Dünya Dışı Ünlü WOW! Sinyali

Dünya Dışı Ünlü WOW! Sinyali

1970 yılından beri dinlediğimiz uzayın ilk ve tek radyo sinyalidir. 15 ağustos 1977 yılında uzayın uzak bir köşesinden gelen ve sadece 72 saniye süren ve gerçekten akıllı bir yaşam formundan gelmesi gereken özellikleri barındırmaktadır.

15 Ağustos 1977
Seti’deki bir bilgisayar tam da aradıkları bir şeyi işaret ediyordu. Başka bir yıldızdan gelen güçlü bir radyo sinyali.Ohio Eyaleti radyo teleskopunda görevli bir araştırmacı “wow” sesi olarak tanımladığı bir sinyal aldı. Sadece 72 saniye süren sinyal, Dr. Dr. Jerry R. Ehman tarafından Ohio Devlet Üniversitesi’ne ait Big Ear (Büyük Kulak) radyoteleskopunda dar bantlı bir radyo sinyali olarak tespit edildi. Sinyal, dünya dışı, hatta güneş sistemi dışı kökenli sinyallerden beklenen tüm özelliklere uyuyordu. Medya tarafından büyük ilgi gören sinyal, tüm çabalara karşın tekrar tespit edilememiştir. Sinyalin yıldızlararası sinyallerden beklenen özelliklere tamı tamına uymasına şaşıran Ehman, bilgisayar çıktısındaki izini daire içine almış, sayfa kenarına “Wow!” (İngilizce hayret ünlemi, “vay!”) yazdı. Bu ünlem, daha sonra sinyalin adı haline geldi.

ABD’nin Florida eyaletindeki St Petersburg Üniversitesi’nden profesör Antonio Paris, ‘Wow sinyali‘ olarak anılan ve 1977 yılından bu yana neden kaynaklandığı anlaşılamayan gizemli sinyalin sırrını açıkladı. Paris, Journal of the Washington Academy of Sciences’ta yayınladığı makalede 40 yıl önce tespit edilen sinyalin, bir kuyruklu yıldızın Dünya’ya yaklaşması sırasında ardında bıraktığı izden kaynaklandığını yazdı.

Araştırmasını sonuçlandırmak için, sinyalin alındığı sırada henüz keşfedilmemiş olan bir kuyruklu yıldızı yakın takibe aldığını belirten Paris, 2006 yılında keşfedilmiş olan bu yıldızın, Dünya’nın önünden geçerken 1977 yılındaki sinyalin aynısını verdiğini belirtti. Öte yandan Paris yıldızın Güneş etrafındaki dönüşünün 6 yıl sürmesi nedeniyle keşfini yapabilmek için yıllardan beri beklediğini ekledi.
Paris, keşfiyle hayal kırıklığına uğrattığı kişilere de Twitter’dan seslendi: “Wow sinyali meselesi pek çok kişiyi üzdü, hayal kırıklığına uğrattı. Ama kim bilir, belki de kuyruklu yıldızın üzerinde dünya dışı varlıklar yaşıyordur?”
Hakkında sonradan, dünya dışı varlıklar tarafından bir mesaj olarak gönderildiği yönünde pek çok komplo teorisinin üretildiği sinyal, 15 Ağustos 1977 gecesi ABD’li bilim insanı Jerry Erhman tarafından Ohio’daki gözlemevinde keşfedilmişti. Sinyalin alındığı bölgenin koordinatlarının, alfanumerik grafikte muntazam bir sütun oluşturduğunu fark eden Erhman, bunun bir şifre olabileceğini düşünerek heyecanlanmış ve sütunu daire içine alarak yanına “Wow!” yazmıştı. Grafikte ‘6EQUJ5’ olarak görünen sinyal bundan sonra ‘Wow sinyali’ olarak anılır olmuştu.

“Wow!” sinyali hakkında duyduğunuz zaman, sorulması gereken en önemli ve en belirgin sorular“nereden geldi?” ve “orada ne var?”. Sinyalin nereden geldiğini anlayabilmek için ve (en az onun kadar önemli olan) nasıl oradan geldiğini bilebilmek için onu tespit eden radyo-teleskopun ilginç çalışma şeklini anlamamız gerekmektedir. Ohio Devletinin “Big Ear” (Koca Kulak) radyo-teleskopu oldukça büyüktü. Günümüzde bu teleskop artık yok çünkü 1998 senesinde parçaları söküldü ve arazinin kendisi de yakınlarındaki bir golf sahasını büyütmek için kullanıldı. Asıl özelliği güney-kuzey hizasında olan ve 150 metreye 85 metre olan (bir futbol sahasının yaklaşık 3 katı kadar) dev bir alüminyum yer tabakasıdır. Kuzey tarafın ortasında güneye doğru bakan ve alıcı olan bir çift boynuz bulunuyor. 110 metreye 21 metre olan dev bir paraboloit yansıtıcının odağındaydılar ve güney tarafının ucunda dev bir kavisli sinema perdesi gibi görünmektedir. Bu yansıtıcı (reflector) kuzey tarafta alıcı boynuzların ötesinde 104 metreye 30 metre olan eğilebilir düz yüzeyli yansıtıcı tarafından seken sinyali alıyor.
Koca Kulak iki alıcı boynuz arasında kayıt yapmaktadır. Bir boynuzla diğer boynuz arasındaki sinyali çıkarmak sinyalin hem sesini kısabilmek hem de belirleyebilmek için kullanılan bir yöntemdi. Kayıt altına alınan işte bu temiz-sinyallerdir. Boynuzlar birbirine yakındır fakat her ikisi de gökyüzündeki farklı noktalara bakmaktadır, bu da gökyüzünün hareketine bağlı olarak yaklaşık 2 dakika kadar bir mesafedir. “Wow!” sinyalinin iki boynuzdan sadece birinde duyulabilir olduğu bilinmektedir, ancak sinyalin kayıt edilme şeklinden dolayı hangi boynuza ait olduğunu söyleyebilmenin bir yolu yoktur. “Wow!”ın kaynağı iki boynuzun arasındaki zaman aralığı içerisinde ya başladı ya da durdu ve 24 saatten az sürdü çünkü aynı eğimde bir gün öncesinde ve sonrasında tespit edilememişti.

Eksikleri olsa da Paris’in gözlemleri ışığında Wow Sinyali’nin sırrı çözülmüş gibi görünüyor ancak Dr. Ehman’ın söz konusu makaleye bir cevap verip vermeyeceği ve iddiaları nasıl değerlendireceği şimdilik merak konusu.

Kaynak
Sputnik News
Evrim agacı

Önceki Evrensel Bilgi Merkezi Düşünce Çekim Yasası
Sonraki Antik Mısır Gizemli Sakkara Kuşu

Yazar hakkında

keykubad
keykubad 195 Gönderiler

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Yazara ait tüm yazılar

Diğer yazılarımız

Haberler 0 Yorum

SBS Kalkıyormu Dershaneler Kapatılabilirmi ?

SBS Kalkar mı? Dershaneler Kapanır mı? “Bakan Avcı dün bir kez daha açıkladı:SBS kalkacak. Dersahneler de kapanacak.Ayrıca bir de velileri uyarı.Kayıt için sakın acele etmeyin. “   Videoyu İzlemek İçin

Genel 0 Yorum

Kara Deliklerin Tarihi Ve Keşfi

Kara Delikler terminolojik olarak John Michell ve Pierre- Simon Laplace tarafından birbirlerinden habersiz olarak daha 18. Yüzyılda keşfedilmiştir. O zamanlar ilk tahmin kaçış hızı ışık hızından fazla olsa dahi ışığın

Bilim ve Teknoloji 0 Yorum

Protein Tozları Zararlımı

Spor yaparken sağlığınızı ne kadar düşünüyorsunuz? Spor yaparken sağlığınızdan olmamanız için dikkat etmeniz gerekenleri unutmayın. Bilinçsiz yapılan spor, uzmanına danışmadan gelişigüzel kullanılan vitaminler, besin destekleri, çeşitli takviyeler… Sonuç ise vücut

0 Yorum

Herhangi bir yorum yapılmamış!

İlk yazan olabilirsin bu yazıyı yorumlamak istermisin?

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.