Dünyanın En Hızlı Süpersonik Arabası Bloodhound SSC

Dünyanın En Hızlı Süpersonik Arabası Bloodhound SSC

Bloodhound SSC, jet motoruyla çalışan bir arabadır ve saatte 1050 m/s (1.690 km/s) hıza sahip olarak tasarlanmıştır. Kara hız rekorunu kırmak amacıyla geliştirilmekte ve üretilmektedir.

Bloodhound SSC Nasıl Geliştiriliyor?
1983 yılında, kendini mühendis, maceracı ve eski boya satıcısı olarak tanımlayan Richard Noble, Nevada çölündeki Thrust 2 adında bir turbojet ile çalışan otomobili sürerek 633 mil/saat’e (1.019 km/s) ulaştı. 1997’de, Andy Green tarafından 763 mil/saat (1.228 km/s) hızda sürülen Thrust SSC’yi inşa etmek için projeye başkanlık etti.
Araç dünyada karada gidebilen en hızlı araç rekorunu kırmak için tasarlanmıştır. Saatte 850 mil, yani ortalama 1367,94 kilometre hıza çıkabilecek kapasitede tasarlanan araç, önceleri hız rekorlarında hiç görünmeyen bir yüz olan Richard Noble tarafında geliştirilmiştir. Bu hızla giden bir aracın sürücüsü de deneyimiyle ön plana çıkan İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde savaş pilotu olan Andy Green’dir. Böyle bir araç için girişimde bulunan tek bir kişi olsa da bu denli önemli bir projenin arkasında mükemmel bir takım işi yatıyor. Tamamen gönüllü olarak, aracın geliştirildiği zaman içinde bütün günlerini bu aracın rekoru için harcayan 48’e yakın bilim insanı var.

Thrust SSC, bu zamana kadar hız rekoru için tasarlanmış en güçlü kara aracıdır ve bu zamana kadar ses duvarını aşan ilk otomobil özelliğini taşımaktadır. Rekor Nevada Çölü’nde kırılmıştır ve araçta dört tekerleğe bağlı fren sistemi ve özel olarak yavaşlatmak için paraşüt kullanılmıştır. Araç ortalama 960 km/h hızla giderken 16 saniyede durabilmektedir. Aracın ağırlığı 10500 kilogram, uzunluğu ise 16,5 metredir.

Havada, pilotların ne dakikada 10.000 devirle yere değen tekerleklerin sürtünmesine ne de inanılmaz derecede tehlikeli birer balistik füzeye dönüşebilen küçük taşlara kafa yorması gerekir. Hatta yer seviyesinde gerçekleşen büyük hava direncine bile kafayı takmazlar ancak Bloodhound mühendisleri tüm bu güçlüklerin üstesinden gelmeye mecburlar.
Alüminyum ve çinko alaşımından yapılmış sağlam tekerlekler, sürtünmenin ürettiği ısıya göğüs gererken; çelik, titanyum ve karbon fiberden yapılmış sağlam karma çerçeve de dayanıklılık ve koruma sağlıyor. Çerçevenin ön kısmı saniyede 980 metre hızla gelen 20 milimetrelik bir kurşuna dayanacak kadar sağlam! Dahası, bu jet ve
roket tasarımı hava sürtünmesini aşarak projeyi tarih kitaplarına geçirecek.
Aerodinamik yapı da önemli rol oynuyor. Bunu eski kara hız şampiyonu Richard Noble Thrust 2’yi sürerken fark etmişti. Bu araç 1983’te saatte ortalama 1.019,468 km hıza erişti ama potansiyel olarak 1.047,49 km/s hıza erişebilecek durumdaydı. Noble sonradan araba saatte 11 km daha hızlı gitse aracın tekerleklerinin yerden
kesileceğini öğrendi.
Bu gibi örnekler bir kara aracıyla böyle yüksek hızlara çıkmanın hem tehlikesini hem de güçlüğünü gösteriyor. Ancak Bloodhound mühendisleri, yıllardan beri yeni SSC’nin biçimini hesaplamalı akışkanlar dinamiği yardımıyla kusursuz hâle getirmeye çalışıyorlar.
Ekibin bir sonraki hedefi Güney Afrika’da yer alan, tuz ve topraktan oluşan kuru bir göl yatağında, yani Hakskeen Düzlüğü’nde 804,7 km/s hıza çıkmak. Bu başarının ardından, kara hız rekorunun tekrar kırılmasına her an tanık olabiliriz.

Kaynak
Elektrikport.com
How it Works dergi

Önceki Dünyanın İlk Pili Volta Pili
Sonraki Dünyanın İlk İmparatoru Akadlı Sargon

Yazar hakkında

keykubad
keykubad 212 Gönderiler

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Yazara ait tüm yazılar

Diğer yazılarımız

İnternet 0 Yorum

Dünyanın En Doğru Saati Atom Saatleri

Dünyada saniye bile şaşmadan en doğru saati gösteren atom saatleridir. Atom saatleri öyle kolumuza takabileceğimiz boyutlarda değil ancak kolumuzdaki saatler bile sanise gibi şaşmalar yapsada atom saatleri bu konuda kesinlikle

Haberler 0 Yorum

NASA Yapay Bulut İle Yağmur Yağdırdı

Nasa’nın ilginç projelerinden olan yapay bulut teknolojisi sonunda başarılı oldu. Yapay bulutlar ile yağmur yağdırmayı başaran NASA’nın projesi bir çok yeniliğe öncülük edecek gibi duruyor. Bu proje kapsamında eğer teknoloji

Haberler 0 Yorum

Dünya Manzaralı Uzay Otelinde Konaklamak İstermisiniz?

Uluslararası uzay istasyonundan sonra uzay oteli fikri ve projesi gerçekten çığır açacak projeler kapsamında. İlk aşamalarda her insan uzayda konaklama yapamasada yaygınlaştıkça yeniliklere yol açacaktır. Bu projenin kapsamında farklı projelerde

0 Yorum

Herhangi bir yorum yapılmamış!

İlk yazan olabilirsin bu yazıyı yorumlamak istermisin?

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.