Tarih Öncesi Canavar Megalodon Köpekbalığı

Tarih Öncesi Canavar Megalodon Köpekbalığı

İlk kez 20 milyon yıl önce görünen tarih öncesi bir canavar köpekbalığı olan megalodon, şimdiye kadar yaşayan en büyük et yiyen bir balık türüdür. 1600’lerde Doktor Nicholas Steno, insanların yılanlara veya ejderhalara ait olduğunu düşündüğü gizemli dil taşlarının köpekbalığı dişlerine benzediğini fark etti. O zamandan beri modern köpekbalıklarını gözlemleyerek ve fosilleşmiş megalodona ait kısımları inceleyen bilim adamları bu yaratığın büyüklüğünü, yaşam alanı, diyet ve neslinin tükenme nedenlerini araştırdılar. Megalodon, günümüzün büyük beyaz köpekbalığı boyutunun en az iki veya üç katı olan nesli tükenmiş bir köpek balığıdır. Ölüm nedenleri hakkında, bu yaratığın hala okyanusun derinliklerinde saklanıp saklanmadığı, sürekli tartışılmaktadır. Bilim adamları, kemiklerdeki megalodon diş izleriyle fosilleşmiş balina kemiklerini incelediğinde 7 metrelik bir ağzı olan bir megalodon köpekbalığı için balinaların kolay bir yem olduğunu keşfetmişlerdr. Bu köpek balıkları üreme için ılık suları tercih eden, ancak genellikle denizde derin sularda yaşayan canlılardır.

Megalodon, yaklaşık 20 milyon yıl öncesinden 2 milyon yıl öncesine kadar yaşamış olan nesli tükenmiş bir dev köpekbalığı türüdür.
50 fit uzunluğa ulaşan Megalodon, bugüne kadar yaşayan en büyük omurgalı avcılardan biri olarak kabul edilir. Eski okyanuslardaki geniş kapsamlı dağılımının, muhtemelen deniz ekosistemlerinin bileşimi üzerinde derin bir etkisi vardır. Megalodon’un neslinin tükenmesinin kesin nedeni bilinmemektedir, bununla birlikte serin okyanusların, gıda arzındaki düşüşün ve diğer büyük hayvanlardan, özellikle etçil balinalardan gelen rekabetin artması muhtemeldir.

Süper Boyutlu Köpekbalığı
Bilim adamları bir megalodonun büyüklüğünü dişlerinin ve omurgasının fosillerinden tahmin etmektedirler. Köpekbalığı iskeletleri ölümden sonra hızla parçalanan ve sadece nadiren fosil olarak hayatta kalan kıkırdaktan oluşurlar. Ancak yüzlerce fosil megalodon dişi ve aynı zamanda omurgasının centey adı verilen kemik parçaları bulunur. Bunları modern köpekbalıklarıyla karşılaştıran bilim adamları megalodonun yaklaşık 45-60 feet uzunluğunda veya bir okul otobüsüyle aynı boyutta büyüdüğünü ve 50 ila 77 ton ağırlığında olduğunu tahmin ediyorlar. Ayrıca 18 cm yüksekliğe ve bir kilo ağırlığa kadar bulunan megalodon dişlerinin, ön sıradaki 46 dişe sahip ve çoğu köpekbalığı altı sıra dişe sahip olduklarından, bilim adamları 7 ayak genişliğinde bir ağızda toplam 276 diş olduğunu düşünüyorlar.

Sıcak Su Yüzücüleri
Megalodonlar, tarih öncesinde dünyanın sıcak okyanuslarında yaşamıştırlar. ABD, Japonya, Avrupa, Avustralya ve Afrika dâhil olmak üzere dünyanın birçok yerinde megalodon fosilleri bulunmuştur. Paleontologların fosillerni inceleyen bilim adamları, sıcak kıtalararası okyanuslarda dev köpekbalığı yüzdüğü sonucuna vardılar. Eğer megalodonun yaşam alanı bugünün büyük beyaz köpekbalıklarınınkiyle aynıysa karada derin sularda yaşar ve üremek için ise daha sıcak, daha sığ suları seyahat ederlerdi. 2009 yılında Panama’da bilim adamları, yavru megalodonunun fosilleşmiş dişlerini içeren bir megalodon yuva keşfettiler. Bu kanıt, Güney Carolina’da daha önce bir üreme alanı kanıtı ile birlikte bir yavru megalodonunun yaklaşık 20 fit uzunluğunda ya da büyük bir beyaz köpekbalığı boyutunda olduğunu tahmin etmelerini sağlamıştır.
Oligosen döneminde, okyanuslar soğumaya başladı. Yavaş yavaş, orta enlem sıcaklığı yaklaşık 15 santigrat derece veya 27 derece fahrenhayt düşüşü gördü. Megalodon dişleri daha sıcak sularda bulunduğundan, daha düşük sıcaklıklara tolerans göstermemiş olabilir. Süper kıta Pangaea dağılıyordu ve sonunda sahip olunan tanıdık kıtalarla sonuçlandı. Panama İsthmus 7 milyon ile 3 milyon yıl önce deniz yüzeyini kırdı. Bu Kuzey ve Güney Amerika’ya katıldı ve muhtemelen Megalodon için kritik bir göç deniz yolunu kesti.
Büyük Miktarlarda Yemek Yiyorlar
Balinalar, foklar, denizaslanları, morslar, diğer büyük deniz memelileri ve balıklar, megalodon yiyeceğinin bir parçasıydı. Megalodon dişlerine uyan tırtıklı ısırık izlerini gösteren balina kemik fosilleri, megalodonun av hayvanı olduğunu göstermektedir. Çeneleri o kadar güçlüdür ki balina kafatasını kolay ezebilirdi. Günümüzdeki büyük köpekbalıkları gibi megalodon da muhtemelen diğer deniz memelilerini ve balıkları yedi; derin sulardan hızla yukarı doğru yüzerek onları şaşırttılar. Bilim adamları megalodon köpekbalıklarının günde 2500 kilodan fazla yemek yediğini düşünüyor.
Gerçek Bir Prehistorik Yırtıcı
Son yıllarda Megalodon köpek balığını çevreleyen çok sayıda tartışma yaşandı. Bu da, günümüzde Megalodon karşılaşmaları ve milyonlarca yıldır okyanuslarında yüzen gerçek yaratık hakkında büyük bir karışıklık yarattı. Ne yazık ki, bazı insanlar bu hatalı bilgileri Megalodon’un tamamen uydurulmuş olduğu anlamına gelecek şekilde yorumlamışlardır.
Megalodon’un gerçekten var olduğundan emin olabiliriz. Bunu bilmemizin sebebi geride bıraktığı bol miktarda fosil dişi kaynağı olmasıdır. Bu dişler, büyük beyaz da dahil olmak üzere, yaşayan bir köpekbalığınınkinden çok daha büyüktür ve araştırmacılar, gerçek Megalodon köpekbalığının boyutunu, ağırlığını ve hatta bazı alışkanlıklarını bununla belirleyebilmiştir.
Megalodon’dan bahsedecek olursak, iki açıdan bakarız: Paleontoloji ve Kriptozooloji. Bence farklılığı ayırt etmek önemlidir.

Kaynak
Bilgiustam

Önceki Uzaydaki Mesafeler Nasıl Hesaplanır
Sonraki Uzaya Gönderilen Araçlar İle İletişim Kuran Uydular

Yazar hakkında

keykubad
keykubad 212 Gönderiler

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Yazara ait tüm yazılar

Diğer yazılarımız

Genel 0 Yorum

Evrende Yalnızmıyız Sorusuna Cevap Fermi Paradoksu

Herkes nerede sorusuyla başlayan paradoks 60 yıl önce yanıt aranmaya başlamış bir sorudur. Paradoks aslında evrende yalnız olup olmadığımızı ve uzaylılar varmı yokmu sorularını kapsayan kısa kalıptır. Dünya dışı zeki

Bilim ve Teknoloji 0 Yorum

Geçmişe İz Bırakan Büyük Londra Yangını

Tarih’te büyük yankı uyandıran ve iz bırakan olaylardan olan Büyük Londra Yangını kötü bir durum olmasına karşın insanlık tarihinde yeni  gelişmelerin oluşmasınada vesile olmuştur. Büyük Londra yangını Sanayi devrimini tetiklemiş

Bilim ve Teknoloji 0 Yorum

Nasa Astronotu Olmak İstermisiniz?

Uzaya merakı olan bir çok kişinin hayalini süslemektedir. Astronot olup yeni gezegenler keşfetmek hatta uluslararası uzay istasyonunda olup zaman geçirmek. Belki yakın bir gelecekte uzay turizminin yaygınlaşması ile bu hayalin

0 Yorum

Herhangi bir yorum yapılmamış!

İlk yazan olabilirsin bu yazıyı yorumlamak istermisin?

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.