SpaceX Uzaydan İnternet Projesi
22 Nisan 2018 Yorum 0 882 Görüntüleme

SpaceX Uzaydan İnternet Projesi

SpaceX firması bildiğiniz üzere Elon Musk’a ait olan ve uzay çalışmaları yürüten dünyaca ünlü şirketidir. İnternet bağlantılarını uzaydan verme projeleri ise çığır açan proıjelerinden biridir. Bu proje kapsamında dünyada internet bağlantısı iletilmeyen bölge kalmayacak olup, Mars ve diğer gezegenlere seyahat planlarında oralarada interneti taşımayı hedeflemektedir. Test aşamalarında sorun yaşanmadığı takdirde, SpaceX şirketine ait gerçek uydular ise 2019 yılında uzaya gönderilmiş olacak.

Uzay çalışmaları alanında faaliyet gösteren özel sektör şirketleri arasında kendisinden sıkça bahsedilen SpaceX şirketinin ana hedefi Mars’a yolculuk etmek olsa da bunun haricinde dünya genelinde farklı projelerde çalışmalarına devam ediyor. Bu projelerden biri de şirketin 2019 yılında ilk internet uydusunu uzaya fırlatması olarak gösteriliyor. CEO olarak Elon Musk’ın başında bulunduğu SpaceX şirketinin uzaya göndermeyi planladığı internet uydu şebekesinin ise 2024 yılında hizmet vermeye başlayacağı belirtildi.

Elon Musk’ın SpaceX şirketi 2024 yılından itibaren kullanıcılara uzaydan internet bağlantısı sunmak istiyor. Bunun için de Dünya yörüngesine 12 bin adet Starlink internet uydusu fırlatmayı planlıyor.Ancak, Starlink sistemindeki 7000 uydunun yalnızca 340 km yüksekte dönmesi aynı zamanda atmosfere sürtünmelerine yol açıyor. Bu da uyduların yavaşlamasına ve kısa sürede Dünya’ya düşmesine neden oluyor.

Bu Alanda Çalışan Tek Şirket SpaceX Değil
Uzaydan internet bağlantısı sağlanması alanında çalışmalar yapan tek firma SpaceX değil elbette. Google ve Facebook gibi dev firmalar uydu, drone ve balonlar aracılığıyla internet bağlantı hizmetini uzaydan sunabilmek üzere çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.
Dünya’da İnternetin ulaşmadığı noktalara da İnternet götürecek projenin asıl amacı Mars’a kurulacak koloni için hızlı İnternet imkanı sağlamak. Hatta proje kapsamında ilk uydular geçtiğimiz gün uzaya gönderildi.

Proje kapsamında SpaceX, Ka (20/30 GHz) ve Ku (11/14 GHz) bant frekansları kullanacak.

Uzaydan hızlı ve ucuza internet bağlantısı sağlamanın en iyi yolu Dünya’ya çok yakın dönen binlerce küçük uydu fırlatmak. Ancak, bunları ucuza fırlatmak için aynı anda yüzlerce Starlink uydusu taşımak gerekiyor. İşte Falcon Heavy bunu yapabilecek kadar güçlü olan tek roket ve 2000 km mesafeye kadar 64 ton yük taşıyabiliyor.
Eğer proje gerçekten aktif çalışabilirse dünya üzerinde yer alan fiber kablolarda bir süre sonra tarihin tozlu raflarına taşınabilir. İnternet hızlarıda sanırım artık gbitler ile ifade edilip evinizde bir verimerkezi kuracak hızlara ulaşabilirsiniz. Teknolojinin tüm dünya’ya hayırlı olması dileğimle.

Önceki Dünya Manzaralı Uzay Otelinde Konaklamak İstermisiniz?
Sonraki Windows IIS Site Hatalarını Tarayıcıda Göstermek

Yazar hakkında

keykubad
keykubad 184 Gönderiler

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Yazara ait tüm yazılar

Diğer yazılarımız

Bilim ve Teknoloji 0 Yorum

Modern Tıp Öncülerinden Bergamalı Galen

Modern tıp gelişmesine öncü olan Hipokrat gibi isimlerden olan Galen bugün bilinen bir çok tedavi yöntemine destek sağlamıştır. Gerek maymun,gerekse insan üzerinde yaptığı incelemeler ve tedavilerin notları ile bugün bir

PHP ve MYSQL 0 Yorum

Laravel 5 Intervention Image Resim Boyutlandırma Image Resizer Yüklemek

Laravel 5 ile resim boyutlandırma eklentisini aktif edip kullanıma hazır hale getirmeyi gösterdim video içinde normal yükleme yaparken karşılacağınız hata ve giderilmesi ile ilgili detayıda anlattım.Gereksinimler ile ilgili resmi sitesinde

Web Programlama 0 Yorum

Email Takip Sistemi Raporlama Yapılması

Toplu mail ile reklam yapmak şirketlere her zaman cazip bir reklam aracı olmuştur.Bu yazımda sizlere toplu mail raporlama sistemi nasıl yapılır onu anlatacağım.İngilizce terim olarak “Email Tracking” türkçe olarak email

0 Yorum

Herhangi bir yorum yapılmamış!

İlk yazan olabilirsin bu yazıyı yorumlamak istermisin?

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.