İnternet erişimi olmayan bölgelere internet hizmeti sunmayı hedefleyen Google’ın test aşamasında olan projesi Project Loon hayata geçti. Maria kasırgasıyla sarsılan Porto Riko‘ya giden balonlar, bölgedeki iletişimin büyük bir bölümünü toparladı.
Google internet erişimi bulunmayan bölgelere internet ulaştırmak için bir süredir bir proje üzerinde çalışma yürütüyordu. ‘Project Loon’ adı verilen proje resmen hayata geçti.
Milliyet’in haberine göre, söz konusu projenin hayata geçmesi ile Google, internetin ulaştırılamadığı bölgelere ücretsiz hizmet götürecek. Google, balon projesiyle dünya genelinde internete erişimi olmayan dört milyar insana ve özellikle de erişimi zor coğrafyalara internet erişimi sağlamayı amaçlıyor.
Kenya’daki bir ticari anlaşma, küresel olarak en düşük internet kullanıcı yüzdesine sahip bölge olan Afrika’daki ilk balon destekli internet uygulamasını işaret ediyor.
NAIROBI, Kenya – Yüksek irtifa balonlarından oluşan bir filo, Kenya’ya internet hizmeti sunmaya başladı ve teknolojinin ilk ticari dağıtımında on binlerce kişiye çevrimiçi erişimi genişletti.

Stratosferde – ticari uçakların çok üzerinde – yaklaşık 12 mil yukarıda bulunan balonlar, başlangıçta, başkent Nairobi dahil, merkezi ve batı Kenya’da yaklaşık 31.000 mil karelik bir alana 4G LTE ağ bağlantısı sağlayacak.

Telefon şirketlerinin gerektiğinde kapsamlarını genişletmelerine izin vererek, balonların ülkelere kablo döşemek veya baz istasyonu inşa etmekten daha ucuz bir seçenek sunması amaçlanıyor.
Bir Birleşmiş Milletler ajansı olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’ne göre, bu , kıtadaki 1,3 milyar insanın yüzde 28’inden fazlasının 2019’da interneti kullandığı görülmektedir. Dünya çapında herhangi bir bölgedeki en düşük oran. Ve daha fazla kullanıcı çevrimiçi hale gelse bile, internet maliyetleri birçok Afrikalı için çok yüksek .
Telkom Kenya’nın CEO’su Mugo Kibati, bunun “Afrika’da internet hizmeti sağlanması için heyecan verici bir kilometre taşı” olduğunu söyledi.
“İnternet özellikli balonlar, yetersiz hizmet verilen veya tamamen kullanılmayan uzak bölgelerde yaşayan ve bu nedenle dezavantajlı durumda kalan birçok Kenyalıya bağlantı sunabilecek” dedi.
Bazı eleştirmenler, başka bir Afrika ülkesinde bunun daha iyi olacağını söyledi, çünkü Kenya halihazırda 48 milyonluk bir nüfustan tahmini 39 milyonuna çevrimiçi olarak sahip.
Daha önce Loon’dan gelen balonlar Peru’daki bir depremde kullanılmıştı.
Arama motoru Google’ın 2015 yılında kurulan çatı şirketi Alphabet’in bünyesinde bulundurduğu Loon’un, internet balonu projesi rekor kırdı.

Stratosferde 312 gün boyunca kalan balon HBAL703, bu süreçte Güney Yarımküreyi dolaştı. Loon’un önceki denemesinde kullanılan balon, 223 gün havada kalmıştı.
Loon balonları 2017’de Porto Riko’yu vuran Maria Kasırgası’nda 100 bin kişiye internet erişimi sağlamıştı.

Balonlar, geçtiğimiz aylarda Kenya’nın kırsal kesiminde yaşayanlara 4G internet hizmeti vermeye başladı.
Loon ilk ticari hizmetini Kenya’da başlatmış durumda. Loon’un CEO’su Alastair Westgarth yapılan resmi açıklamada, 4G LTE servisinin toplamda 35 balon ile ülkenin batı ve merkezi bölgelerinde başlatıldığını aktarıyor. Balonlar başkenti Nairobi’nin de dahil olduğu yaklaşık 50 bin kilometrekarelik bir alanda çalışacak ve Telkom Kenya abonelerine havadan internet erişim desteği verecek.
The Verge’in haberine bakılırsa Loon zaten aylardır balonları Kenya’da test etmekte. 35 bin civarı tekil kullanıcı şimdiye kadar balonla internet servisinden, farktmeden de olsa faydalanmış bile. Servis 2020’nin Haziran ayında kullanıcılara 18,9 Mbps’lik bir veri indirme hızı sağlamış. Bağlantılar 4,74 Mbps’lik bir yükleme hızı ve 19 ms’lik ortalama gecikme süresi sunuyor. Servisin testlerinde e-posta, sesli ve görüntülü aramalar, web gezintileri, WhatsApp ve YouTube görüntüleme gibi çok çeşitli uygulamaların düzgün çalıştığı da denenmiş.
Loon balonları internet servisi yayılacak bölgenin kabaca 20 km yüksekliğinde havada duruyorlar. Balonlar üzerlerindeki teknik donanımlar sayesinde o yükseklikteki stratosferik rüzgarları analiz ediyor ve buna göre hareket edebiliyorlar. Balonların ana görevi yüzeye internet bağlantısı sağlamak ama gerekirse uzaktaki başka balonlara ağ bağlantısı (mesh) görevini de üstlenebilmekteler. Yere geri inmeden önce 100 gün kadar havada kalabiliyorlar.
Firma bu balonları yüksek hızlı fiber optik hatların, sabit altyapıların, mobil kulelerin veya uydu internet ağlarının yerine koymayı planlamadığını özellikle söylüyor. Balonla internetin ana amacı olarak, altyapıların yetişemediği yerlerdeki kullanıcılara servis ulaştırmak olduğu belirtilmekte. Gelecekte ise balonlar farklı ticari hizmetler vermek için, mesela SpaceX’in kendi uyduları ile yaptığı gibi, Alphabet’in özel internet aboneliği için de kullanılabilir. Firma Kenya’dan sonra Peru’da ‘Internet Para Todos Perú’ ile ortaklık imzaladı. Verilen bilgiye göre afetlere maruz kalan bölgelere internet hizmeti sunmak için AT&T ve Mozambik’e internet sağlamak için Vodacom ile ortaklıklar da söz konusu.

Kaynak
Sputniknews.com
nytimes.com
xtrlarge.com

Yazar

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Bir yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pinle