Dünyanın En Hızlı Süpersonik Arabası Bloodhound SSC
20 Ocak 2020 Yorum 0 143 Görüntüleme

Dünyanın En Hızlı Süpersonik Arabası Bloodhound SSC

Bloodhound SSC, jet motoruyla çalışan bir arabadır ve saatte 1050 m/s (1.690 km/s) hıza sahip olarak tasarlanmıştır. Kara hız rekorunu kırmak amacıyla geliştirilmekte ve üretilmektedir.

Bloodhound SSC Nasıl Geliştiriliyor?
1983 yılında, kendini mühendis, maceracı ve eski boya satıcısı olarak tanımlayan Richard Noble, Nevada çölündeki Thrust 2 adında bir turbojet ile çalışan otomobili sürerek 633 mil/saat’e (1.019 km/s) ulaştı. 1997’de, Andy Green tarafından 763 mil/saat (1.228 km/s) hızda sürülen Thrust SSC’yi inşa etmek için projeye başkanlık etti.
Araç dünyada karada gidebilen en hızlı araç rekorunu kırmak için tasarlanmıştır. Saatte 850 mil, yani ortalama 1367,94 kilometre hıza çıkabilecek kapasitede tasarlanan araç, önceleri hız rekorlarında hiç görünmeyen bir yüz olan Richard Noble tarafında geliştirilmiştir. Bu hızla giden bir aracın sürücüsü de deneyimiyle ön plana çıkan İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde savaş pilotu olan Andy Green’dir. Böyle bir araç için girişimde bulunan tek bir kişi olsa da bu denli önemli bir projenin arkasında mükemmel bir takım işi yatıyor. Tamamen gönüllü olarak, aracın geliştirildiği zaman içinde bütün günlerini bu aracın rekoru için harcayan 48’e yakın bilim insanı var.

Thrust SSC, bu zamana kadar hız rekoru için tasarlanmış en güçlü kara aracıdır ve bu zamana kadar ses duvarını aşan ilk otomobil özelliğini taşımaktadır. Rekor Nevada Çölü’nde kırılmıştır ve araçta dört tekerleğe bağlı fren sistemi ve özel olarak yavaşlatmak için paraşüt kullanılmıştır. Araç ortalama 960 km/h hızla giderken 16 saniyede durabilmektedir. Aracın ağırlığı 10500 kilogram, uzunluğu ise 16,5 metredir.

Havada, pilotların ne dakikada 10.000 devirle yere değen tekerleklerin sürtünmesine ne de inanılmaz derecede tehlikeli birer balistik füzeye dönüşebilen küçük taşlara kafa yorması gerekir. Hatta yer seviyesinde gerçekleşen büyük hava direncine bile kafayı takmazlar ancak Bloodhound mühendisleri tüm bu güçlüklerin üstesinden gelmeye mecburlar.
Alüminyum ve çinko alaşımından yapılmış sağlam tekerlekler, sürtünmenin ürettiği ısıya göğüs gererken; çelik, titanyum ve karbon fiberden yapılmış sağlam karma çerçeve de dayanıklılık ve koruma sağlıyor. Çerçevenin ön kısmı saniyede 980 metre hızla gelen 20 milimetrelik bir kurşuna dayanacak kadar sağlam! Dahası, bu jet ve
roket tasarımı hava sürtünmesini aşarak projeyi tarih kitaplarına geçirecek.
Aerodinamik yapı da önemli rol oynuyor. Bunu eski kara hız şampiyonu Richard Noble Thrust 2’yi sürerken fark etmişti. Bu araç 1983’te saatte ortalama 1.019,468 km hıza erişti ama potansiyel olarak 1.047,49 km/s hıza erişebilecek durumdaydı. Noble sonradan araba saatte 11 km daha hızlı gitse aracın tekerleklerinin yerden
kesileceğini öğrendi.
Bu gibi örnekler bir kara aracıyla böyle yüksek hızlara çıkmanın hem tehlikesini hem de güçlüğünü gösteriyor. Ancak Bloodhound mühendisleri, yıllardan beri yeni SSC’nin biçimini hesaplamalı akışkanlar dinamiği yardımıyla kusursuz hâle getirmeye çalışıyorlar.
Ekibin bir sonraki hedefi Güney Afrika’da yer alan, tuz ve topraktan oluşan kuru bir göl yatağında, yani Hakskeen Düzlüğü’nde 804,7 km/s hıza çıkmak. Bu başarının ardından, kara hız rekorunun tekrar kırılmasına her an tanık olabiliriz.

Kaynak
Elektrikport.com
How it Works dergi

Önceki Dünyanın İlk Pili Volta Pili
Sonraki Dünyanın İlk İmparatoru Akadlı Sargon

Yazar hakkında

keykubad
keykubad 244 Gönderiler

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Yazara ait tüm yazılar

Diğer yazılarımız

Biyografi 0 Yorum

Elektronik Müziğin Delia Derbyshire ile Doğusu

Elektronik müziğin kitlelere ulaşmasında ve yeni ses dünyaları kazanmasında büyük rol oynayan öncü bir ses heykeltıraşı olan Delia Derbyshire, 1960’lı yıllarda BBC’deki ses araştırmaları stüdyosu Radiophonic Workshop‘ta yarattığı yenilikçi seslerle

Bilim ve Teknoloji 0 Yorum

Scott Kelly Uzayda 1 Yıl Geçiren Astronot

Günümüzün en tanınan astronotlarından birisi olan Scott Kelly, aynı zamanda bir astronom ve uçuş mühendisi. Kendisi Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) görev süresi rekorunu elinde bulunduran kişi. Bu muhteşem uzay gönüllüsü,

Bilim ve Teknoloji 0 Yorum

Email Takip Sistemi Raporlama Yapılması

Toplu mail ile reklam yapmak şirketlere her zaman cazip bir reklam aracı olmuştur.Bu yazımda sizlere toplu mail raporlama sistemi nasıl yapılır onu anlatacağım.İngilizce terim olarak “Email Tracking” türkçe olarak email

0 Yorum

Herhangi bir yorum yapılmamış!

İlk yazan olabilirsin bu yazıyı yorumlamak istermisin?

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.