Şans verildiğinde zihniniz güçlü bir şifa aracı olabilir. Beyninizin vücudunuzu sahte bir tedaviye ikna edebileceği fikri, gerçek bir şeydir Şimdi bilim, doğru koşullar altında bir plasebonun geleneksel tedaviler kadar etkili olabileceğini buldu.

Plasebolar kolesterolünüzü düşürmez veya bir tümörü küçültmez. Bunun yerine plasebo, ağrı algısı gibi beyin tarafından modüle edilen semptomlar üzerinde çalışır. Harvard’a bağlı Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nden Profesör Ted Kaptchuk, “Plasebolar sizi daha iyi hissettirebilir, ancak sizi iyileştirmez” diyor. “Ağrı yönetimi, strese bağlı uykusuzluk ve yorgunluk ve mide bulantısı gibi kanser tedavisi yan etkileri gibi durumlarda en etkili oldukları görülmüştür.”

Plasebolar Nasıl Kullanılır?
Araştırmacılar, yeni bir ilacın veya başka bir tedavinin belirli bir durum üzerinde ne gibi etkileri olabileceğini anlamalarına yardımcı olmak için çalışmalar sırasında plasebo kullanırlar.
Örneğin, bir araştırmadaki bazı insanlara kolesterolü düşürmek için yeni bir ilaç verilebilir . Diğerleri plasebo alacaktı. Çalışmadaki insanların hiçbiri gerçek tedaviyi mi yoksa plaseboyu mu aldığını bilmeyecek.
Araştırmacılar daha sonra ilacın ve plasebonun araştırmadaki insanlar üzerindeki etkilerini karşılaştırırlar. Bu şekilde, yeni ilacın etkinliğini belirleyebilir ve yan etkileri kontrol edebilirler.

Plasebo Etkisi Nedir?
Bazen bir kişi bir plaseboya tepki verebilir. Yanıt olumlu veya olumsuz olabilir. Örneğin kişinin semptomları iyileşebilir. Veya kişi, tedaviden kaynaklanan yan etkilere sahip olabilir. Bu tepkiler “plasebo etkisi” olarak bilinir.
İnsanlar plasebo kullandıklarını bilse bile, bir plasebonun sonuç üretebileceği bazı koşullar vardır. Araştırmalar, plaseboların söyleyeceğim durumlar üzerinde etkisi olabileceğini göstermektedir:
• Depresyon
• Ağrı
• Uyku bozuklukları
• Huzursuz bağırsak sendromu
• Menopoz
Astımı içeren bir çalışmada , plasebo inhaler kullanan kişiler, nefes testlerinde oturmaktan ve hiçbir şey yapmamaktan daha iyi sonuç vermedi. Ancak araştırmacılar, insanların nasıl hissettiklerine dair algılarını sorduğunda, plasebo inhalerin rahatlama sağlamada ilaç kadar etkili olduğu bildirildi.

Plasebo Etkisi Nasıl Çalışır?
Plasebo etkisi üzerine yapılan araştırmalar, zihin ve beden arasındaki ilişkiye odaklanmıştır. En yaygın teorilerden biri, plasebo etkisinin bir kişinin beklentilerinden kaynaklandığıdır. Bir kişi bir hapın bir şey yapmasını beklerse, o zaman vücudun kendi kimyası, bir ilacın neden olabileceğine benzer etkilere neden olabilir.

Plasebo etkisi başarısızlık veya başarı anlamına mı geliyor?
Yıllarca, bir plasebo etkisi bir başarısızlık işareti olarak kabul edildi. Bir plasebo, tedavilerin etkililiğini test etmek için klinik araştırmalarda kullanılır ve çoğunlukla ilaç çalışmalarında kullanılır. Örneğin, bir gruptaki insanlar test edilen ilacı alırken, diğerleri gerçek olduğunu düşündükleri sahte bir ilaç veya plasebo alırlar. Bu şekilde araştırmacılar, her iki grubun nasıl tepki verdiğini karşılaştırarak ilacın çalışıp çalışmadığını ölçebilirler. Her ikisi de aynı tepkiyi gösteriyorsa – iyileşme ya da değil – ilacın işe yaramadığı kabul edilir.
Ancak daha yakın zamanlarda uzmanlar, bir plaseboya tepki vermenin belirli bir tedavinin işe yaramadığının kanıtı olmadığı, bunun yerine başka, farmakolojik olmayan bir mekanizmanın mevcut olabileceğinin kanıtı olduğu sonucuna varmışlardır.
Plaseboların nasıl çalıştığı hala tam olarak anlaşılamamıştır, ancak endorfin ve dopamin gibi iyi hissettiren nörotransmiterlerdeki artışlardan ruh hali, duygusal reaksiyonlar ve öz farkındalığa bağlı belirli beyin bölgelerinde daha büyük aktiviteye kadar her şeyi içeren karmaşık bir nörobiyolojik reaksiyonu içerir. . Hepsinin terapötik faydası olabilir. Kaptchuk, “Plasebo etkisi, beyninizin vücuda neyi daha iyi hissetmesi gerektiğini söylemesinin bir yoludur” diyor.
Plasebolar genellikle işe yarar çünkü insanlar aldıklarını bilmiyorlar. Peki plasebo aldığınızı bilirseniz ne olur?
Kaptchuk liderliğindeki ve Science Translational Medicine’de yayınlanan bir 2014 çalışması, insanların migren ağrı kesici ilaçlara nasıl tepki verdiğini test ederek bunu araştırdı. Bir grup ilacın adıyla etiketlenmiş bir migren ilacı aldı, bir diğeri “plasebo” etiketli bir plasebo aldı ve üçüncü bir grup hiçbir şey almadı. Araştırmacılar, bir migren atağından sonra ağrıyı azaltmak için plasebonun gerçek ilaç kadar% 50 etkili olduğunu keşfettiler.
Araştırmacılar, bu reaksiyonun ötesinde bir itici gücün basit bir hap alma eylemi olduğunu tahmin ettiler. Kaptchuk, “İnsanlar ilaç alma ritüelini olumlu bir iyileştirici etki olarak ilişkilendiriyor” diyor. “İlaç olmadığını bilseler bile, eylemin kendisi beyni bedenin iyileştirildiğini düşünmeye teşvik edebilir.”
Bu faaliyetler kendi başlarına olumlu müdahaleler olsa da, verdiğiniz ilgi düzeyi faydalarını artırabilir. “Kendinize verdiğiniz ilgi ve duygusal destek genellikle kolayca ölçebileceğiniz bir şey değildir, ancak dünyada daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir ve iyileşme söz konusu olduğunda bu uzun bir yol kat edebilir.”

Çok az sayıda doktor reçeteye plasebo yazdığı hakkında açıkça konuşur ama bu doktorlar genelde hastalarına doğrudan yalan da söylemezler. İlaçta hastalığa iyi gelebilecek bir şeyin olduğunu fakat tam olarak nasıl işe yaradığını bilmediklerini söylerler. Plasebo kullanımını destekleyenler bunun bir yalan olmadığını, bazı durumlarda yararlı olduğunun bilindiğini söylüyor. Amerika Tıp Birliği politikası doktorlara, hastalarına plasebo etkisini açıklamalarını ve herhangi bir tedavi boyunca plasebo kullanmak için hastaların onayını almaları gerektiğini belirtiyor. Bu yolla, hastalar tam olarak ne zaman plasebo kullandığını bilmeyecek ve aynı zamanda plasebo etkisinden yararlanabilecekler.

Reçeteye plasebo yazmanın bir başka temel problemi ise, placebo etkisinin nüfusun yarısından fazlasının üzerinde işe yaradığının gösterilememesi gerçeğidir. Eğer doktor plasebo verir ve işe yaramazsa hem hasta hem de doktor tedavi bulma çalışmasında başladıkları yere dönmüş olurlar. Eğer doktor plasebo vermeye devam ederse hem hastanın güveni sarsılabilir hem de gelecekte vereceği bir ilacın iyileştirici etkisini azaltabilir. Üstüne üstük plasebolar genellikle kısa vadelidir, kronik hastalıklarda işe yaramazlar.

Antibiyotik ve yatıştırıcıların plasebo olarak verilmesi de gerçekten büyük bir tehlikedir. Şeker hapı, aspirin ya da vitaminler büyük problemlere yol açmazlar, ama antibiyotik ve yatıştırıcılar yarardan çok zarar verebilir. Kişinin hastalığında işe yaramasa bile birçok yatıştırıcı alışkanlık yaptığı için kişi ilaca bağımlılık geliştirebilir. Gerek olmadığı halde antibiyotik veren doktorlar, MRSA gibi antibiyotiğe karşı dirençli bakterilerin daha da dirençli olmasına katkıda bulunurlar.

Tartışmalar yalnızca plaseboların ne içerdiği hakkında değil, ayrıca doktorların ve araştırmacıların placeboları kullanmaya devam edip etmemeleri konusunda da sürüyor. Hatta plasebo kullanımını destekleyenlerin bazıları plasebo kelimesi yerine “zihin-beden ilacı” ya da “bütünleşik iyileşme” terimlerinin kullanılması gerektiğini savunuyor. Görünüşe göre pek çok insan plasebo etkisinin işe yaradığına inanmaya devam ediyor, bu nedenle placebo kullanımının yakın zamanda azalması beklenmiyor.
Kanalıma abone olmayı ve yorum yazmayı unutmayınız. Bir sonraki videomda görüşmek üzere hoşçakalın.

Kaynak
webmd.com
health.harvard.edu
bilimfili.com
how it Works dergi

Yazar

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Bir yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pinle