COVID-19 ile dijital çağın gerçek şafağı geliyor. Birçok ülke için izolasyon politikaları yürürlükte kaldığından ve dünya hala mevcut pandemi ile boğuştuğundan, yaşama, sosyalleşme ve çalışma şeklimiz sonsuza dek değişti. İnternet kullanımının her yıl %25 artması ve evden çalışmaanın beyaz yakalı çalışanlar için yeni normal hale gelmesiyle birlikte, artan bant genişliği ihtiyacını desteklemek yeniliği teşvik ediyor. Anahtar, halihazırda mevcut olan altyapıyı kullanarak büyük miktarda veriye ayak uydurmaktır.

Nature Communications’da yayınlanan yakın tarihli bir çalışmada , Avustralyalı araştırmacılardan oluşan bir ekip, tek bir optik çipten dünyanın en hızlı internet hızını kaydetti. Tek bir ışık kaynağından saniyede 44,2 Terabit (Tbps) veri hızına ulaşabildiler ve bir saniyede 1000 yüksek tanımlı film indirebildiler.
Ekibe göre, teknolojileri Melbourne’deki 1,8 milyon hane için yüksek hızlı internet bağlantısını destekleme kapasitesine sahip ve Avustralya’nın önümüzdeki 25 yıllık telekomünikasyon kapasitesini hızlı takip etme potansiyeline sahip. Monash Üniversitesi’nden Dr. Bill Corcoran, MIT’den Profesör Arnan Mitchell ve Swinburne Üniversitesi’nden Profesör David Moss tarafından yönetilen ekip, inovasyonlarının dünya çapında milyarlarca internet kullanıcısını desteklemek için kullanıma sunulabileceği konusunda iyimser.
“Şu anda, interneti uzaktan çalışma, sosyalleşme ve akış için kullanan benzeri görülmemiş sayıda insan nedeniyle, internet altyapısının iki ila üç yıl içinde nasıl dayanacağına dair bir ipucu alıyoruz. Corcoran bir basın açıklamasında , “Bu bize gerçekten internet bağlantılarımızın kapasitesini ölçeklendirmemiz gerektiğini gösteriyor” dedi .

“Ve burada bahsettiğimiz sadece Netflix değil, iletişim ağlarımızı ne için kullandığımızın daha geniş bir ölçeği. Bu veriler sürücüsüz arabalar ve gelecekteki ulaşım için kullanılabilir ve tıp, eğitim, finans ve e-ticaret sektörlerine yardımcı olabilir.”
Laboratuarla sınırlandırıldığında her şey yolunda ve iyi olsa da, ekip, ağı test etmek için mevcut iletişim altyapısını kullanarak gerçek dünyada ışık hızında internetin yeteneklerini gösterdi.
Yeni teknoloji, mikro tarak adı verilen, tırnak boyutunda bir çip olan ve her biri ayrı bir kanal görevi gören yüzlerce yüksek kaliteli kızılötesi lazerden oluşan küçük bir donanım parçasına dayanıyor. Cihaz, RMIT’nin Melbourne Şehir Kampüsü ile Monash Üniversitesi’nin Clayton Kampüsü arasında kurulan 77 km’lik bir fiber optik ağa dahil edildi. Araştırmacılar, 4 THz bant genişliği boyunca en yüksek internet kullanımını simüle ederek her kanaldan maksimum veri gönderebildiler.

“Başlangıçta, bunlar veri merkezleri arasında ultra yüksek hızlı iletişim için çekici olurdu. Bununla birlikte, bu teknolojinin, dünya çapındaki şehirlerde genel halk tarafından ticari kullanım için konuşlandırılabileceği kadar düşük maliyetli ve kompakt hale geldiğini hayal edebiliyoruz.”
Swinburne Üniversitesi Optik Bilimler Merkezi Direktörü Profesör Moss şunları söyledi: “Mikro tarak çiplerini birlikte icat ettiğimden bu yana geçen on yılda, bunlar son derece önemli bir araştırma alanı haline geldi.”
“Ultra yüksek bant genişliğine sahip fiber optik telekomünikasyondaki yeteneklerinin meyvelerini verdiğini görmek büyüleyici. Bu çalışma, tek bir çip kaynağından tek bir optik fiberin bant genişliği için bir dünya rekorunu temsil ediyor ve ağın en ağır kaldırma işlemini gerçekleştiren kısmı için muazzam bir atılımı temsil ediyor. Mikro taraklar, dünyanın doyumsuz bant genişliği talebini karşılamamız için bize muazzam bir vaat sunuyor.”
Projede kullanılan teknoloji, Pilot Photonics tarafından geliştirilen optik tarak adı verilen özel bir lazere dayanmaktadır. Tarak lazer, bir kaynaktan eşit aralıklarla farklı frekanslarda bir dizi ışın üretir. Birden çok bağımsız lazerin aksine, optik tarak lazer, frekans kanalları arasında paraziti önlemek için koruyucu bantlar gerektirmez. Sistem, birçok optik işlevi tek bir fotonik çipe sığdıran bir teknik olan fotonik entegrasyonu kullanır. Tıpkı elektronik bir entegre devrenin elektronik bileşenler içermesi gibi, bir fotonik entegre devre de ışıkla veya fotonlarla çalışan bileşenlerden oluşur. “Fotonik entegre devrelerimizin veri merkezleri arasındaki bilgi akışına nasıl yardımcı olduğunu görselleştirmenin bir yolu, demiryoluna giden yolu düşünmektir. Yolda, şeritler arabalardan çok daha geniş olmalıdır çünkü sürücü bir dereceye kadar sola ve sağa sapabilir. Bu ekstra şerit alanı, bugün optik sistemlerde kullanılan dalga boyları arasındaki koruma bantlarını temsil ediyor.Trenler sabit hatlarda oldukları için komşularına çarpamazlar. Teknolojinin mantığiı bu basit anlatıma dayanmaktadır.

İlerleyen yıllarda teknolojiyi evlerimizde görmek dileği ile.

Videolarıma yorum ve beğeni yapmayı unutmayınız bir sonraki videomda görüşmek üzere hoşçakalın.

Kaynaklar

https://www.advancedsciencenews.com/researchers-record-worlds-fastest-internet-speed-from-a-single-optical-chip/
https://www.techexplorist.com/world-fastest-internet-speed-single-optical-chip/32447/
https://cordis.europa.eu/article/id/430511-speeding-up-the-internet-with-photonics

Yazar

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Bir yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pinle