Süper Mavi Kanlı Ay İlginç Görüntüleri ve Açıklaması

Süper Mavi Kanlı Ay İlginç Görüntüleri ve Açıklaması

Bu videomuzda en ilginç görüntüleri ve süper kanlı mavi ay tutulmasını en detaylı şekilde inceleyeceğiz.

150 yıldan uzun bir süredir görülmeyen nadir bir Ay tutulması, (31 Ocak 2018) gerçekleşti. Ay her zamankinden daha parlak ve kızıl göründü.
Ay tutulması Güneş, Ay ve Dünya aynı hizaya geldiğinde ve Dünya, Ay ile Güneş arasında konumlandığında meydana gelir. Bu tutulma, hem 2015 yılından beri gerçekleşen ilk ay tutulması hem de 1982 yılından bu yana gerçekleşen ilk Mavi Ay tutulması. Ancak bu olayı en özel kılan şey, 31 Mart 1866’dan bu yana ilk kez, Süper Ay’ın, Mavi Ay ile aynı zamana denk gelmesi.

Hem süper, hem mavi hem de kanlı
Olayın hem süper, hem kanlı hem de Mavi Ay olarak isimlendirilmesinin de üç ayrı sebebi var. Bir ay içerisinde iki kere dolunay gerçekleşirse ikinci dolunaya Mavi Ay deniyor. Bu tutulma da 1 aylık zaman dilimi içinde Ay’ın ikinci kez dolunay halinde olduğu bir zamana denk geliyor. Olay, “Kanlı Ay” olarak da biliniyor. Çünkü Ay, dünyanın gölgesinden geçerken, kızıl bir renge dönüyor.
Süper Ay ise, Ay’ın dolunay ya da yeniay sırasında Dünya’ya en yakın konumda bulunması anlamına geliyor. Yaklaşık 2 aylık sürede art arda gerçekleşen üç dolunay da Süper Ay olduğundan bu seriye ‘Süper Ay Üçlemesi’ deniyor. Süper Ay üçlemesinin ilki 3 Aralık 2017’de, ikincisi 1 Ocak’ta gerçekleşti.

Ay daha büyük ve daha parlak görünecek
Ay, bu tutulma sırasında Süper Ay üçlemesini tamamlamak için, kendi yörüngesinin Dünya’ya en yakın noktasında olacak. Ay ile Dünya arasındaki mesafe 360 bin 198 kilometreye kadar inecek. NASA yetkilileri, Süper Ay sırasında Ay’ın normalden %14 daha büyük ve %30 daha parlak görüneceğini belirtiyor.

Süper Mavi Kanlı Ay, ABD’nin batı sahilinden ve Pasifik Kıyılarından net şekilde gözlenebilecek. Hava bulutlu olmadığı sürece, bu bölgelerdeki izleyiciler tutulmanın her aşamasına tanık olacak.
Ay, önce Dünya’nın “penumbra” olarak da bilinen kısmi dış gölgesine girecek. Dünya yavaş yavaş ayı örtmeye başladığında, kısmi ay tutulması gerçekleşecek. Bu kısmi tutulma 1 saatten uzun sürecek. Daha sonra başlayacak olan tam tutulmayla da Ay kan kırmızı bir renge bürünecek.
Türkiye’de izlenebildimi ?
Türkiye’deki izleyiciler, Dünya’nın gölgesinin Ay’ın neredeyse yarısını örttüğünü görecek. Türkiye’den net biçimde gözlenemese de NASA, tutulmayı canlı yayınlayacak

Süper Mavi Kanlı Ay farklı yönleri

Farklı bir açıdan bakarsak Dünya içinde oldukça önemli bir gün 152 yıl sonra tekrar gölgesine kavuşuyor.
152 yıl sonra bir ilk! Dünya ile Kanlı Ay bu konuma, 152 yıl sonra tekrar geliyor.
Kanlı Ay normalden %14 daha büyük ve %30 daha parlak göründü.
Ay ile Dünya arasındaki mesafe 24.202 kilometre azalarak 360.198 kilometreye düştü.
Doğudaki ülkelerde gün doğumundan itibaren görülmeye başladı ve ülkemizde 18.30-34 civarı görüldü.
Mavi Ay aslında mavi renge dönüştüğü için söylenmiyor, bir ay içinde meydana gelen ikinci dolunay Mavi Ay olarak adlandırılıyor.
Kanlı Ay rengini Dünya’nın atmosferinden süzülen güneş ışıklarından alıyor.
Ay ile Dünya’nın bu karşılaşmasını gören insanların hiç biri ikincisini göremedi.

Önceki Adalet Heykelini ve Sembolünü Yakından Tanıyalım
Sonraki Süpernova Nedir? Dünyanın Yakınında Yıldız Patlarsa Ne Olur?

Yazar hakkında

keykubad
keykubad 154 Gönderiler

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Yazara ait tüm yazılar

Diğer yazılarımız

İnternet 0 Yorum

Ayda Su Bulundu Su Buzları Tespit Edildi

İnsan yaşamı için gerekli olan su ve oksijen bir gezegende yaşam için gereklidir. Uydumuz olan Ay’da su bulunması haberleri medyada fazlasıyla yer bulmaktadır. Bulunan bu su buzulları yaşam olma durumu

Genel 0 Yorum

Astronomi Bilimi Kurucusu Kopernik

Modern astronomi denince akla bir çok isim gelir. Ancak astronominin kurucusu Nicolaus Copernicus’dur. Kopernik bugun bir çok astronomi ile ilgilenen kişiye öncü olmuştur. Kopernik, 2 Şubat 1473’te Torun kentinde doğdu.

Genel 0 Yorum

Dünyanın İlk Nobel Ödüllü Bilim Kadını Marie Curie

Marie Curie dünyada sayılı kadının yapabileceği sıradışı yaşamı ve bilime olan sevigisi ile insanlık tarihine adını yazdıran ilk kadın bilim insanıdır. Dahi ve zeki bir kadın olan Marie Curie ve

0 Yorum

Herhangi bir yorum yapılmamış!

İlk yazan olabilirsin bu yazıyı yorumlamak istermisin?

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.