Yaşlanmaya Kesin Çözüm Selenyum
06 Ekim 2018 Yorum 0 60 Görüntüleme

Yaşlanmaya Kesin Çözüm Selenyum

Bütün insanların ortak kaygısıdır yaşlanmak. Gençlikte yapılan her hareketi artık kısıtlı şekilde yapmak. Bazı yapılacak işler için yardım almak ve yüzümüzdeki oluşan kırışıklar bizim yaşlandığımızı gösteren belirtilerdir. İşte yaşlanmayı geciktirme etkisi olan selenyum bu belirtileri azaltacak tek çözümdür.

Selenyum; doğadaki bütün bitkiler, hayvanlar ve insanlar da bulunan olmazsa olmaz, işlevsel, iz elementlerden bir tanesidir. Glutation peroksidaz enzimi hücreleri oksidasyondan ve reaktif kimyasalların zararlı etkilerinden koruyan en önemli enzimdir ve bu enzimin yapı taşı selenyumdur. Yaşlanma karşıtı bir mineraldir. Hücrelerin yıpranmasını engelleyerek yaşlanmayı geciktirir. Deniz ürünlerinde ki metilcivayı bağlar vücudumuza alınmasını engeller. Troid problemlerinde vücudumuzun destekçisidir.Kataraktan koruyucudur. Enfeksiyonlardan korur. Karaciğer yağlanmasını önler. Stresin vücudumuza zarar vermesini engeller.

Eksikliği zararlı
E vitamini ve selenyum birbirini tamamlar şekilde çalışır. Selenyum bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Çok sık hastalanmak, geç ve zor iyileşmek gibi belirtiler selenyum eksikliğinin habercisi olabilir. Selenyum yetersizliğinde büyüme geriliği olur ve iskelet ve kas sistemi zayıflar, kas krampları oluşur. Kalp büyümesi ve kalp yetmezliği görülmesini kolaylaştırır. Kaynakları: Türkiye’de üretilen et ve bitkisel kaynaklarda yeteri kadar selenyum bulunmaktadır. Selenyumun en iyi ve en etkili kaynağı deniz ürünleri ve balıktır. Diğer et ürünleri de iyi bir selenyum kaynağıdır. Bitkisel selenyum kaynakları ise; sarımsak, soğan ve tahıl taneleridir. Selenyumu yeterli miktarda almak için; Haftada 2 gün balık, 2 gün de kırmızı et yemeliyiz. Yemeklerimize ve salatalarımıza bol miktarda soğan sarımsak koymak, tam tahıl ekmeği yemek de selenyum ihtiyacımızı karşılar.

Selenyum Bol Bulunan Yiyecekler
1- YABANMERSİNİ: Birçok meyve ve sebzeden daha çok antioksidant etkisine sahiptir. Antioksidanlar ciltte kırışmalara karşı en etkili koruyucudur.

2- FASULYE: Protein açısından oldukça zengindir. Bu sayede saç uzamasını olumlu yönde etkiler ve saç tellerini güçlendirir.

3- KIZILCIK ŞERBETİ: Dişlerde plak oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Bu sayede dişlerin sararmasını yavaşlatır.

4- KAN PORTAKALI: Bir antioksidan olan bioflavin içeren kan portakalı damar ve kılcal damarları güçlendirerek kalbin zarar görmesini engeller.

5- HAVUÇ: A vitamini açısından zengindir. Saç derisini besler ve saçların parlak görünmesini sağlar.

6- BREZİLYA FINDIĞI: Zengin bir antioksidan kaynağıdır. Hücre yenilenmesine yardımcı olur ve cildin yaşlanmasını yavaşlatır. Günde 2 fındık çok faydalıdır.

7- SİYAH ÇİKOLATA: Tatlı ihtiyacını azaltan siyah çikolata iyi bir antioksidan olan flavonoid açısından zengindir.

8- KIRMIZI ŞARAP: Kalp açısından faydalıdır. Antioksidan türü olan polifenol içerir.

9- BALIK YAĞI: Selenyum içeriği sayesinde güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı korur ve kansere yakalanma riskini azaltır.

10- AZ YAĞLI PEYNİR: Protein açısından zengin olan peynir, saç uzaması ve kemik sağlığı açısından çok faydalıdır.
Selenyum eksikliğinde neler olur?

Kanser hastalarında selenyum düzeyinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Beslenmemizde selenyum miktarı düşük olduğunda, kanser hastalığına yakalanma riskinde artış olduğu düşünülmektedir.

Selenyum aynı zamanda immüm sistem çalışmasında çok etkilidir ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Selenyum eksik alındığında antijenik yanıt dediğimiz; bağışıklık sisteminin savunma mekanizmasında da azalma olur. Çok sık hastalanmak, geç ve zor iyileşmek gibi belirtiler selenyum eksikliğinin habercisi olabilir.

Selenyum yetersizliğinde büyüme geriliği olur.

Selenyum yetersizliğinde iskelet ve kas sistemi zayıflar, kas krampları oluşur.
Selenyum eksikliği; kalp büyümesi ve kalp yetmezliği görülmesini kolaylaştırır.
Selenyumun olası yan etkileri nelerdir?
Selenyum eksikliğinde günlük tavsiye edilen dozları aşmayacak miktarda selenyum desteği alınması durumunda genellikle olumsuz bir sonuçla karşılaşılmaz. Kontrolsüz bir şekilde, yüksek doz selenyum alınması durumunda bazı yan etkiler görülebilmektedir. Nefesin sarımsak gibi kokması, halsizlik, ateş, bulantı, kusma, saç ve tırnaklarda zayıflama gibi şikayetlerin yanı sıra karaciğer, böbrek ve kalbe ait sorunlar istenmeyen bu durumlara örnek olarak verilebilir.
Eğer kullandığınız başka ilaçlar varsa, bunlardan selenyumla etkileşebilecek olanlara özellikle dikkat edilmelidir. Mide asidini azaltmak için kullanılan antiasit ilaçlar, kolesterol yüksekliği için kullanılan statin grubu ilaçlar, niasin, kortikosteroidler, doğum kontrol ilaçları ve kemoterapide kullanılan ilaçlar bunlara örnek olarak verilebilir. Bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız selenyum eksikliğine yönelik bir tedavi almak için mutlaka bir doktorun kontrolünde olmanızı özellikle tavsiye ederim.

Önceki Ölümsüzlük İnsan Beynini Bilgisayara Aktarmak
Sonraki Takyon Enerjisi Reiki Max Steel Filmi

Yazar hakkında

keykubad
keykubad 126 Gönderiler

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Yazara ait tüm yazılar

Diğer yazılarımız

Genel 0 Yorum

Dünyada Yanan Cehennem Çukuru

1971 yılından günümüze dek yanan ve Türkmenistan sınırları içerisinde bulunan bölge uzak bölgelerden dahi görülebiliyor. İlk bakışta meteor düşmesi ya da yanardağ sonucu olduğu izlenimini veren cehennem çukuru, SSCB döneminde

Bilim ve Teknoloji 0 Yorum

Büyük Düşünelim Dünyadaki Herkes Aynı Anda Zıplasa

Çin çok kalabalık bir ülke aynı anda zıplasalar Amerikaya Deprem yaparlar. Bu söylem çocukluğumuzdan beridir vardır. Hepimiz duymuşuz yada bu soruyu sormuşluğumuz vardır.İşte bu sorunun gerçek ve bilimsel yanıtlarını arıyoruz.

Genel 0 Yorum

Gerçekten İnanamayacağınız İlginç Bilgiler

Gerçekten İnanamayacağınız İlginç Bilgiler Yayınlanmış bir bilimsel makalenin ortalama okur sayısı 0.6’dır. Her gün bilim insanları tarafından yeni 41 tür canlı bulunmaktadır. İnsan DNA’sı muzla yüzde 50 aynıdır. Fotosentez sırasında

0 Yorum

Herhangi bir yorum yapılmamış!

İlk yazan olabilirsin bu yazıyı yorumlamak istermisin?

Cevap bırakın