kişinin yaklaşık iki hafta boyunca enfeksiyon belirtileri gösteremeyeceği anlamına gelir. Kuluçka süresi sona erdiğinde, enfekte olmuş kişide ateş, baş ağrısı, sırt ağrısı, karın ağrısı ve genel olarak hasta olma hissi gibi hastalık belirtileri oluşur. Lezyonlar ayrıca burun ve ağız mukozasında da oluşur.

Belirli ve karakteristik bir döküntü de ortaya çıkar. Döküntü ilk olarak hastalığın ikinci haftasında gövdeye yayılmadan önce yüz, eller, önkollar, ağız ve boğazda oluşur. Hastalık ilerledikçe, döküntüler daha belirgin hale gelir ve kabarcıklar gelişir. Sekiz ila dokuz gün sonra ise kabarcıklar kabuk bağlar. Pennsylvania’ daki Villanova Üniversitesi’ nden bir doktor ve profesör olan Dr. Robert J. Leggiadro:’ Bir insanda isilik (döküntü) olduğu sürece bulaşıcıdır; tüm yara kabukları vücuttan ayrıldıktan sonra ise artık bulaşıcı değillerdir.’ Demiştir.

Eradikasyon (Yokedim) ve Önleme
İlk çiçek hastalığı aşılaması, 1796’da Edward Jenner tarafından oluşturulmuştur. Ancak, hastalığın yok edilmesi dünya çapında bir aşılama programı ve 200 yıldan uzun bir zaman almıştır. CDC’ye göre, bilinen en son doğal olarak gerçekleşen çiçek hastalığı vakası 26 Ekim 1977’de Merka, Somali’de teşhis edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 1980 yılında çiçek hastalığının kökünün kazındığını ilan etmiştir. Glatt, “Bu hastalık sadece aşılama yoluyla yok edildi. Gerçekten bugün bile çiçek hastalığı için kanıtlanmış, denenmiş ve test edilmiş herhangi bir tedavimiz yok.” Demiştir. ABD 1972’de çiçek hastalığı aşılamasını durdurmasına rağmen, çiçek hastalığına yatkın alanlara yerleştirilen ABD askeri personeli için aşılama zorunlu (mecburi) olarak devam etmektedir. Araştırmacılar çiçek hastalığını incelemeye devam etmektedirler, ancak çok az sayıda bilim insanı bu ölümcül hastalığa erişebilmektedir.

Çiçek Hastalığı Tedavisi Türleri
Çiçek hastalığı, tedavi edilebilen bir hastalıktır ve ilaç tedavisi ile birlikte 1 hafta ila 10 günlük süre zarfında sonuç elde etmek mümkündür. Hastalıktan korunmak için Sağlık Bakanlığı’nın da aşı takviminde yer verdiği bir aşı yer alıyor ve bu aşıyı vurulduğunuz takdirde hastalık riskini de en aza indirgemiş oluyorsunuz. Hastalığa yakalandığınız takdirde losyon ve oral yolla alınan ilaçlar ile birlikte bu hastalıktan kurtulmanız da mümkündür ancak öncelikli olarak bir uzmana görünmeli ve hastalığın altında yatan farklı sebeplerin olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor. Halk arasında basit bir hastalık olarak lanse edilen çiçek hastalığı, tedavi edilmediği takdirde ölüm riskini de beraberinde getiriyor. Dikkatli olmakta fayda var ve özellikle ebeveynlerin bu konuda daha hassas bir tavır takınmaları gerekiyor. Çocuklarınız bu tür bir hastalığa yakalandığı takdirde hiç vakit kaybetmeden uzman yardımı almalı ve tedaviye başlamalısınız.
Losyon Tedavisi
Hastalığın tedavisinde ilaç tedavisi öncelikli olarak yer alıyor ve losyon tedavisini de bu grupta değerlendirmek mümkündür. Losyon, hastalıklı bölgeye düzenli olarak sürülerek virüsün vücuttan atılması ve cilt yapısının da eski hale kavuşması hedefleniyor. Suçiçeği hastalığı, sağlığınızı olumsuz anlamda etkilediği gibi görsel olarak da rahatsızlık verici bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanan kimselerin yüz ve kol bölgelerinde sivilceler ve lekeler meydana gelecektir. Bu lekeler aynı zamanda ağrılı ve kaşıntılı bir süreci de beraberinde getiriyor. Losyon tedavisi uygulanmadan önce gerekli tetkiklerin yapılması ve tedavinin de uzman tarafından başlatılmasında fayda vardır. Kulaktan dolma bilgiler ile tercih edeceğiniz ilaçlar zararlı olabilir. Bu yüzden reçeteye uygun hareket etmek kesinlikle çok daha doğru olacaktır.
İlaç Tedavisi
Oral yolla alınan ilaçlar neticesinde hastalığın kontrol altına alınması mümkündür ancak tek başına ilaç tedavisi de yeterli olmayacaktır. Bununla birlikte yoğun bir istirahat dönemi de karşınıza çıkıyor ve bol su tüketimi ile birlikte süreci daha hızlı ve sağlıklı hale getirebilirsiniz.
Çiçek Aşısı
Hastalıktan korunmanın en etkili yöntemlerinden bir tanesi olan çiçek aşısı, çocuk yaşlarda yapıldığı takdirde vücut tarafından bir koruma kalkanının oluşturulmasına yardımcı oluyor ve bu sayede hastalık ile karşı karşıya kalma riski de en aza indirgeniyor.

Kaynak
Beyinsizler

populerscience

Önceki Dünyanın İlk İmparatoru Akadlı Sargon
Sonraki Ömer Hayyam Kimdir

Yazar hakkında

keykubad
keykubad 232 Gönderiler

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Yazara ait tüm yazılar

Diğer yazılarımız

Genel 0 Yorum

Yeni Nesil Hack Çeşidi Biyohacking ve Biyo Hacker

Oda nedir öyle diyorsunuz sanırım. Hayal değil gerçek bir bilimsel hack çeşidi. Bazı insanların vücutlarına teknolojik bazı aletleri takarak kendilerine yeni duyular eklemesi yada hayatı kolaylaştırıcak bazı gelişmelere yol açan

Haberler 0 Yorum

Evren Nasıl Sona Erecek

Bilim insanlarına göre evren dört şekilde son bulabilir: büyük donma, büyük çökme, büyük değişim, büyük parçalanma. Bilim insanları 6 milyar yıl sonra Dünya’nın muhtemelen yok olacağına inanıyor. Güneş sönerken kızıl

Bilim ve Teknoloji 0 Yorum

Geçmişe İz Bırakan Büyük Londra Yangını

Tarih’te büyük yankı uyandıran ve iz bırakan olaylardan olan Büyük Londra Yangını kötü bir durum olmasına karşın insanlık tarihinde yeni  gelişmelerin oluşmasınada vesile olmuştur. Büyük Londra yangını Sanayi devrimini tetiklemiş

0 Yorum

Herhangi bir yorum yapılmamış!

İlk yazan olabilirsin bu yazıyı yorumlamak istermisin?

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.