Nebra Gökyüzü Diski, son yılların en büyüleyici ve tartışmalı arkeolojik buluntularından biridir. 1600lere tarihlenen bu bronz diskin çapı 32 cm ve yaklaşık 2 kg ağırlığındadır. Mavi-yeşil desenlidir ve bir hilal, güneşi (veya belki de bir dolunayı), yıldızları, bir güneş teknesi olarak yorumlanan kavisli bir altın kordonu vardır. Bir başka altın şeridi temsil eden altın yaprak sembolleriyle kabartılmıştır . diskin muhtemelen ufuklardan birini temsil eden kenarı vardır.

Bronz Çağı Hazinesi
Nesne, 1999 da hazine avcıları tarafından , Almanya, Berlin’in 180 km güneybatısındaki Ziegelroda Ormanı’ndaki Nebra kasabası yakınlarındaki Mittelberg tepesini çevreleyen tarih öncesi bir kapalı alanda bir metal detektörü kullanarak keşfedildi . Ne yazık ki, hazine avcıları, diskin dış kenarını parçalamak, yıldızlardan birini kaybetmek ve altın diskten büyük bir parçayı yontmak dahil olmak üzere yerden kaba çıkarılması sırasında diske önemli ölçüde zarar verdiler.
Yağmacılar daha sonra diski iki kılıç, iki eksen, bir keski ve kolçaklarla birlikte yerel arkeologlara satmaya çalıştılar. Ancak kısa süre sonra , nesnelerin kanunen , açığa çıkarıldıkları Sachsen-Anhalt eyaletine ait olduğunu, dolayısıyla yasal olarak satılamayacaklarını keşfettiler. Şubat 2003’te, diski İsviçre’deki bir antika koleksiyoncısına 400.000 dolara satmayı denediler. Ancak, ‘toplayıcı’ aslında Basle’deki Hilton otelinin bodrum katında oynanan grubu tuzağa düşürmek için ‘sokma’ operasyonunun bir parçası olarak İsviçre polisi için çalışıyordu. Grup daha sonra tutuklandı ve disk kurtarıldı. Şimdi Sachsen-Anhalt eyaletinin mülküdür.

Nebra Gök Diski nedir?
Peki Nebra Gök Diski tam olarak nedir ve ne için kullanıldı? Birçok araştırmacı, kozmosun şimdiye kadar bulunan bilinen en eski gerçekçi temsili olduğuna inanıyor, belki de ekim ve hasat zamanlarını belirlemek için bir tür astronomik hesaplama aracı veya gelişmiş bir astronomik saat olarak kullanıldı.Binlerce yıldır tüm kuzey Avrupa’da , yaz ve kış gündönümlerini işaretlemek için anıtlar hizalandı ; Stonehenge Wiltshire, İngiltere ve de Newgrange de İrlanda’da en ünlü örnekleridir.
Tunç Çağı insanları bir tarım toplumu olduğundan, yılın zamanını ve dolayısıyla ekim ve hasat için doğru zamanları bulmanın bir yöntemi açıkça hayati önem taşıyordu. Bunu yapmanın bir yolu, güneşin gün doğumu ve günbatımındaki konumunu belirlemekti. Nebra diskinin astronomik-astrolojik bir cihaz olma olasılığından etkilenen Bochum Üniversitesi’nden Profesör Wolfhard Schlosser, diskin her iki tarafındaki yay çifti arasındaki açıyı ölçtü ve bunun 82 derece olduğunu buldu.
Büyüleyici bir şekilde, Mittelberg tepesinde, yüksek yaz ortası gün batımı ile kış ortasındaki alçak gün batımı arasında, güneş ufukta yaklaşık 82 derece hareket ediyor gibi görünüyor. Bu açı bir yerden diğerine değişecektir; daha kuzeyde, örneğin, 90 derece ve güneyde 70 derece olacaktır. Ancak, Orta Avrupa’nın kısıtlı bir kuşağında, güneşin gökyüzünden geçişi tam olarak 82 derecedir. Schlosser, Nebra diskinin çevresi boyunca uzanan yay çiftinin gerçekten de güneşin gündönümlerini konumu için doğru şekilde tasvir ettiği sonucuna vardı. Bu, Orta Avrupa’nın Bronz Çağı tarım toplumlarının, kabul edilenden çok daha önce sofistike göksel ölçümler yaptıklarını gösterir.

Nebra Disk bir Aldatmaca mı?
2004 yılının sonlarında, Nebra diski tartışmalara girdi. Regensburg Üniversitesi’nden Alman arkeolog Profesör Peter Schauer, diskin modern bir sahte olduğunu ve bunun bir Bronz Çağı haritası olduğuna dair herhangi bir iddianın ‘bir fantezi parçası’ olduğunu iddia etti. Profesör Schauer, eser üzerindeki sözde Bronz Çağı yeşil patinanın muhtemelen yapay olarak ‘asit, idrar ve kaynak makinesi kullanılarak’ bir atölyede yaratıldığını ve hiç de eski olmadığını belirtti. Diskin kenarındaki deliklerin eski olamayacak kadar mükemmel olduğu ve nispeten modern bir makine tarafından yapılmış olması gerektiği konusunda ısrar etti. Kendi sonucu, nesnenin MS 19. yüzyıl Sibirya Şamanının davulu olduğuydu.
Ancak, daha sonra Schauer’in iddiasını yapmadan önce eseri hiç kendi başına incelemediği ve teorilerini hakemli bir dergide yayınlamadığı ortaya çıktı. Ancak Schauer’in itirazları Alman arkeoloji camiasını şok etti ve diskin gerçekliği hakkında bazı önemli soruları gündeme getirdi.
Arkeologlar ayrıca iki bronz kılıç da dahil olmak üzere Nebra diskinde bulunduğu iddia edilen diğer eserlerin birbirine ait olmadığını iddia ediyor. Bu nedenle, arkeolojik bulgunun belirlenmiş konumundan şüphe duyuyorlar.

Rüdiger Krause: Önceki metal analizleri, gökyüzü diskinin Mittelberg sahasında bulunduğunu şüphesiz belirleyemedi
Frankfurt Üniversitesi’nde Avrupa tarih öncesi ve erken tarih profesörü olan Rüdiger Krause, DW’ye verdiği demeçte, “Disk, bireysel bir bulgu olarak değerlendirilmelidir.” Dedi. “Sonunda bugüne kadar hizmet eden diğer eşyalarla birlikte bir depoda bulunma geçmişine sahip değil. Bu, artık katı bilimsel kriterlere dayalı olarak ileri sürülemez.” Metal analizleri üzerine yapılan çalışmalarda uzman olan Krause, değerlendirmenin bu kısmından öncelikli olarak sorumluydu.
Hem Krause hem de Münih Devlet Arkeoloji Koleksiyonu’nun yöneticisi ve Münih Üniversitesi’nde tarih öncesi profesörü olan Gebhard, birkaç yıl önce eserlerin çeşitli buluntularının mikroskobik gözlemlerini yaptılar. Öğelerin önceki gözlemlerde aynı tip bakırdan yapıldığı kabul edildi, ancak Krause ve Gebhard’ın, özellikle diğer parçalardakilerle eşleşmeyen gökyüzü diskindeki kurşun izotopları nedeniyle şüpheleri var.

KEŞİF KOŞULLARI NEDENİYLE, NEBRA SKY DİSK’İN GÜVENLİ BİR ARKEOLOJİK BAĞLAMI YOKTU. BU NEDENLE, DOĞRU TARİH BELİRLEMEK SON DERECE ZORDU.
Birincisi, keşif koşulları nedeniyle Nebra diskinin güvenli bir arkeolojik bağlamı olmamasıydı. Bu nedenle, özellikle karşılaştırılacak benzer bir şey olmadığından, doğru bir şekilde tarih atmak son derece zordu. Nesne üzerinde yapılan tarihleme, onunla birlikte satışa sunulan ve aynı siteden olması gereken Bronz Çağı silahlarının tipolojik tarihlendirmesine dayanıyordu. Bu baltalar ve kılıçlar MÖ 2. binyılın ortalarına tarihleniyordu.
Diskin antik dönemine dair sağlam kanıtlar, Almanya’daki Halle Arkeolojik Araştırma Enstitüsü tarafından sağlandı. Enstitü, eseri, gerçekliğini doğrulayan kapsamlı bir dizi teste sundu. Örneğin , diskte kullanılan bakır , Avusturya Alpleri’ndeki bir Bronz Çağı madenine kadar izlendi. Testler ayrıca, pratik olarak benzersiz bir sert kristal malakit karışımının eseri kapladığını keşfetti. Buna ek olarak, diskteki korozyonun mikrofotografisi de bunun gerçekten eski bir eser olduğunu ve bir sahtekar tarafından üretilemeyeceğini kanıtlayan görüntüler üretti.
2006’nın başlarında bir grup Alman bilim insanı tarafından diskin en son incelemeleri, diskin gerçekten gerçek olduğu ve güneş ve ay takvimlerinin senkronizasyonu için karmaşık bir astronomik-astrolojik saat olarak işlev gördüğü sonucuna varmıştır. 2010 yılında, Almanya’daki Mainz ve Halle Wittenberg üniversitelerindeki bilim adamları, diskin Akdeniz’deki Thera adasındaki feci volkanik patlamadan sonra kullanım dışı kalmış olabileceğini tahmin ettiler. Bilim adamları, gökyüzünü belki de Orta Avrupa’ya kadar yirmi-otuz yıl boyunca gizleyen devasa kül örtüsünün güneşe tapma kültüne son verdiğine inanıyor. İnançları, püskürmenin etkileriyle sarsıldı – düşük sıcaklıklar, mahsul sorunları – ve Nebra Gök Diski üreten kültür, bu yüzden yok oldu.
2001’de antika piyasasında göründüğünde, diskin sahte olduğundan şüpheleniliyordu. Wikipedia makalesinde özetlenen bilimsel araştırma, 2010’da yaygın olarak kabul edilen özgünlüğüne dair kanıtlar sağladı.

Ocak 2021’de , The New York Times’da Becky Ferreira tarafından yazılan bir makale , bu nesnenin tarihi boyunca devam eden anlaşmazlıkları bildirdi.
Nebra Gökyüzü Diski, şimdiye kadar keşfedilmiş en eski cennet rehberidir ve kesinlikle, Goseck bölgesi ile birlikte, Avrupa’daki ayrıntılı astrolojik bilginin ilk örnekleridir. Ama belki de hikayenin sonu bu değil. Wolfhard Schlosser, merak uyandıran bir şekilde, şu anda değeri 11,2 milyon dolar olan diskin bir çiftten biri olduğuna ve diğerinin hala orada, Nebra sitesinde bir yerde bulunmayı beklediğine inanıyor.

Kaynak
ancient.eu/article/235/the-nebra-sky-disk—ancient-map-of-the-stars
dw.com/en/nebra-sky-disc-age-iron-age/a-54815089
sci-news.com/archaeology/nebra-sky-disk-08816.html
historyofinformation.com/detail.php?id=2699

Yazar

2012 yılında yeni kimliği ve yeni bilgilerle sizlere teknoloji,web programlama,tasarim,güvenlik,internet ve programlar hakkında detaylı bilgiler vermek amaçlı kurulmuş kişisel web sayfamdır.

Bir yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pinle