Her Mobil Uygulama Güvenli Değildir GetContact Cia Whatsapp Takip
30 Mart 2018 Yorum 0 1056 Görüntüleme

Her Mobil Uygulama Güvenli Değildir GetContact Cia Whatsapp Takip

Ülkemizde fazlasıyla çılgınlık haline gelen whatsapp takip,numaramı nasıl kaydettiler,arayan numarayı görmek gibi illegal uygulamalar apple store,Google play store uygulama havuzlarında rağbet görmektedir. Hemde tam bir çılgınlık durumunda olan uygulamalar ile instagram hikayelerinde bile numarasını nasıl kaydettiler paylaşanlar mevcut. Arayan numarayı görmek için bile uygulama indirenler dolu olduğu için aslında bir şeyi elde ederken bir şeyi kaybediyorlar farkında değiller.
Öncelikle bu uygulamaların asıl amaçlarını sırayla sizlere söyleyelim;

1- Telefon rehberinize ulaşmak
2- Rehberinizdeki kişileri firmalara satmak
3- Uygulamayı yüklediğinizde mobil cihazınızda kayıtlı olan bilgileri ele geçirmek
4- İleri seviye olanlar ise banka bilgilerinize kadar alabilmektedir.

Google,Apple bunlara güvenlik sağlamıyormu ?
Çeşitli güvenlik sitelerinin analizcileri durumu farkedene kadar ne yazikki güvenlik sadece sizin dikkatinize kalıyor. Yani uygulama yapımcısı çeşitli yöntemler ile bilgi çalan kodları kripto edebiliyor. Google ve Apple analizcileri bunları farkedemezse storede yayınlanıyor. Şikayet gelene kadar iş işten geçmiş olabiliyor.
Yabancı güvenlik sitelerinde namaz uygulamasına bile virüslü içerik eklendiğini okudum. Bu yüzden indirdiğiniz uygulamalarda dikkat etmeniz gerekenleri aşağıdaki listede veriyorum.

Örnek : Namaz saatleri uygulaması indirdik.
1- Sizden konum istiyorsa ŞÜPHELİ
2- Telefon rehberinize erişmek istiyorsa ŞÜPHELİ
3- Root kök dizin erişim istiyorsa ŞÜPHELİ
Yani burada bir namaz uygulaması bu bilgileri neden ister ? sorusunu kendinize sormanız gerekiyor.
Şimdi gelelim asıl konumuza Son zamanlarda popüler olan GETContact Nedir ne yapar nasıl çalışır ?
Getcontact Nedir ?
GetContact, iOS ve Android platformları için yayınlanmış bir numara tanımlama uygulamasıdır. Diğer numara tanımlama uygulamalarından farklı olarak başkalarının rehberinde nasıl kayıtlı olduğunuzu gösteriyor
Getcontact Güvenlimi ?
Veritabanındaki bilgileri, isimini açıklamadığı uygulamalardan ve reklam servislerinden elde ediyor. Aynı zamanda uygulamayı kullanabilmek için SMS doğrulaması gerekiyor ve doğrulamadan sonra sizden bir isim-soyisim istiyor. Bu bilgiyi de veritabanına kaydediyor. Böylelikle “beni nasıl kaydetmişler” diye merak ederken kendi bilgileriniz sistemde kayıtlı olmasa dahi bilgilerinizi erişime açıyorsunuz.

Bilgileri, rehbere erişebilen uygulamalardan elde ediyor. Eğer bu uygulamanın rehbere erişim iznini onaylarsanız sizin rehberinizdeki tüm kişileri, kayıtlı isimleri ile beraber veritabanına ekliyor.
Getcontact Nasıl Silerim?
GetContact numara silme işlemi için öncelikle uygulamayı daha önce indirip kayıt olduysanız hesabınızı silmeniz gerekiyor. Hesabınızı silmek için uygulama içinden Ayarlar > GetContact Hakkında > Hesap Ayarları > Hesabı Sil seçeneği ile hesabınızı GetContact üzerinden silebilirsiniz. Hesabı ve numarası silme işlemi 24 saatin sonunda gerçekleştirilecektir. (Tabi burası biraz şaibeli)

Peki Whatsapp takip etsem ?
Etmeyin! Bu uygulamalara bile paralı hizmet sunanlar var ancak yüklerken dikkat edin rehbere ulaşım oraya buraya ulaşım izni istiyor whatsapp takip uygulaması web üzerinden işlem yapan ve api ile iletişim kurması gerekirken bu izinler nedir ?

Kısaca arkadaşlar ben onu göreyim,ben bunu takip edeyim, ondaki mesajlara bakayım derken ava giden avlanır olmayın. Size güvenliğiniz için önerim programlama yada hacking mantığını bilmeden kurban olmayın.

Önceki Gerçekten İnanamayacağınız İlginç Bilgiler
Sonraki Demir Adam Olmak Shaolin Chi Enerjisi

Yazar hakkında

keykubad
keykubad 244 Gönderiler

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Yazara ait tüm yazılar

Diğer yazılarımız

Haberler 0 Yorum

God of War: Ascension İlk 30 Dakika (Türkçe)

Merhaba god of war efsanesinin yeni serisi olan ascension full olarak çıktı video içinde ilk 30 dk türkçe halde mevcut.Sony nin çıkardığı en kral oyundur.Serilerini bilenler zaten oyunun kalitesini biliyordur.

Bilim ve Teknoloji 0 Yorum

NASA Yeni Gezegen Bulucu Teleskobu TESS

Kepler Uzay Teleskobu ile binlerce ötegezegen keşfi yapan NASA,teleskobun görev süresini tamamlaması ile yerini alacak olan dah gelişmiş aletlerle donatılmış TESS gezegen avcısını aktif hale getirdi. TESS teleskobu Keplerin yerini

İnternet 0 Yorum

Sosyal Mühendislik Sahtecilik ve Hırsızlık Mühendisliği

Kısaca Sosyal Mühendislik Nedir ? Sosyal Mühendislik (Social Engineering), internet korsanlarının hedeflerinde yer alan kişiyi aldatarak, istediği bilgileri ele geçirmesini sağlayan bir saldırı tekniğidir. Diğer siber korsanlık terimlerinin aksine sosyal

0 Yorum

Herhangi bir yorum yapılmamış!

İlk yazan olabilirsin bu yazıyı yorumlamak istermisin?

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.