Drone Ne Zaman Bulundu ?
Herkes tarafından bilinen adıyla insansız hava araçlarının üretimi ve geliştirmeleri 1916 yılında başlamıştır. İlk drone kim üretti sorusunun cevabı ise tarihte A.M. Low olarak yanıt bulunuyor. Uzaktan Kumandalı Araçlar olarak adlandırılan ilk insansız hava araçları modelleri ikinci dünya savaşında da aktif olarak kullanılmıştır.
Drone’lar günümüzde pek çok farklı amaç ile kullanılmakta. Ancak CIA tam 46 yıl önce, çoktan casus drone’lar geliştiriyormuş.
Merkezi İstihbarat Teşkilatı yani daha bilindik adı ile CIA, ”saman altından su yürütme” konusunda son derece başarılı bir kurum. Özellikle Hollywood filmlerinde casusların, ya da işinin ehli hırsızların vs kullandığı çoğu araç gereç, aslında CIA imzası taşıyan ekipmanlardan esinlenilerek tasarlanmakta.
Hatta bizzat CIA’in kullandığı cihazlar da zaman zaman filmlerde karşımıza çıkmakta. Bunun nedeni ise CIA’in gerçekten de bu tarz cihazlar, ekipmanlar konusunda sınırları ciddi şekilde zorluyor olması. İşte bunlara bir örnek, Virginia, McLean’da bulunan CIA Müzesi’nden gelmekte.
Yukarıdaki görselde gördüğünüz şey, CIA bünyesinde bulunan Araştırma ve Geliştirme Ofisi tarafından 1970 yılında yapılmış, yaklaşık 9cm uzunluğunda bir casus drone. Gazla çalışan minik bir motora sahip olan böcek drone, bu motor sayesinde hareket eden kanatları ile hız ve ivme kazanmakta. Kafasının üstünde bulunan lazer ışını sayesinde yolunu bulan drone, ayrıca kaydettiği ses verilerini kuyruk kısmındaki verici ile de aktarabiliyor.
Nikola Tesla‘nın Vizyonu
Yaşadığı dönemin en parlak mucitlerinden biri olan Nikola Telsa, insansız silahlı araçların gelecekte kullanılacağını öngören ilk kişi oldu. O yıllarda geliştirdiği uzaktan kumanda sisteminin potansiyel kullanım alanları üzerinde planlamalar yaparken öne sürdüğü fütüristik tahminlerden sadece biriydi insansız hava araçları.
Nikola Telsa 1898 yılında aldığı patentinde “Gemilerin veya Vasıtaların Hareket Mekanizmasının Kontrolü Metodu ve Aparatı” (No. 613.809) yaptığı tanımamada yeni radyo-kontrol teknolojisinin olanaklarını geniş bir yelpazede anlatmıştı:
Tarif ettiğim buluş pek çok açıdan yararlı olacaktır. Deniz taşıtları veya benzeri araçlar, yük taşımak için uygun herhangi bir türde gemiler veya araçlarda kullanılabilir… Ancak icadımın en büyük değeri, savaş ve silahlanma alanında anlaşılacaktır. Sınırsız yıkıcılıkları bilinen silahların aksine icadım uluslar arası kalıcı barışı sağlama ve sürdürmede etkili olacağını biliyorum.
Patenti sunduktan yaklaşık üç ay sonra, dünyaya böyle bir teknolojinin nasıl işleyebileceğine dair bir sunum yaptı. Madison Square Garden’da düzenlenen yıllık Elektrik Fuarı’nda katılımcılar Tesla’nın, bir havuz boyunca oyuncak bir gemiye manevra yaptırmak için radyo sinyalleri ileten bir kontrol kutusunu kullandığını şaşkınlıka izlediler. O günlerde radyo dalgaları teknolojisi ile deney yapan bir avuç mucitin dışında, az sayıda insan radyo dalgalarının varlığından haberdardı.
Drone Terimi
Birinci Dünya Savaşı sonrası dönem, İngiliz Kraliyet Donanması radyo kontrollü insansız uçakların geliştirilmesinde başı çekmeyi başardı. Yaptıkları IHA ları ilk olarak “Target Drone” olarak kullandılar. Bu araçlar düşman uçaklarının hareketlerini taklit etmek üzere programlandı. Amacı hedef uçağın hareketlerini taklit etmek ve hedef uçağı vurarak düşürmekti.
İlk kez Drone terimi Havilland Tiger Moth uçağının uzaktan kumandalı versiyonu olan DH.82B Queen Bee uçağınnda kullanıldı.

Özellikle askeri operasyonlar için geliştirilen bu cihazlar günümüzde fotoğrafçılık, tanıtım filmi, sinema, arama kurtarma ve bir çok alanda aktif olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de kayıtlı 25.000 drone kullanıcısının bulunduğunu da notlarımızın arasına eklemek isteriz. Önümüzdeki günlerde bu rakam giderek artacak gibi görünmektedir.

Kaynak
Dronepilotları

Yazar

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Bir yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pinle