Bennu, oldukça küçük bir asteroit olarak nitelenebilir. Peki, böylesi küçük bir asteroit niçin hedef olarak seçildi?
Bennu (bu isim, yapılan isim yarışması sonucunda bir ilkokul öğrencisi tarafından verildi), yaklaşık 500 metre çapında, yaklaşık olarak küresel bir biçime sahip, gezegenimize oldukça yakın sayılabilecek bir gökcismi. İlk keşfedildiğinde (11 Eylül 1999) yapılan hesaplar, önümüzdeki 100 yıl içinde asteroitin yeryüzüne çarpma riski bulunduğunu göstermişti.
Ancak, daha sonra tekrar yapılan hesaplarla görüldü ki, yeryüzüne çarpma ihtimali oldukça düşük. Sadece Dünya-Ay mesafesinden biraz küçük bir mesafeden yakın geçiş yapacak. Tabii, bu yakın geçişin gerçekleşmesine yüz yıldan uzun süre var, yani hiçbirimiz göremeyeceğiz.
Asteroitler, Güneş Sistemi’nin oluştuğu ilk dönemlerden kalma değişim geçirmemiş yapılardır. Bu nedenle, bir asteroiti incelediğinizde 4.5 milyar yıl öncesini, bir başka deyişle Dünya’nın ilk oluştuğu tarihte var olan yapı taşlarını incelemiş olursunuz.

8 Eylül 2016’da Florida’daki Cape Canaveral üssünden uzaya fırlatılan OSIRIS-REx iki yıllık yolculuğu sonunda Dünya‘dan 7.2 milyar kilometre uzaklıktaki Bennu asteroidinden bir örnek alıp gelecek. 2.4 x 2.4 metre boyutlarındaki araç Bennu’ya 2018’in son aylarında ulaşması bekleniyor. İki yıl sonra, robot kolunu kullanarak asteroidden 60 gram ile 2 kilogram arasında bir parça koparacak. 2021 Ekim ayında asteroidden ayrılacak ve taşıdığı uzay kayası ile beraber 2023 Eylül ayında Dünya‘ya dönecek.
Dünya’ya bir örnekle dönen son ABD uzay aracı,2004 yılında dünyaya güneş rüzgarı parçacıkları getiren Genesis idi.
Çok iddialı bir görev ve bilinmeyen çok şey var. Örneğin, bu görev bir astreoidden örnek almak için gönderilen ikinci araç sadece. İlk görevi gerçekleştirmek için Japonya’nın gönderdiği Hayabusa uzay aracı 2003’te fırlatıldıktan sonra birçok sorunla karşılaştı (ki bunlara örnek almak da dahil) ve dünyaya birkaç minik kaya parçası ile zar zor dönebildi.
Bilim insanları bu sefer işlerin daha iyi gideceğini düşünüyor. Görev başarılı olursa asteroidlerin yapısı konusunda daha fazla şey bileceğiz ve belki de gelecekte ölümcül bir çarpışmanın önüne geçebilmek için gerekli önlemleri alabilecek kadar bilgiyle donatılacağız.

Zaman Çizelgesi
8 Eylül 2016: OSIRIS-REx Florida’daki Cape Canaveral üssünden bir Atlas V roketi ile fırlatıldı ve Bennu’ya iki yıl sürecek olan yolculuğa başladı.
23 Eylül 2017: OSIRIS-REx güneşin etrafında bir tur attıktan sonra Dünya‘ya döndü, Dünya‘nın çekim alanının gücü ile Bennu’ya doğru yönlendi.
Ağustos 2018: Uzay aracı iki milyon mkilometre mesafeye gelince hızını asteroid ile aynı hıza getirdi ve Bennu’ya yaklaşmaya başladı.
Ekim-Kasım 2018: OSIRIS-REx bir yıl boyunca asteroidi inceleyecek ve örnek toplamak için kullanabileceği en uygun yeri bulacak.
Mart 2021: OSIRIS-REx Bennu’ya yaklaşarak robot kolunu uzatacak ve örnek alma işlemini başlatacak.
Ekim 2021: Örneği alıp kargo kompartımanına koyduktan sonra dünyaya geri dönüş yolculuğuna başlayacak.Yolu çok ama çok uzun.
Eylül 2023: OSIRIS-REx Dünya‘ya geri dönüşten dört saat önce dönüş kapsülünü fırlatacak.Kendisi güneşin etrafında bir yörüngeye oturacak.
24 Eylül 2023: Kapsül dünya atmosferine girecek. 3.000 metrede paraşütünü açacak ve Utah çölüne yumuşak iniş yapacak.

Görevin Amacı
OSIRIS-REx görevinin amacı Dünya‘ya incelenebilecek büyüklükte bir asteroid parçası getirmek. Bu sayade Bennu gşbş asteroidlerin neden yapıldığını, nereden geldiğini ve Güneş Sistemi‘nin geçmişinde ne tür bir rol oynadığını öğrenmek mümkün olacak. Dünya‘ya suyu ve hayatı Bennu gibi asteroidlerin getirmiş olma olasılığı düşünülüyor.
Bennu’nun dünyaya çarpma olasılığı var,ancak bu olasılık 2500 de 1 olarak hesaplanmış ve 22. Yüzyılın sonlarına denk geliyor. Bilim insanları aynı zamanda Güneş‘in asteroidler üzerindeki etkisini de (Yarkovsky Etkisi)incelemek istiyorlar.Bu etki asteroidleri Güneş‘e yaklaştırıyor ve dünyamızın yörüngesi ile kesişme ve çarpışma ihtimallerini yükseltiyor.

Kaynak
Kozmikanafor.com
How it Works dergisi

wikipedia.org
umutayildiz.com

Yazar

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Bir yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pinle