Fırtınalar, tüm tehlikelerine ve tahmin edilememelerine rağmen büyüleyicidir. Ancak gök gürültülü fırtınalar yılda 150 gün durup öfkelenmezse ve yıldırım boşalması sayısı yılda bir milyonu aşarsa? Ve tüm bunlar tek bir yerde. Gezegenimizde böyle bir yer var ve Venezuela’daki Maracaibo Gölü civarında bulunuyor.Gezegenimizde yıldırım yoğunluğunun sadece fantastik olduğu tek yer..Yüzlerce yıldırım Maracaibo Gölü çevresindeki gece gökyüzünü yılda yaklaşık 150 gün, günde 10-12 saat aydınlatır. Bu fenomen de ilginçtir, çünkü yıldırım boşalması yerel sakinleri rahatsız etmez, sessizdir.

Catatumbo Yıldırım Fırtınaları:
Güney Amerika, Kuzey Venezuela’ da bulunan Maracaibo Gölü yıldırımların en çok düştüğü yerdir. Tam olarak Catatumbo Nehri’ nin göl ile buluştuğu nehir ağzıdır. Burada yıldırımlar gün batımından yaklaşık bir saat sonra her gün aynı yerde görülmektedir. Bu yıldırımlar tıpkı diğer yıldırımlar gibidir ancak yıldırımların düştüğü yer ve zamanlaması adeta bir mucizedir.
Neden Yıldırımlar En Çok Maracaibo Gölü’ne Düşüyor?
Bölge anatomisi nedeniyle gerçekleşen kapalı rüzgar sirkülasyonu Maracaibo Gölü’ne düşen yıldırımların temel sebebidir. Karayip Denizi’ nin rüzgarları göl çevresindeki dağlar arasında sıkışıp kalmaktadır. Ovalardan ısı ve nem taşıyan rüzgarlar And Dağları’ ndan inen soğuk hava ile karışır ve fırtına bulutlarına dönüşürler.

Maracaibo Feneri:
Catatumbo Yıldırım fenomeni aynı zamanda Maracaibo feneri olarak da bilinmektedir ve yaklaşık 250 mil (402 km) lik bir mesafeden görülebilmektedir. Bir yılda yaklaşık 160 gün Maracaibo Gölü’nde fırtına günleridir. Fırtına bulutlarından bir kütle oluşturan, Catatumbo Yıldırımının ozon tabakasının troposfer tabakasındaki en büyük jeneratör olduğu söyleniyor. Geceleri gökyüzünü aydınlatarak aynı zamanda balıkçılar için bir yol gösterici olmaktadır.
Araştırmacılar, 16 yıllık yıldırım verilerinden yararlanarak dünyayı 0,1 derecelik çözünürlükte yoğun yıldırım aktivitesi olan alanlar için tarayabildiler. Bu, yıldırım faaliyetlerinin küresel dağılımını çok net bir odak noktasına getirdi. 1998-2013 gözlem döneminde en fazla yıldırım üreten Dünya’nın küçük alanlarını tespit edip sıralayabilmişlerdir. Çalışmalarının ayrıntılı bir raporu Amerikan Meteoroloji Derneği Bülteni’nde yayınlandı.
Kuzey Güney Amerika’daki küçük bir alan açıkça dünyanın en önemli yıldırım sıcak noktası. Bu sıcak nokta, Venezuela’nın kuzeyindeki acı bir koy olan Maracaibo Gölü’nün güney ucunda yer almaktadır. Bu alanda 232.52 yıldırım yıldırım hızı yoğunluğu vardır. Bu, alanın yılda kilometrekareye düşen ortalama 232.52 flaş yıldırımını yaşadığı anlamına gelir.
Maracaibo Gölü’nün sıcak noktasının kendi sınıfında olduğunu göstermek için, ikinci ve üçüncü sıradaki sıcak noktaların parlama hızları 205,31 (Kabare, Kongo Demokratik Cumhuriyeti) ve 176,71 (Kampene, Kongo Demokratik Cumhuriyeti). Yıldırım aktivitesine rakip olmaya yaklaşmazlar. Venezüella ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne ek olarak, Kolombiya, Pakistan ve Kamerun’daki yerler dünyanın en iyi on yıldırım noktaları arasındadır.
Catatumbo Nehri’nin Maracaibo Gölü ile birleştiği kuzeybatı Venezüella’nın küçük bir bölgesinde, doğanın en görkemli doğa olaylarından birisi olan Catatumbo şimşekleri karşılıyor.
“Tanrının Kırbacı” veya “Sonsuz Fırtına” olarak bilinen bu harika doğal ışık şovu, bir seferde 10 saat boyunca yılda 160 geceye kadar gökyüzünde aydınlanma sağlıyor. Bu yılda 1,2 milyona ulaşan bir rekor . Kalıcı şimşekler o kadar parlak ki 250 mil kadar uzaktan görülebiliyor ve sonuç olarak yüzyıllar boyunca Korsan gemileri tarafından sömürge zamanlarında “Catatumbo Deniz Feneri” takma adıyla anıldı.

Catatumbo Nehri’nin Maracaibo Gölü ile birleştiği kuzeybatı Venezüella’nın küçük bir bölgesinde, doğanın en görkemli doğa olaylarından birisi ile sürekli ışıklanıyor….

Catatumbo Şimşekleri
Bazıları Catatumbo şimşeklerinin benzersiz olduğunu, çünkü gök gürültüsü üretmediğini söylüyor ancak bu söyledikleri bir efsaneden öteye geçemez. Fırtına gözlemcilerinin ifade ettiğine göre öyle bir mesafeden, gök gürültüsünün duyulmamasının imkansızdır. Fakat yıldırım çarpmasından 15 mil (25 km) veya daha fazla uzak mesafedeyseniz gök gürültüsünü duyabilmeniz olası değildir.
Yıldırımların aynı zamanda dünyadaki en büyük troposferik ozon üreticisi olarak düşünülmektedir. Bazıları bunun ozon tabakasını yenilemeye yardımcı olduğuna; ancak çoğu yıldırımın ozon tabasına kadar yükseğe ulaşılmadığı iddia ediliyor.
Catatumbo Şimşekleri, dünyaca ünlü bir doğa olayı olmasına rağmen hakkınca çok az şey bilinmektedir. Eski inanışlara göre, yıldırımı tetikleyen sebebin atalarının ruhları ile ateş böceklerinin karşılaşmasına bağlıyor. Modern dünyanın bilim insanları ise metan yataklarının fazlalığına, bölgenin topoğrafyasına ve uranyum madeninin olmasına bağlıyorlar.
Bir başka popüler fikir ise, metanın fırtınalara katkıda bulunduğudur. Maracaibo havzası Güney Amerika’nın en büyük petrol alanlarından birinin üzerindedir ve bazıları bataklıklardan yükselen metan gazının yıldırım üretiminde belki de havanın iletkenliğini artırarak kilit bir rol oynayabileceğine inanmaktadır. Bazı bilim adamları tarafından ret ediliyor. Bunun sebebi olarak da bölgedeki atmosferik metan konsantrasyonunun böyle bir etki gösterecek kadar yüksek olmayacağı ifade ediliyor.
Catatumbo şimşeklerinin kesin sebebi bilinmemekte birlikte, kapalı rüzgar dolaşımı ve ısı ile birlikte bölgenin eşsiz topoğrafyasının sonucu oluştuğu varsayılıyor. Yine de şimşekler son derece muhteşem bir manzara olmaya devam ediyor.

Kaynak
tr.spreckelsunionsd.org
bilgify.com
sanalmuhendisler.com

Yazar

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Bir yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pinle