Ay’da Madencilik

Ay’da Madencilik

Cep telefonları, bilgisayarlar ve araba aküleri gibi birçok cihazın üretiminde Dünya’da nadir bulunan maddeler kullanıldığı için gelecekte pek çok endüstride ham madde sıkıntısı yaşanabilir. Bu sorunun muhtemel çözümlerinden biri Dünya’da nadir bulunan maddeleri uzaydan getirmek. Örneğin Ay’ın yüzeyinin altında yaklaşık 1,6 milyar ton maden rezervi var. Ayrıca Ay’ın kuzey ve güney kutuplarında bol miktarda donmuş su olduğu da biliniyor. Bu yüzden pek çok uzay ajansı ve özel şirket Ay’daki rezervleri değerlendirmenin planlarını yapmaya başladı.

Ay’daki donmuş su, içme suyunun yanı sıra hidrojen ve oksijene ayrıştırılarak roket yakıtı elde edilmesinde de kullanılabilir. Örneğin Teksas merkezli Shackleton Enerji Şirketi (SEC), Ay’da gezegenler arası bir yakıt istasyonu kurmayı planlıyor. Böylece roketler Ay’da yakıt ikmali yaparak uzayın çok daha uzak yerlerine ulaşabilecek. Bilindiği üzere roket yakıtlarının Dünya’dan uzaya taşınması bir hayli maliyetli.
Ay’daki donmuş sudan yakıt elde etmeyi planlayan başka bir firma ise Moon Express. Bu firma donmuş suyu “high-test peroxide” (HTP) adlı bir kimyasal maddeye dönüştürerek yakıt üretmeyi planlıyor.
Ay’da madencilik faaliyetlerine önem veren ülkelerden biriyse Çin. Bu ülke 2013’ün Aralık ayında Jade Rabbit isimli robot uzay aracını Ay’ın yüzeyine indirerek Ay’da madencilik konusunda önemli bir atılım yaptı.
Popüler bilim yazarı Richard Corfield da Physics World dergisinin son sayısında Ay’da madencilik konusunu ele almış. Corfield, uzayda madencilik çalışmalarının insanların diğer gezegenlere taşınmasında bir ilk adım olabileceğini düşünüyor.

Avrupa Uzay Ajansı önümüzdeki 6 yıl içinde Ay’da madencilik yapmayı planlıyor. Ajans bu hedef için uzay aracı fırlatma hizmeti veren ArianeGroup (Airbus ve Safran’ın ortak girişimi) ile Pazartesi günü bir anlaşma imzaladı. Bir yıllık kontrat, şirkete regolit (Ay yüzeyindeki, içinde oksijen ve su bulunabilen toprak ve kaya parçaları) madenciliği yapma imkanı verecek. Bu toprak ve kayalar Ay’da kurulacak bir üssün inşası için kullanılabilir.
Bu görevde Ariane 64 fırlatma aracı kullanılacak. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) şimdiden ArianeGroup’a bu aracı geliştirmesi ve ilk uçuş denemesini 2020’de yapması talimatı verdi. Ay aracı ise Alman girişim PTScientists tarafından geliştirilecek. Adının açılımı ‘yarı zamanlı bilimciler’ olan bu grup Ay’a ilk mobil iletişim ağını kurmak için çalışmalar yürütüyor.
Başka girişimler de var
Avrupa tabii ki Ay’da madencilik yapma planları yürüten ilk ülke değil. Çin ve Hindistan da Ay’dan ‘helyum-3’ adı verilen bir nükleer yakıt çıkarmak için çalışmalar yürütüyor. Helium-3 ile Ay’da nükleer enerji üretilebilir ve gelecekte uzay araçları yakıtını buradan alabilir.
Çin ilk uzay aracını bu ay Ay’ın Dünya’dan görünmeyen yüzüne indirdi. Çin’in amacı da Ay’da bir üs kurmak. Dünya’daki ticaret gerginliğine rağmen ABD (NASA) ve Çin bu alanda birlikte çalışıyor.
NASA resmi sayfasından yaptığı duyuruda projedeki amacın ticari uçuşlardaki kargo taşıma kapasitesini yeni fırsatlarla geliştirmek olarak açıkladı. Sadece ABD merkezli ve ABD’de faaliyet gösteren firmaların başvuru yapabildiği proje ile ilgili kararı NASA verecek. Duyurusu yapılan projede bulunacak madenlerin nasıl paylaşılacağı ya da NASA’nın bu madenlerden pay alıp almayacağı açıklanmadı.
Dış Uzay Anlaşması
Proje beraberinde bazı sorunlar da getiriyor. Çünkü 1967 yılında Rusya, İngiltere ve ABD arasında imzalanan ve daha sonra aralarında Türkiye’nin de olduğu yaklaşık 100 ülkenin de katıldığı Dış Uzay Anlaşması’na göre uzay hiçbir ülkenin malı değil. Ay ve benzeri gezegenlere nükleer silah gibi insanlığa zarar verecek kitle imha silahlarının yerleştirilmesi kesinlikle yasaklanıyor.
Bu anlaşma ülkeler bazında yapıldığı için şirketlerin bu konuda yapacağı faaliyetleri kapsamıyor. Projeyle beraber dünyada özellikle ticari alanda yaşanan rekabetin de uzaya taşınacağı düşünülüyor.

Kaynak
Tubitak.gov.tr
Aljazeera.com.tr

Önceki Nikola Tesla ve Ölüm Işını
Sonraki Elektronik Müziğin Delia Derbyshire ile Doğusu

Yazar hakkında

keykubad
keykubad 218 Gönderiler

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Yazara ait tüm yazılar

Diğer yazılarımız

Genel 0 Yorum

Kadim Kuş Krallığı ve Piramitler

Kuş Krallığı Antik mısırda yer etmiş eski ve kadim uygarlıklardan biridir. Kuşitler, bir dönem Mısır krallığını fethedip yeni firavun hanedanlığınıda almışlardır. Tarihin pek bilinmeyen bu kadim uygarlığı hakkında Yapılan arkeolojik

Antik Çağ 0 Yorum

Antik Mısır Gizemli Sakkara Kuşu

Yüz yıl önce, uçan maceracı Wright kardeşler ve onların çift pervane planörüyle başladı göklere yükseliş. Ya da öyle sanıyoruz. Leonardo da Vinci’nin planlarında yelken, planör ve pervanelerin çizimlerine kesinlikle öncü

Bilim ve Teknoloji 0 Yorum

Güneşin Batmadığı Ülke Norveç North Cape

Avrupa’nın en kuzen ucu olan North Cape ölmeden gidilmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Peki North Cape tam olarak nedir ? North Cape ya da Nordkapp isimleri ile anılan yer

0 Yorum

Herhangi bir yorum yapılmamış!

İlk yazan olabilirsin bu yazıyı yorumlamak istermisin?

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.