Tam adı Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta’dır. Rus asıllı İtalyan fizikçi olan Alessandro Volta 82 yıl yaşamıştır. 1774 yılında, İtalya’nın kuzeyindeki “Como” şehirinde Kraliyet Okulu’nda fizik profesörü oldu. 1779 yılında Pavia Üniversitesi’nde deneysel fizik profesörü oldu. 1800’lerde ilk pili icat etmesi ile tanınır.

Alessandro Volta Kimdir ?
İlk elektrokimyasal pilin mucidi, Rus asıllı İtalyan fizikçi Alessandro Volta, 18 şubat 1745’te İtalya Como’da doğmuştur. Daha küçükken bile bilime özellikle de elektriğe karşı büyük bir ilgi duymaktaydı. 5 mart 1827’de öldüğünde geride 82 yıllık koca bir ömür ve bir çok buluş bırakmıştır.

Volta’nın ilk önemli buluşu elektrik taşıyıcısı anlamına gelen basit bir kapasitör; elektroforus. Elektroforus ilk kez İsveçli bilimci Johan Carl Wilcke tarafından yapılmıştır ancak Volta bu aleti 1775 yılında geliştirmiş ve popülerleştirmiştir.

Volta Pili
Bir başka İtalyan fizikçi Luigi Galvani 1780 de yaptığı deneyler sonrasında “hayvansal elektrik” teorisini ortaya attı. Galvani ölü bir kurbağanın bacaklarına birbirinden farklı iki metal dokundurduğunda bacakların refleksle hareket etmesi sonucunda hayvanda iç elektrik olduğunu tahmin etti. 1793’te Galvani’nin çalışmalarına devam eden Volta elektrik üretebilmek için iki farklı metala ve sıvıya ihtiyacı olduğunu biliyordu. Böylece bakır ve çinko metaller alarak aralarına tuzlu suya batırılmış deri parçaları koydu ve elektrik akımı elde etmeyi başardı.

Çalışmalarından ötürü Napolyon tarafından ödüllendirildi ve Avusturya İmparatoru, onu Padua Üniversitesinde Felsefe Fakültesi Başkanlığına getirdi. Ölümünden 54 yıl sonra 1881’de Volt adı, elektrik gücü birimi olarak onun anısına ithafen kullanılmaya başlandı.

Volta 1782’de duyarlı bir elektroskop geliştirdi. Daha sonra da, elektriği saptamak için altın yaprakların kullanıldığı bir elektrometre geliştirdi. Volta’nın elektroskop’u “electrophorus”a benziyordu. “Electrophorus”ta reçineden bir tabaka varken, elektroskopta elektriği zayıfça ileten bir malzemeden ince bir tabaka vardı ve küçük elektrik yüklerini bile saptayabiliyordu. Bir bakıma bir elektrik mikroskopu idi. Böylece Volta’nın adı bilim dünyasında duyulmaya başlandı. Volta, Galvani’nin denemelerini yinelediğinde kimi kuşkulara kapıldı. Kaslar bir elektrik devresine bağlı olmasa bile kasılıyorlardı. Giderek, metallerin oynadığı rol üzerine daha da dikkat verilmesi gerektiği düşüncesine vardı. Olayları Galvani’den farklı bir biçimde yorumluyordu. Volta’ya göre, oluşan elektriğin kaynağı, hayvan -yani kurbağa- değil, ona değdirilen metal parçalarıydı. Galvani ile Volta arasındaki bu görüş ayrılığı kısa süre sonra kamplaşmaların yer aldığı bir bilimsel çatışma niteliğini aldı. örneğin Alman doğabilimcisi A. von H um bo id t bu kamplaşmada Galvanici, Fransız bilim adamı Coulomb ise Voltacı olarak yer aldı. Volta 1795 yılında, ortada hiç bir hayvan olmadan ve yalnızca iki farklı metal parçasını, aralarında bir sıvı ya da nemli bez olmak üzere birleştirerek elektrik akımı oluşturulabileceğini gösterdi. Buluşunu 1800’de Royal Society’nın yayın organı olan “Philosophical Transactions of the Royal Society”da yayınladı. Volta’nın “PİL” ya da “KAPLAR ZİNCİRİ “dediği elektrik akını veren bu ilk batarya tuzlu suyla nemlendirilmiş mukavvadan disklerle birbirinden ayrılmış gümüş-çinko ya da bakır-çinko metal çiftlerinden oluşuyordu (Şekil 3). Böylece elektrik gücü dünyaya gelmiş oluyordu. Tartışma Volta’nın lehine bir biçimde sonuçlanmıştı. Bu çatışmadan büyük ölçüde yıpranan Galvani, sonucu göremeden ve mutsuz bir biçimde öldü. Yine de Galvani’nin adı bugün elektrikte galvanometre, metallürjide “galvanize etme” gibi, sürekli elektrik akımına ilişkin, yerlerde kullanılarak onurlandırılmıştır. Yeni buluşlar Napolyon’un ilgisini çekmiş ve Volta’yı, Paris’te deneylerini gösterilemeye davet etmiştir. Avusturya İmparatoru ise Volta’yı Padua’daki Felsefe Fakültesi’nin müdürü yapmıştır

Ayrıca Avrupalı ünlü bilim adamı metan gazını bulan kişidir. 1776 yılında metan ve hava karışımının elektrik kıvılcımı ile kapalı bir kapta patlatılacağını keşfetmiştir.
Elektrik potansiyelini (V) hem de yükü (Q) incelemek için araçlar geliştirerek kapasitördeki elektrik potansiyelinin (V) elektrik yükü (Q) ile doğru orantılı olduğunu buldu .
Volta’nın elektrik birimlerine yaptığı katkı ve geliştirmelerinden dolayı 1881 yılında katkılarını tanımlamak için bilim adamları, elektrik birimine volt adının verilmesine karar vermişlerdir.

Kaynak
Elektrikport.com
Emo.org.tr

Yazar

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Bir yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pinle